تاریخ انتشار خبر: 9 مهر 1399 | 22:09:12
کد خبر : 9368
مدیرکل بهزیستی استان خوزستان:

۵۸ مرکز سالمندان تحت نظارت بهزیستی در استان فعالیت می کنند

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛غلامرضاصدیق رادمدیرکل بهزیستی خوزستان ضمن گرامیداشت هفته تکریم و منزلت سالمندان (۷ تا ۱۳ مهرماه) با شعار “کرونا فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان” با اعلام این خبر گفت: به طور قراردادی سالمندی را، مترادف با شروع سن ۶۰ سالگی می دانند با این حال برای سالمندی زمان خاصی نمی توان تعریف کرد. صدیق راد […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛غلامرضاصدیق رادمدیرکل بهزیستی خوزستان ضمن گرامیداشت هفته تکریم و منزلت سالمندان (۷ تا ۱۳ مهرماه) با شعار “کرونا فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان” با اعلام این خبر گفت: به طور قراردادی سالمندی را، مترادف با شروع سن ۶۰ سالگی می دانند با این حال برای سالمندی زمان خاصی نمی توان تعریف کرد.

صدیق راد با اشاره به اینکه سالمندی را می توانیم با ویژگی های خاصی که فرد در زمانی از زندگی خود پیدا میکند، بشناسیم  افزود: اضمحلال تدریجی در ساختمان و ارگانیسم بدن و ایجاد تغییرات در  عملکرد اعضای مختلف آن نظیرکاهش قدرت دید، نقصان شنوایی، خمیدگی، کندی در تحرک، ‏کاهش قدرت عضلانی و سایر بیماری های شایع دوران سالمندی از ویژگی های این دوره است.

وی با تأکید بر لزوم تقویت مشارکت اجتماعی سالمندان، مدیریت اوقات فراغت، ورزش، بهداشت، سلامت، ارتقاء رفاه و وضعیت معیشتی، گسترش فضاهای آموزشی و توانبخشی سالمندی و برخورداری یکسان سالمندان از حقوق شهروندی بیان داشت:سازمان بهزیستی ازجمله متولیان خدمات حمایتی، رفاهی و توانبخشی به جامعه
می باشد که بیش از نیم قرن است خدمات خود را به سالمندان عزیز در دو محور خانواده و مراکز شبانه روزی ارائه می کند.

صدیق راد در ادامه با اشاره به اینکه تعداد ۱۶ هزار و ۹۰۵ سالمند تحت پوشش بهزیستی خوزستان  دارای پرونده اجتماعی و ۹ هزار و ۴۷ نفر دارای پرونده توانبخشی هستند اظهار کرد:  در حال حاضر تعداد  ۱۹۴   سالمند از
خدمات مراکز روزانه توانبخشی ، هزار و ۱۸۷نفر از ظرفیت های برنامه )CBRتوانبخشی مبتنی بر جامعه)، ۸ هزار و ۴۳۱ نفر از کمک های مستمر حوزه اجتماعی، هزار و ۲۳۷ نفر از کمک های مستمر حوزه توانبخشی، ۵ هزار و ۸۶۸نفر از تجهیزات و وسایل کمک توانبخشی و ۵۲ نفر از خدمات مناسب سازی محیطزندگی بهره مند هستند.

وی همچنین افزود: تعداد ۵۸ مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی سالمندان، آموزشی توانبخشی روزانه سالمندان، خدمت در منزل سالمندان و مراقبت در منزل سالمندان به ۸۲۷ سالمند ارائه خدمت می کنند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان درباره مشکلات ایجاد شده برای سالمندان با شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت ملاقات عمومی در مراکز توانبخشي و مراقبتي شبانه روزي سالمندان، شرایط دیدار غیرحضوری باخانواده ها به صورت مجازی فراهم شده است.

غلامرضا صدیق راد همچنین گفت: از دیگر خدمات ارائه شده به سالمندان در ایام شیوع ویروس کرونا آموزش مجازی و غیر حضوری  به ایشان و همچنن پیگیری امور سالمندان تحت نظارت به صورت تلفنی از طریق مراکز مراقبت در منزل بوده است.

وی افزود: بر اساس تفاهم نامه منعقد شده بین سازمان بهزیستی کشور و دفتر مدیریت پیشگیری از بیماری های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سال ۹۸، تأمین و تهیه واکسن آنفولانزا به منظور پیشگیری و کنترل بیماری کویید ۱۹ در مراکز توانبخشي و مراقبتي شبانه روزي سالمندان در دست اقدام است.

صدیق راد در پایان ضمن آرزوی سلامتی برای جمعیت سالمند کشور تصریح کرد:توجه به سلامت جسم و روان این عزیزان همواره از دغدغه های مهم سازمان بهزیستی بوده است و امیدواریم نسبت به آموزش فرهنگ سالمندی و آگاهسازی به آحاد جامعه درباره نیازهای این قشر توجهات گسترده تری صورت گیرد.