تاریخ انتشار خبر: 3 آذر 1399 | 23:53:02
کد خبر : 9510
صادق حقیقی پور:

۷۰درصد روان آبهای بارندگی آبادان از شبکه فاضلاب دفع شد

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: ۷۰ درصد روان آب‌های بارندگی اخیر آبادان به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع آوری آبهای سطحی، وارد شبکه فاضلاب شهری شد.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛صادق حقیقی‌پور دوشنبه اظهار داشت:شبکه فاضلاب آبادان با ۷۵۰ کیلومتر خطوط اصلی و فرعی و ۴۵ ایستگاه، پمپاژ فاضلاب لیفت و منهول پمپ در شبانه روز ۱۰۰هزار متر مکعب فاضلاب شهری را دفع می‌کند.

وی افزود: بیش از ۴۰۰ هزار متر مکعب روان آب‌های ناشی از بارندگی اخیر به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع آوری آبهای سطحی درچهار ساعت به شبکه فاضلاب آبادان وارد شد.

مدیر عامل آبفا خوزستان با اشاره به اینکه حجم گسترده روان آب‌های ورودی به خطوط فاضلاب با فعالیت مداوم ایستگاه‌های پمپاژ در همان ساعات اولیه دفع شد افزود: ورود چندین برابر ظرفیت روان آب‌ها به شبکه فاضلاب مشکلاتی را برای بهره‌برداری از خطوط و خدمات رسانی عادی دفع فاضلاب شهری ایجاد نمود.

وی سرقت و تخریب مکرر درب‌های منهول و به تبع آن ورود نخاله‌ها و مصالح ساختمانی و عمرانی به داخل منهول‌های فاضلاب و همچنین فرسودگی حدود ۲۰۰کلیومتر از خطوط اصلی و فرعی فاضلاب آبادان از دلایل اصلی پس‌زدگی فاضلاب و مشکلات عمده برای ارائه خدمات هر چه سریعتر در بخش فاضلاب دانست.

حقیقی‌پور بر تلاش و پیگیری بی‌وقفه شرکت آب و فاضلاب خوزستان در جهت توسعه خدمات این شرکت به خصوص در بخش ارائه خدمات دفع فاضلاب به مردم آبادان تاکید و تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون با وجودی که  تنها ۴۰  میلیارد ریال از ۱۷۰ میلیارد ریال بودجه ابلاغ شده، تخصیص یافته شرکت آب و فاضلاب خوزستان عملیات‌ متعددی همچون اجرای ۳۰ کیلومتر خطوط فرعی و اصلی، بازسازی و افزایش ظرفیت هشت ایستگاه پمپاژ فاضلاب آبادان را به ارزش ۵۰۰ میلیارد ریال آغاز و اجرا کرده است.

مدیر عامل آبفا خوزستان با بیان اینکه فعالیت‌ها و خدمات رسانی این شرکت به رغم مشکلات موجود اقتصادی و افزایش نرخ ارز و تورم با تمام توان در سطح استان و شهرستان آبادان تداوم دارد افزود: از محل منابع جاری شرکت ۲۰ کیلومتر از خطوط اصلی این شهر در هشت‌ماهه گذشته لایروبی و علاوه بر آن، یک هزار درب منهول که به دلیل سرقت با تخریب از بین رفته بود نصب و ۶ دستگاه پمپ جدید نیز در ایستگاههای پمپاژ فاضلاب آبادان راه‌اندازی شد.

حقیقی‌پور با بیان اینکه انتقادات و تحلیل عملکرد آبفا در سطح استان و بویژه شهرهای آبادان و خرمشهر نباید بدون در نظر گرفتن تلاش‌های شبانه روزی و بی وقفه پرسنل خدوم و خستگی ناپذیر این شرکت در شرایط سخت ناشی از بیماری کرونا و آنهم در شرایط سخت منابع مالی صورت بگیرد افزود: شرکت آب و فاضلاب خوزستان هرگز به دنبال شانه خالی کردن از پاسخگویی به مطالبات به حق مردم برای دریافت هر چه بهتر خدمات آب و فاضلاب نیست و نخواهد بود.

وی همگرایی و درک متقابل مشکلات و مسئولیت ها را مهمترین اصل برای خدمات رسانی یکپارچه به مردم شریف استان  به خصوص مردم آبادان و خرمشهر دانست و گفت: عبور از موانع موجود و تلاش برای حل مشکلات ناشی از بارندگی های شدید در استان و به تبع آن مدیریت بحران آب گرفتگی معابر نیازمند همکاری و هماهنگی همه جانبه تمامی دستگاه های اجرایی و متولی استان خصوصا آبفا و شهرداری در این ۲ شهرستان است.

حقیقی‌پور بر نقش کمک کننده آبفا استان و حضور فعالانه در کنار نیروی‌های زحمتکش شهرداری‌ها  تاکید کرد و گفت: آنچه که مردم از ما و همه مسئولان و دستگاه های خدماتی انتظار دارند، استفاده از ظرفیت ها و توانمدی ها برای کاهش حداکثر مشکلاتشان است که در این میان استانداری و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی نقش محوری داشته و دارند لذا انتظار می رود با یک انسجام درون استانی و فعال در مسیر پاسخگویی به نیاز مردم حرکت کنیم.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان طی گفتگوی چند روز گذشته خود با بخش خبری سیمای مرکز آبادان نیز از موافقت دولت برای استفاده از تسهیلات موضوع ماده ۵۶ (قانون الحاق موادی به قانون تنظیم مقررات مالی دولت) به ارزش ۳۵۰ میلیارد تومان برای توسعه شبکه فاضلاب آبادان و خرمشهر خبر داد.

ساخت تصفیه خانه آبادان از محل فاینانس تامین اعتبار شده و تا کنون نیز ۸۵ درصد پیشرفت داشته است.