تاریخ انتشار خبر: 9 مهر 1397 | 12:44:38
کد خبر : 3656
مدیرکل بهزیستی خوزستان:

۲۱هزار و۹۵۲ سالمند تحت پوشش بهزیستی خوزستان هستند

به گزارش زاگرس نشینان مدیرکل بهزیستی خوزستان ضمن اعلام این خبر و تبریک هفته تکریم منزلت سالمندان گفت: شعار امسال روز جهانی سالمندان ” گرامیداشت پیشکسوتان و مدافعان حقوق سالمندان” است. غلامرضا صدیق راد شرایط خاص دوران سالمندی را نیازمند تدابیر ویژه دانست و گفت: سالمندی دوره ای است که گریزی از آن نیست و در […]

به گزارش زاگرس نشینان مدیرکل بهزیستی خوزستان ضمن اعلام این خبر و تبریک هفته تکریم منزلت سالمندان گفت: شعار امسال روز جهانی سالمندان ” گرامیداشت پیشکسوتان و مدافعان حقوق سالمندان” است.

غلامرضا صدیق راد شرایط خاص دوران سالمندی را نیازمند تدابیر ویژه دانست و گفت: سالمندی دوره ای است که گریزی از آن نیست و در هر حال بخش قابل توجهی از زندگی بشر را تشکیل می دهد.

  وی با اشاره به آسیب های دوران سالمندی افزود: سالمندی معمولا با آسیب هایی همراه و همگام است و از این رو با همان منطقی که در حقوق زنان و حقوق کودک وجود دارد، توجه به حقوق سالمندان نیز امر شایسته و بایسته است با این تفاوت که آن دو نظام حقوقی به مراحل رشد خود رسیده اند اما حقوق سالمندان در آغاز راه خود است.
وی تأکید کرد: سالمندان دارای معلولیت، زنان سالمند بیوه، مردان سالمند مجرد و سالمندان بی سرپرست و فقیر از آسیب پذیرترین گروه های سالمندان هستند.
صدیق راد اظهار کرد: بر اساس آخرین سرشماری های انجام شده در سال ۹۵، تعداد ۳۳۲۱۹۹ سالمند در استان وجود دارد و در حال حاضر ۲۱۹۵۲ سالمند تحت پوشش بهزیستی خوزستان هستند و از این تعداد ۱۲۸۰۳ نفر مستمری دریافت می کنند.
وی با اشاره به اینکه ۷ مرکز مراقبتی شبانه روزی سالمندان تحت نظارت بهزیستی در سطح استان فعالیت می کنند بیان داشت: این مراکز ضمن نگهداری از سالمندان به ایشان خدمات متفاوت و متناسب با نیاز آنان ارائه می دهند.
وی ادامه داد: ۵ مرکز خدمات روزانه سالمندان در شهرستان های اهواز، شوشتر، گتوند، بهبهان و مسجد سلیمان فعال است که در این مراکز خدمات توانبخشی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، فیزیوتراپی، روانشناسی انجام می شود و برنامه های آموزشی نظیر حرفه آموزی و سواد آموزی و اوقات فراغت از جمله برنامه های این مراکز است.
صدیق راد درباره دیگر فعالیت های این مراکز گفت: در این مراکز علائم حیاتی سالمند به صورت هفتگی توسط پزشک ثبت شده و روانشناسان مستقر در مراکز نیز با توجه به اختلالات سالمندی که معمولا آلزایمر و پارکینسون است به سالمندان خدمات مشاوره ای ارائه می دهند.
وی همچنین افزود: ۵ مرکز ویزیت در منزل نیز که تیمی از پزشک، پرستار، اکیپ درمان، مددکار و روانشناس را شامل می شود در ماه دو مرتبه به وضعیت سالمند در منزل رسیدگی کرده و بسته به وضعیت سالمندان نیاز سنجی های لازم را انجام داده و اقدامات مورد نظر را انجام می دهند.
وی با اشاره به لزوم بهبود روش زندگی و ارتقای کیفیت آن و ایجاد رضایت از زندگی در سالمندان از طریق خدمات رفاهی، بهداشتی، درمانی و توانبخشی گفت: دبیرخانه شورای سالمندان و بنیاد فرزانگان با همکاری های بین بخشی با سایر بخش های دولتی و غیردولتی، تأکید بر حفظ موقعیت و جایگاه سالمند در خانواده، تأمین حداقل نیازهای اسای سالمندان نیازمند در کشور، تأکید بر حفظ احترام، شأن و حرمت سالمند و فراهم ساختن امکان مشارکت مردم، انجمن ها و موسسات غیردولتی را در دستور کار خود دارند.
مدیرکل بهزیستی خوزستان با اشاره به اصول پذیرفته شده سازمان ملل در رابطه با حقوق افراد سالمند از جمله اصل استقلال، مشارکت، مراقبت، خودشکوفایی و تکریم تصریح کرد: تمامی سالمندان جامعه هدف این فعالیت ها هستند و شناسایی، تبیین و حمایت از حقوق سالمندان علاوه بر حقوقی که به عنوان یک شهروند دارند ضروری است و لازم است تلاش های مستمری در این زمینه صورت گیرد.