تاریخ انتشار خبر: 30 آذر 1398 | 22:06:11
کد خبر : 7717
استاندار خوزستان:

وضعیت خرمشهر تا فردا عادی می شود

استاندار خوزستان گفت: در بارش های ۲۵ آذرماه، ۱۷ میلیون متر مکعب آب در طول ۳ ساعت وارد اهواز شد که حدود ۱۵ درصد آن بر روی رودخانه کارون ریخته شد.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛غلامرضا شریعتی استاندارخوزستان  در جلسه شورای برنامه ریزی خوزستان که امروز، ۳۰ آذرماه با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: هرچه زمان جمع آوری آب های سطحی طولانی تر شود، مشکلات زیست محیطی و بهداشتی برای مردم ایجاد می شود و در این زمینه در تلاش هستیم تا به سرعت نسبت به جمع آوری آب های باقی مانده در سطح شهرها اقدام شود.

وی افزود: بارش اخیر در ۲۵ آذر، اگرچه رخداد نادری نیست اما جز رگبارهای شدید تلقی می شود. در طول ۵۰ سال اخیر سه بارش به این شکل بوده که میزان بارش امسال در رتبه سوم بارش های رگباری قرار می گیرد.

استاندار خوزستان تصریح کرد: این حجم عظیم بارش با ضعف در جمع آوری آب های سطحی و مشکلات فاضلاب اهواز مساله را بسیار جدی کرد و مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد.

شریعتی بیان کرد: در سال های قبل، اهواز وسعت کنونی را نداشت و مناطق آسیب پذیر کنونی مانند شهرک دانشگاه، کمپلو و … به وسعت کنونی نبودند. از گذشته تا کنون مناطق بحرانی اهواز به علت پست و پایین بودن سطح آن ها از سطح معابر، همچنان بحرانی هستند و علاوه بر این، مناطق وسعت پیدا کرده اند و انتقال آب از این مناطق به راحتی ممکن نیست.

وی گفت: در بارش ۲۵ آذرماه، ۱۷ میلیون متر مکعب آب در طول ۳ ساعت وارد اهواز شد که حدود ۱۵ درصد آن بر روی رودخانه کارون ریخته شد. کمترین بارش در منطقه یک اهواز رخ داد و وسیع ترین بارش در منطقه ۴ اهواز بود که معادل ۱۷ درصد بارش بوده است.

شریعتی عنوان کرد: وقتی سیستم جریان فاضلاب مسیر زیادی را طی می کند تا آب را تخلیه کند برای تخلیه دچار مشکل می شود و گستردگی مناطق در طول سال ها عامل این مساله است.

وی گفت: دستگاه های مختلف در بحث جمع آوری آب های سطحی اقدامات اساسی را در اهواز انجام دادند. در طول شبانه روز در ساعت های مختلف از مراحل مختلف تخلیه آب در اهواز بازدید می کردم و در همه ساعت ها کارگران مشغول به کار بودند. در این زمینه سعی شد تا کار تخلیه آب به صورت کارشناسی و مطالعاتی انجام شود.

وی افزود: اکنون تنها منطقه حاد اهواز که آب در آن است، شهرک دانشگاه است که البته اکنون از بحران خارج شده و آب در منازل نیست. سطح آب تا حدودی پایین آمده و امیدوارم شرایط حاد این منطقه ظرف مدت امروز تا فردا خارج و وصعیت عادی تر شود.

شریعتی اظهار کرد: در خرمشهر شرایط مطلوب نیست و در این زمینه تا فردا ظهر وضعیت را در خرمشهر عادی خواهیم کرد و شرایط را مناسب می کنیم.

استاندار خوزستان در بحث مصوبه ۱۵ فروردین ماه ۹۶، گفت: اقدامات خوبی در این زمینه در بحث آبرسانی آبادان و خرمشهر انجام شد. در این زمینه بحث تامین لوله های آبرسانی غدیر را پیگیری خواهیم کرد. همچنین بحث آبرسانی شمال شرق اهواز را پیگیری خواهیم کرد. همچنین در بحث ریزگردها کمک های بسیار خوبی شد.

وی با بیان اینکه در بحث برق نیز اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: در این زمینه از ۱۵۰۰ میلیارد تومان، ۱۲۰۰ میلیارد تومان به بخش برق استان پرداخت شد و تحولات جدی در حوزه برق استان صورت گرفت. همچنین ۱۵ پست GIS در خوزستان خریداری شد و اکنون در حال نصب هستند.

استاندار خاطرنشان کرد: متوسط قطعی برق استان قبل از مصوبه فروردین ماه سال ۹۶، حدود ۲ هزار دقیقه بود اما پس از این مصوبه به ۷۰۰ دقیقه رسیده است؛ هرچند که با شرایط نرمال کشور فاصله زیادی داریم.

وی گفت: در مصوبه فروردین ماه سال ۹۶ دولت، برآوردهای فاضلاب نسبت به دیگر بخش ها به خوبی دیده نشد و کمتر به آن توجه شد. به این علت اختصاص اعتبارات به این بخش نسبت به سایر بخش ها کمتر بود.

شریعتی با بیان اینکه مهمترین مساله خوزستان آب و فاضلاب است، گفت: طرح مطالعات فاضلاب اهواز و استان نیاز به بازنگری و به روزرسانی دارد و همچنین باید مدیریتی در این زمینه انجام شود تا از هدررفت منابع جلوگیری شود