تاریخ انتشار خبر: 7 مهر 1397 | 16:21:29
کد خبر : 3631
مدیرکل بهزیستی استان خوزستان:

۱۲٫۵ درصد معلولیت‌های استان خوزستان مربوط به ناشنوایان است

به گزارش زاگرس نشینان   مدیرکل بهزیستی خوزستان ضمن گرامیداشت اولین هفته مهرماه به عنوان هفته ناشنوایان با شعار “زبان من را بشناس تا در کنار هم بهتر زندگی کنیم” گفت: ۸ مهر ماه مصادف با سی‌ام سپتامبر به منظور ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، آشنایی با زبان اشاره، آگاهی جامعه و بررسی بیشتر مشکلات آن‌ها با نام […]

به گزارش زاگرس نشینان   مدیرکل بهزیستی خوزستان ضمن گرامیداشت اولین هفته مهرماه به عنوان هفته ناشنوایان با شعار “زبان من را بشناس تا در کنار هم بهتر زندگی کنیم” گفت: ۸ مهر ماه مصادف با سی‌ام سپتامبر به منظور ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، آشنایی با زبان اشاره، آگاهی جامعه و بررسی بیشتر مشکلات آن‌ها با نام «روز جهانی ناشنوایان» نام‌گذاری شده است.
غلامرضا صدیق راد با اشاره به اینکه پس از معلولیت جسمی- حرکتی و ذهنی معلولیت شنوایی شایع ترین نوع معلولیت در استان است افزود: ۱۲٫۵ درصد معلولیت‌های استان خوزستان مربوط به ناشنوایان است.

وی تصریح کرد: تعداد ۱۱۰۴۷ نفر معلول ناشنوا و کم شنوا تحت پوشش بهزیستی خوزستان بوده که از این تعداد ۱۱۲۹ نفر زیر ۱۰ سال و ۱۱۰ نفر زیر ۳ سال هستند و از حمایت‌های لازم سازمان بهره‌مند می‌شوند.
مدیرکل بهزیستی خوزستان ضمن بیان نرخ شیوع ناتوانی شنوایی با متوسط کشوری ۲۳ نفر در هر ۱۰ هزار نفر گفت: با توجه به این شاخص شهرستان های شادگان، هفتکل، رامشیر، کارون و هندیجان دارای بالاترین نرخ شیوع ناتوانی شنوایی در استان هستند.
صدیق راد اظهار کرد: ناشنوایی معلولیتی در ظاهر ساده اما در حقیقت پیچیده است که افراد به دلیل مشکلات ژنتیک و یا عوامل ثانویه دچار آن می‌شوند و برخی کارشناسان آن را در زمره معلولیت های شدید قرار می دهند.

ایشان با تاکید بر اهميت غربالگري شنوايي کودکان برای کاهش شیوع و بروز اختلالات شنوایی توضیح داد: سن مناسب برای انجام غربالگری شنوايی كمتر از يك ماهگی، برای تشخیص کمتر از ۳ ماهگی و برای درمان كمتر از ۶ ماهگی است.
وی با اشاره به اینکه مرکز کاشت حلزون اهواز در سال ۹۶ برای ۷۲ کودک زیر سه سال کاشت حلزون انجام داده است عنوان کرد: از سال ۹۲ تا کنون بیش از ۳۹۳ مورد کاشت حلزون برای کودکان زیر ۳ سال انجام شده است.

صدیق راد همچنین بیان داشت: در حال حاضر ۴ مرکز کودک و خانواده کم شنوا و ناشنوا در شهرستان های اهواز، آبادان و دزفول با ظرفیت ۲۰۰ نفر، به ۱۴۰ کودک ناشنوا و کم شنوای زیر ۱۰ سال، آموزش گفتار درمانی و تربیت شنوایی برای آمادگی رفتن به مدارس استثنایی یا عادی ارائه می دهند.
وی در رابطه با وسایل کمک توانبخشی اظهار داشت: ۹۲۴ عدد سمعک و ۲۰۱۴۶ حلقه باطری سمعک خریداری و بین ناشنوایان و کم شنوایان توزیع شده است.

مدیرکل بهزیستی خوزستان در رابطه با دیگر خدمات سازمان بهزیستی به ناشنوایان خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی با هدف رفاه جامعه ناشنوای استان و حفظ حقوق آنها، خدمات مختلفی در حیطه‌های تحصیلی، رفاهی، درمانی، حرفه‌آموزی، مسکن، خدمات مددکاری و اشتغال به این قشر ارائه می‌کند.
صدیق راد با اشاره به فعالیت ۵ انجمن و هیئت ناشنوایان فعال در استان افزود: هیئت های ورزش ناشنوایان استان با بیش از ۶۰۰ عضو دراستان در حال فعالیت بوده و از جمله اقدامات آنها اعزام تیم های ورزشی به مسابقات ملی وکشوری، برگزاری جشنواره های ورزشی و فرهنگی استانی، اعزام به اردوهای آمادگی مسابقات در رشته های فوتبال، فوتسال، بولینگ، شنا، جودو و کشتی است.
وی در پایان گفت: تعداد ۱۵۷ دانشجو ناشنوا از خدمات و امکانات آموزشی و تحصیلی بهره مندند.