تاریخ انتشار خبر: 12 آذر 1400 | 19:24:52
کد خبر : 11460
مدیر کل بهزیستی استان خوزستان:

۱۸ مرکز خدمات توانبخشی، مراقبت در منزل به ۸۳۵ معلول، سالمند و بیمارروانی مزمن خدمات توانبخشی ارائه می کنند.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ظهر امروز ۱۲ آذرماه جشن گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت با حضور مدیر کل و معاون توانبخشی بهزیستی استان خوزستان و جمعی از معلولان تحت پوشش بهزیستی در تالار امیران اهواز برگزار شد. مدیر کل بهزیستی خوزستان در این مراسم ضمن تبریک روز جهانی افراد دارای معلولیت گفت: شعار امسال […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ظهر امروز ۱۲ آذرماه جشن گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت با حضور مدیر کل و معاون توانبخشی بهزیستی استان خوزستان و جمعی از معلولان تحت پوشش بهزیستی در تالار امیران اهواز برگزار شد.

مدیر کل بهزیستی خوزستان در این مراسم ضمن تبریک روز جهانی افراد دارای معلولیت گفت: شعار امسال ” پیش بسوی دنیایی فراگیر، دسترس پذیر و پایدار بعد از بیماری کرونا با راهبری و مشارکت افراد دارای معلولیت” نشان دهنده آن است که تمامی افراد جامعه به ویژه عزیزان دارای معلولیت می بایست از امکان مشارکت در سرنوشت خود و جامعه در بستر شرایط مناسب برخوردار باشند.

غلامرضا صدیق راد با اشاره به ضرورت ارتقاء سطح سلامت جسمی و روانی جامعه هدف با تامین نیازهای مراقبتی و توانبخشی از طریق ارائه خدمات توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی در مراكز اظهار داشت: ساماندهی سالمندان، افراد دارای معلولیت و بیماران روانی مزمن در خانه های کوچک و حمایتی، ساماندهی افراد مجهول الهویه در مراکز شبانه روزی، خدمات ویژه سالمندان در مجتمع مسکونی و نگهداری و توانبخشی افراد دارای معلولیت، سالمندان و بیماران روانی مزمن درخانواده از اهم برنامه های دفتر امور مراکز توانبخشی مراقبتی بهزیستی در این خصوص است.

وی افزود: در حال حاضر ۸ مركز شبانه روزي توانبخشی و مراقبتی سالمندان به ۴۵۰ خدمت گیرنده، ۱۰ مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی افراد دارای اختلالات هوشی رشدی بالای ۱۴ سال به ۷۳۰ خدمت گیرنده، ۵ مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی به افراد دارای اختلالات هوشی رشدی کمتر از ۱۴ سال به ۱۸۰ خدمت گیرنده، ۹ مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی به بیماران روانی مزمن به ۵۷۵ خدمت گیرنده و ۲ مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی به ۱۰۰ خدمت گیرنده، خدمات ارائه می کنند.

وی بیان داشت: ۱۸ مرکز خدمات توانبخشی، مراقبت در منزل به ۸۳۵ معلول، سالمند و بیمارروانی مزمن خدمات توانبخشی ارائه می کنند.

صدیق راد تاکید کرد: اعطای کمک هزينه درمان و نگهداري ۳۶۰ معلول، سالمند و بيمار رواني مزمن مجهول‌الهويه، هزار و۴۹۸ کمک هزینه حق پرستاری افراد دارای آسیب نخاعی و هزار و ۳۷۶ کمک هزینه حق پرستاری و مددکاری افراد دارای معلولیت در خانواده از دیگر خدمات بهزیستی به افراد دارای معلولیت بوده است.

وی افزود: علاوه بر ۴۸ هزار و ۷۳ کمک هزینه معیشت توانبخشی(مستمری)،۱۴ هزار و ۶۴۸ خانوار نیز کمک هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیارشدید و یاشدید فاقد شغل و درآمد دریافت می کنند.

مدیرکل بهزیستی خوزستان ضمن تشریح نحوه اجرای برنامه توانبخشی از راه دور در مراکز روزانه توانبخشی در شرایط بحرانی ناشی از شیوع بیماری کووید گفت: به دلیل پیشگیری از سرایت بخشی بیماری، خدمات حضوری مراکز روزانه آموزشی محدود و بسته آموزش و توانبخشی از راه دور بر بستر اینترنت و مخابرات فراهم گردید.

غلامرضا صدیق راد افزود: در حال حاضر ۹۵ مرکز روزانه توانبخشی نسبت به ارائه این نوع از خدمات به حدود ۳ هزار و ۹۳۵ فرد دارای معلولیت، سالمند، بیمار روانی مزمن و فرد دارای اختلال اتیسم اقدام می نمایند و افراد خدمت گیرنده با توجه به گزارش های عملکردی مراکز یادشده از کمک هزینه (یارانه) برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: کمک به۱۰۰ کودک ناشنوا برای کاشت حلزون، تامین وسایل کمکی و اندام های مصنوعی برای ۴۰۵ معلول نیازمند، تامین ۳هزار وسیله توانبخشی و هزار و ۴۹۸ وسیله بهداشتی معلولان در کنار ارائه خدمات توانپزشکی به ۳۷۵ معلول و خدمات توانبخشی و درمان اختلالات دهان ، بلع و تغذیه به ۳۱۰ معلول از جمله اقدامات شاخص بهزیستی خوزستان برای افراد دارای معلولیت در سالجاری است.

در پایان این مراسم از توان یابان موفق در عرصه های مختلف علمی ،ورزشی،فرهنگی و هنری تقدیر شد.