تاریخ انتشار خبر: 5 مرداد 1398 | 18:11:39
کد خبر : 5599

۵۰ سکه‌ تاریخی حین معامله در رامشیر کشف شد

به گزارش  زاگرس نشینان؛سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامشیر گفت: بیش از ۵۰ سکه تاریخی، اشیا فرهنگی و تاریخی مربوط به دوره های اشکانی و ایلیمایی  در حین  معامله کشف و ضبط شد. شیخ علی پور  اظهار داشت: در روزهای گذشته تعداد زیادی سکه های تاریخی و اشیا تاریخی و فرهنگی از […]

به گزارش  زاگرس نشینان؛سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامشیر گفت: بیش از ۵۰ سکه تاریخی، اشیا فرهنگی و تاریخی مربوط به دوره های اشکانی و ایلیمایی  در حین  معامله کشف و ضبط شد.

شیخ علی پور  اظهار داشت: در روزهای گذشته تعداد زیادی سکه های تاریخی و اشیا تاریخی و فرهنگی از ۲ فرد که در حال معامله این اشیا بودند کشف و ضبط شد.

وی با بیان این که ۲ فرد مذکور دستگیر شدند بیان کرد: اشیایکشف شده شامل ۴۸ قطعه سکه اشکانی(الیمایی)، یک قطعه سکه اشکانی دراخما، ۲ قطعه سکه اسلامی، ۹ قطعه سکه صدر اسلام، یک قطعه سکه اسلامی متعلق به قرن ۱۱، دکمه های سیمین زراندود شده،  ۲۲ مهره عقیق، دستبندهای فلزی، انگشتر مفرغی  و قطعات فلزی مختلف است که  توسط دستگاه فلز یاب  کشف و از سوی نیروی انتظامی ضبط شدند.

وی ادامه داد: پس از ضبط این اشیا،  به منظور بررسی وضعیت تاریخی آنها در اختیار کارشناسان میراث فرهنگی قرار داده شدند که تاریخی و فرهنگی بودن آنها محرز شد و پس از انجام روند قضایی از طریق دادگستری به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تحویل داده شدند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامشیر ادامه داد: در حال حاضر  از سوی اداره کل میراث فرهنگی علیه ۲ فرد دستگیر شده شکایت صورت گرفته و  این مساله در حال بررسی بیشتر است.

شهرستان  رامشیر در شرق استان خوزستان واقع  شده است، این شهرستان دارای  چهار اثر ثبت ملی شده شامل مضیف میر عبداله بزرگ(قرون متاخر اسلامی)، تل رضوان(تاریخی)، تپه مرزه(اشکانی(الیمایی))، محوطه آبشار ابولفلوس(اشکانی(الیمایی)) است.

همچنین ۴۸ اثر تاریخی باستانی این شهرستان هنوز به ثبت نرسیده اند.

منبع:ایرنا