تاریخ انتشار خبر: 21 خرداد 1396 | 16:52:51
کد خبر : 171

۲٫۵ میلیون اصله نخل در شادگان با مشکل کمبود آب روبه روست

۲٫۵ میلیون اصله نخل در شادگان همیشه با مشکل کمبود آب روبه روست ممنوعیت کشت تابستانه در حوضه رودخانه زهره و مارون معاون بهره برداری و حفاظت از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: امسال برای سومین سال متوالی ممنوعیت کشت تابستانه در حوضه رودخانه زهره و محدودیت کشت در حوضه رودخانه مارون- […]

۲٫۵ میلیون اصله نخل در شادگان همیشه با مشکل کمبود آب روبه روست

ممنوعیت کشت تابستانه در حوضه رودخانه زهره و مارون

معاون بهره برداری و حفاظت از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: امسال برای سومین سال متوالی ممنوعیت کشت تابستانه در حوضه رودخانه زهره و محدودیت کشت در حوضه رودخانه مارون- جراحی اعمال می شود.

مصطفی شبه گفت: رودخانه زهره با خشکسالی شدید مواجه است و از سو دیگر در این حوضه آب قابل برنامه ریزی نداریم بنابراین کشت تابستانه در این حوضه ممنوع اعلام شده است.

وی در ادامه افزود: در حوضه مارون- جراحی نیز محدودیت کشت تابستانه اعلام شده و به جز کشت های دائم اعم از نخیلات به میزان بسیار محدود در حوضه میانی اجازه کشاورزی داده شده است.

وی ضمن ابراز نگرانی برای تامین آب نخیلات در حوضه جراحی تصریح کرد: فاصله طولانی تا انتهای حوضه، قرار گرفتن نخیلات در انتهای حوضه در شهرستان شادگان و برداشت بی رویه در بالادست این حوضه باعث شده است که نگرانی برای تامین آب نخیلات همچنان وجود داشته باشد.

معاون سازمان آب و برق خوزستان همچنین گفت: کشت تابستانه در حوضه های دز، کارون و کرخه بلامانع است اما کشت شلتوک و ذرت به واسطه مصرف زیاد آب در این حوضه ها باید به تدریج کاهش یابد.

وی سطح زیر کشت شلتوک در سال گذشته را ۴۶ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: امسال سطح زیر کشت شلتوک به حدود ۳۵ هزار هکتار کاهش یافته است.

خوزستان با داشتن بیش از ۲ میلیون هکتار زمین کشاورزی به دلیل کمبود آب، حدود ۹۰۰ هزار هکتار در پائیز و حدود ۳۰۰ هزار هکتار در تابستان را زیر کشت می برد. این استان با تولید ۱۴ میلیون تن محصولات کشاورزی یکی از قطب های اصلی کشور در این بخش است.

حوضه رودخانه های مارون- جراحی و زهره در سال های زراعی گذشته بیشترین خسارت ناشی از خشکسالی را متحمل شدند. کشاورزان خوزستان همیشه نسبت به جبران خسارت محصولات کشاورزی اعتراض داشته اند.

استاندار خوزستان ۷ خرداد ماه در شورای کشاورزی استان، با اشاره به تبعات اجتماعی ممنوعیت کشت در استان، مخالفت خود را با ممنوعیت کشت شلتوک اعلام کرده و گفته بود: مسائل اجتماعی و سیاسی و معیشت مردم باید مورد توجه قرار گیرد و دلیلی ندارد که تصمیم گیری وزارت جهاد برای خوزستان با سایر استان ها یکسان باشد زیرا شرایط این استان با اصفهان و فارس متفاوت است.

۲٫۵ میلیون اصله نخل در شادگان همیشه با مشکل کمبود آب روبه روست.