تاریخ انتشار خبر: 21 خرداد 1398 | 23:44:08
کد خبر : 5311
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:

کشت تابستانه امسال بدون محدودیت و به اندازه کافی انجام خواهد شد.

به گزارش  زاگرس  نشینان؛ صبح امروز (سه شنبه ۲۱ خرداد) کیخسرو چنگلوایی در کنفرانس مطبوعاتی خود به مناسبت هفته جهاد کشاورزی با بیان اینکه در چند ماه اخیر کشاورزی استان در سه نوبت دچار ناملایمات شد، اظهار کرد: علاوه بر معضل ریزگردها، در آذر و بهمن ماه سال گذشته و همچنین فروردین ماه امسال دچار […]

به گزارش  زاگرس  نشینان؛ صبح امروز (سه شنبه ۲۱ خرداد) کیخسرو چنگلوایی در کنفرانس مطبوعاتی خود به مناسبت هفته جهاد کشاورزی با بیان اینکه در چند ماه اخیر کشاورزی استان در سه نوبت دچار ناملایمات شد، اظهار کرد: علاوه بر معضل ریزگردها، در آذر و بهمن ماه سال گذشته و همچنین فروردین ماه امسال دچار سلاب های سنگین شدیم و خسارات زیادی به محصولات و زمین های کشاورزی وارد شد.

وی با بیان اینکه خسارات بسیاری به زیربخش های کشاورزی، دام و طیور، تاسیسات زیربنایی و منابع طبیعی وارد شد، افزود: ۱۹۷ هزار هکتار از اراضی گندم، جو، ذرت، کلزا و چغندر قند و بسیاری از محصولات ما به طور کامل زیر آب رفت.

رئیس سازمان کشاورزی خوزستان از خسارت چهار هزار و ۷۰۰ میلیاردی سیل به بخش کشاورزی خبرداد و گفت: علاوه بر این، سه هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نیز به بخش نیشکر استان وارد شد.

وی با ابراز تاسف از اینکه ۴۰ درصد از اراضی گندم از بین رفت، ادامه داد: در حال حاضر ۳۶۳ هزار تن گندم خریداری شده که این میزان، ۱۴ درصد بیش از گندم خریداری نسبت به سال گذشته است.

چنگلوایی با اشاره به از دست دادن یک سوم خط زیر کشت محصول کلزا، عنوان کرد: با توجه به کاهش کشت کلزا به دلیل مخاطرات سیل اخیر، در حال حاضر حدود ۶۱ درصد بیش از سال گذشته محصول کلزا خریداری شده است.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به محصول کلزا به دلیل اینکه ۸۴ درصد روغن کشور وارد می شود، گفت: سالانه ۳/۵ تا چهار میلیارد دلار ارز از کشور خارج می شود و این مقدار روغن، برای حدود سه میلیون نفر در خارج از کشور شغل ایجاد کرده و به همین منظور و بنا به دستور مقام معظم رهبری باید فه خودکفایی برسیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اضافه کرد: سعی بر این است تا در فصل کشاورزی امسال، ۳۵۰ هزار هکتار کلزا زیر کشت کشور به یک میلیون هکتار افزایش پیدا کرده و ۳۱ هزار هکتار زمین کشت کلزا در خوزستان نیز به بیش از ۱۰۰ هزار هکتار افزایش کشت و برداشت خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه از مجموع ۱۹۷ هزار هکتار زمین کشاورزی زیر آب رفته، آب از حدود ۱۶۰ هزار هکتار آن خارج شده است، افزود: ۴۵ هزار هکتار به صورت زهی و از ۱۱۵ هزار هکتار با استفاده از موتور پمپ ها و ماشین های سنگین، آب خارج شده است. همچنین ۶۱ هزار هکتار از این اراضی آماده کشت تابستانه شده اند.

چنگلوایی با بیان اینکه ۲۲ میلیارد متر مکعب آب پشت سدها ذخیره شده است، گفت: از نظر الگوی کشت و همچنین سطح زیر کشت محدودیتی نخواهیم داشت و پیش بینی می کنیم در تابستان امسال ۴۳۲ هزار و ۷۵۸ هکتار، شامل برنج، ذرت، حبوبات، سبزیجات، سویا، آفتابگردان، کنجد و گندم، کشت تابستانه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: برخلاف سال های گذشته که به دلیل کمبود آب محدودیت یا ممنوعیت کشت وجود داشت، کشت تابستانه امسال به طور کامل و کافی انجام می شود و با توافق با سازمان آب و برق، تامین آب مورد نیاز انجام خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۳۸ درصد ذرت و ۳۵ درصد خرمای کشور در خوزستان تولید می شود، توضیح داد: از مجموع ۲۴۳ هزار تن خرمای صادرات شده، ۸۵ هزار تن در خوزستان تولید شده است.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد بذر کلزا و ۱۵ درصد بذر گندم کشور در خوزستان تولید می شود، گفت: در تابستان امسال هیچ محدودیتی برای گشترش گلخانه ها وجود ندارد.

چنگلوایی تشریح کرد: خوزستان تامین کننده گندم ۱۲ میلیون و شکر ۳۱ میلیون نفر در کشور است.