تاریخ انتشار خبر: 11 بهمن 1397 | 21:04:38
کد خبر : 4446

پیام رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به مناسبت دهه فجر سال ۹۷ کارنامه سبز

به گزارش زاگرس نشینان ؛کیخسروچلنگوایی رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان درپیامی  دهه فجر را به عموم مردم تبریک تهنیت گفت. کارنامه سبز خداوند سبحان را شاکریم که امروز پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی  دستاوردهایی بس غرورآفرین و ارزشمند در بخش کشاورزی استان زرخیز خوزستان  با الطاف الهی، تکیه بر مدیریت جهادی و […]

به گزارش زاگرس نشینان ؛کیخسروچلنگوایی رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان درپیامی  دهه فجر را به عموم مردم تبریک تهنیت گفت.

کارنامه سبز

خداوند سبحان را شاکریم که امروز پس از گذشت ۴۰ سال از انقلاب اسلامی  دستاوردهایی بس غرورآفرین و ارزشمند در بخش کشاورزی استان زرخیز خوزستان  با الطاف الهی، تکیه بر مدیریت جهادی و همت تمامی دست اندرکاران حاصل شده است .

امروز در کارنامه ۴۰ ساله سبز خود توانسته ایم سیرصعودی قابل توجه و روند رو به رشدی داشته باشیم.  امنیت غذایی ، اشتغالزایی ، اقتصادسبز، ایجاد ارزش افزوده ، افزایش بهره وری آب ، حفاظت از منابع پایه، توسعه بازرگانی ، اجرای طرح عظیم ۵۵۰ هزارهکتاری احیا دشت های خوزستان و ایلام ( و پایان فاز نخست آن )  ،پایداری تولید محصولات استراتژیک و تامین کالاهای اساسی سبد غذایی خانوارها ، کشاورزی پژوهش محور و … همه و همه ارمغان ذی قیمت و بزرگی است که در قالب راهبردهای کلان کشور و با کشاورزی دانش بنیان حاصل شده و از این رو جای دارد هر ایرانی سجده شکر بجای آورد.

مجموعه جهاد کشاورزی ، با اقتدار تمام برای حمایت از محصولات کشاورزی که یکی از عینی ترین مصادیق “حمایت از کالای ایرانی”است، آستین همت بالا زده ، به گونه ای که ظرف ۴۰ سال اخیر کل تولیدات  کشاورزی  استان  ۶٫۴ برابر و کالای استراتژیک گندم  ۷٫۵  برابر افزایش یافته است . در این میان افتخار بزرگ  کسب رتبه نخست تولید گندم برای هفتمین سال پیاپی  و تامین نان ۱۱٫۵ میلیون نفر ایرانی عزیز نصیبمان گشته است .این در حالیست که جمعیت استان خوزستان ۴٫۷ میلیون نفر می باشد ( ضمن اینکه حداقل ۷۰ درصد از سال های گذشته با خشک سالی های شدید و بسیار شدید مواجه بوده ایم) .
پیشرفت هایی که در زمینه فعالیت های زیربنایی در استان انجام شده در تمام کشور منحصر بفرد می باشد . در حال حاضر ۴۴٫۵  درصد اراضی استان تحت پوشش شبکه های مدرن بوده و اجرای شبکه های فرعی و زهکشی زیرزمینی به ترتیب در سطح ۵۳۰۰۰۰ و ۳۷۸۶۴۸  هکتار از اراضی استان انجام شده است.

بهبود کمی و کیفی تولیدات گیاهی و دامی ، تامین  شکر ۳۳ میلیون نفر ایرانی ، توسعه بازرگانی ، اجرای پروژه های سازگار با خشکسالی و تغییر اقلیم، آموزش و فرهنگسازی ، برنامه ریزی و اجرای پروژه هایی در راستای سازگاری با خشکسالی و تغییر اقلیم ، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی ، توسعه آبزی پروری ، مهار کانون های گردوغبار، آبخیزداری، حفظ کاربری اراضی کشاورزی، خدمات عمرانی و زیربنایی، خدمات دامپزشکی ، پروژه های ویژه امور عشایر، بیمه کشاورزی ، حمایت از کشاورزان و … فعالیت هایی است که بر تارک بخش کشاورزی این استان می درخشد تا توسعه بطور متوازن انجام و ضمن حفظ محیط زیست بتوان پایداری تولید و فزونی نعمت و برکت را به یاری ایزد منان  در ایران اسلامی محقق نمود . در این میان قدردان فعالیت های بهره برداران سخت کوش نیز هستیم.

ما به هموطنان عزیز اطمینان خاطر می دهیم که  در این شرایط اقتصادی ، در سنگر امنیت غذایی کمر همت بسته ایم تا با مدیریت جهادی رسالتی را که بر دوش داریم به نحو احسن انجام دهیم.

 

کیخسرو چنگلوایی
رییس سازمان
بهمن ۹۷