تاریخ انتشار خبر: 3 تیر 1396 | 02:40:09
کد خبر : 382

کورش اسدی داستان نویس آبادانی درگذشت

کورش اسدی داستان نویس خوزستانی متولد آبادان، روز گذشته سوم تیرماه درگذشت. هنوز اخباری در مورد علت مرگ وی بدست نرسیده است. کورش اسدی (زادهٔ ۱۸ مرداد ۱۳۴۳ در آبادان) نویسنده داستان کوتاه معاصر ایرانی است. وی نگاهی جدی به داستان کوتاه دارد و در اغلب داستان‌هایش فضاهای بکری را تجربه می‌کند. مجموعه داستان «باغ […]

کورش اسدی داستان نویس خوزستانی متولد آبادان، روز گذشته سوم تیرماه درگذشت. هنوز اخباری در مورد علت مرگ وی بدست نرسیده است.

کورش اسدی (زادهٔ ۱۸ مرداد ۱۳۴۳ در آبادان) نویسنده داستان کوتاه معاصر ایرانی است. وی نگاهی جدی به داستان کوتاه دارد و در اغلب داستان‌هایش فضاهای بکری را تجربه می‌کند.

مجموعه داستان «باغ ملی» این داستان‌نویس در روز جمعه ۶ آذر ۱۳۸۳ به عنوان برندهٔ چهارمین دورهٔ برگزاری جایزهٔ گلشیری در بخش بهترین مجموعه داستان سال ۱۳۸۲ از دید داوران معرفی شد.

کورش اسدی در ۱۸ مرداد ۱۳۴۳ در آبادان زاده شد. شروع داستان‌نویسی وی از دوران نوجوانی‌اش بود. اسدی از اواخر دورهٔ دبیرستان احساس کرد می‌تواند داستان بنویسد و به همین دلیل از همین دوران شروع کرد به نوشتن اما چون کسی را نمی‌شناخت این نوشتن به شکلی شخصی باقی ماند تا آن‌که در سال ۱۳۵۹ به همراه خانواده به تهران مهاجرت کردند. در دورهٔ دبیرستان علاوه‌بر نوشتن، به طور جدی شروع به خواندن ادبیات کرد و در دورهٔ سربازی بنا به گفته خودش، آثار تمام داستان‌نویسان مطرح ایران و داستان‌های جدی خارجی را خواند. پس از سربازی با هوشنگ گلشیری آشنا شد و با او تماس گرفت و اولین نوشته‌هایش را به او داد و دوستی‌اش با او شکل گرفت و نگاه وی نسبت به داستان آرام‌آرام شکل گرفت.

 

در آن مقطع چیزی که بر وی تأثیر گذاشت دیگر اعضای جلسات پنجشنبه‌ها در تهران بودند که اکثرشان اهالی خوزستان بودند؛ قاضی ربیهاوی و یارعلی پورمقدم از مسجدسلیمان، همین‌طور کامران بزرگ‌نیا و دیگران. وی از خلال این جلسات با آن‌ها دوست شد و آن‌ها روی وی تأثیر زیادی گذاشتند و بعدها با هم جلسات جداگانهٔ داستان‌خونی گذاشتند. سال ۱۳۶۶ یا ۱۳۶۷ بود که اسدی اولین داستان‌های جدی‌اش را نوشت که بعدها مجموعه داستان شد.

چیزی که بیشتر در داستان برای وی مطرح بود جستجو به دنبال چیزی گمشده و کشف یک راز (که معمولاً در زندگی شخصیت داستان است) بود.

از آثار او می توان به پوکه‌باز، باغ ملی، پایان محل رؤیت است، گنبد كبود، رمان بلند “كوچه ابرهاي گم‌شده”،  اشاره کرد.