تاریخ انتشار خبر: 23 مهر 1398 | 21:05:56
کد خبر : 6726
مدیرکل بهزیستی خوزستان:

۹هزار و ۵۱۴ نفر با معلولیت بینایی تحت پوشش بهزیستی هستند

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛غلامرضاصدیق رادمدیرکل بهزیستی استان خوزستان با اعلام این خبر و تبریک روز جهانی عصای سفید  به جامعه نابینایان و کم بینایان استان گفت: ۱۵ اکتبربرابر با ۲۳ مهرماه، روز جهانی نابینایان یا عصای سفید، با شعار «فرصت های برابر»، بیانگر توجه جامعه به مشکلات و مطالبات نابینایان وحقوق اجتماعی ایشان به عنوان […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛غلامرضاصدیق رادمدیرکل بهزیستی استان خوزستان با اعلام این خبر و تبریک روز جهانی عصای سفید  به جامعه نابینایان و کم بینایان استان گفت: ۱۵ اکتبربرابر با ۲۳ مهرماه، روز جهانی نابینایان یا عصای سفید، با شعار «فرصت های برابر»، بیانگر توجه جامعه به مشکلات و مطالبات نابینایان وحقوق اجتماعی ایشان به عنوان عضوی از جامعه و عصای سفید نیز سمبل ایمنی در تردد و زندگی اجتماعی و نیز نماد استقلال فردی نابینایان است.

صدیق راد با اشاره به لزوم توجه آحاد جامعه به نقش پیشگیری در کاهش اختلالات بینایی افزود: ۸۰ درصد اختلالات بینایی قابل پیشگیری است و به عبارت دیگر ۴ نفر از هر ۵ نفر نابینا می توانست از نعمت بینایی برخوردار باشد.

وی ادامه داد: ارائه خدمات مشاوره ژنتیک قبل و بعد از ازدواج به خانواده و مراجعات پزشکی  برای بررسی سلامت بینایی به ویژه در گروه های پرخطر هم چون سالمندان و کودکان، بیشترین تأثیر را در پیشگیری از نقص بینایی دارد.

مدیرکل بهزیستی خوزستان با اشاره بر اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم(آمبلیوپی)، و تاکید بر تشخیص و مداخله به هنگام سنجش بینایی در حوزه پیشگیری، اظهار کرد: در سال ۹۷ در سطح استان، ۳۲۵هزار و ۵۷۶  کودک ۳ تا ۶ سال مورد معاینه تنبلی چشم قرار گرفتند.

صدیق راد همچنین عنوان کرد: در حال حاضر۹هزار و۵۱۴   فرد با معلولیت بینایی تحت پوشش بهزیستی خوزستان هستند که از این تعداد ۲۴۰۰ نفر دارای معلولیت بینایی خفیف، ۲۷۲۷ نفر متوسط، ۲۸۸۸ نفر شدید و ۱۴۹۹ نفر خیلی شدید بوده و ۵۴۱۰ نفر از آنها از بهزیستی مستمری دریافت می کنند.

وی افزود: در سال ۹۷ مبلغ  ۱۶۰ میلیون تومان صرف خرید وسایل کمک بینایی همچون ویس رکوردر، دستگاه ام پی تری پلیر، ضبط صوت، درشت نما ويژه كم بينايان، چاپگر بریل، ماشين تايپ، عصاي سفيد، ساعت بريل، رايانه گويا، نرم افزار ها و سخت افزار های مربوط به نابینایان شده است .

ایشان با اشاره به اهمیت امرآموزش خانواده و كودك به صورت هم زمان بیان داشت: ۳ مرکز توانبخشی غیردولتی خانواده و کودک نابینا و کم بینای تحت نظارت بهزیستی خوزستان، با ظرفیت ۱۵۰ نفر، به كودكان نابينا و كم بيناي زير ۶ سال با در نظر گرفتن مقطع سني، مهارت هاي ارتباط با محيط و ديگران، جهت يابي و حركت و گسترش یادگیری از طریق تقویت حواس دیگر، مهارت هاي فكري و مهارت هاي روزمره زندگي، آداب اجتماعی و اخلاقی،  پرورش درک و نگرش کودک نسبت به توانایی و محدودیت های خود، پرورش کنجکاوی، تفکر خلاق و اعتماد به نفس از طریق بازی و آماده سازی برای ورود به مدرسه را می آموزند و به خانواده ها به ويژه والدين كودك، نحوه تعليم و تربيت و چگونگي برخورد با كودك، بازي ها و سرگرمي هاي ويژه آنان را آموزش می دهند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان در پایان افزود: در حال حاضر ۲۰۵ دانشجوی نابینا و کم بینا در سطح استان از بهزیستی کمک هزینه دانشجویی دریافت می کنند.