تاریخ انتشار خبر: 25 مهر 1398 | 21:36:22
کد خبر : 6771
در ستاد اربعین استان خوزستان؛

وزیر کشور: زائران امسال نسبت به سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر افزایش یافته است

به گزارش زاگرس نشینان؛عبدالرضارحمانی فضلی وزیر کشور در جلسه ستاد اربعین استان خوزستان ضمن تقدیر از تمامی دستگاه‌های اجرایی برای اداره و مدیریت خدمت به جمعیت زائران حسینی و ساماندهی تردد و حضور آن‌ها گفت: یقیناً استان‌هایی که زحمت زیادی بر دوش آن‌ها است مثل خوزستان، ایلام و اخیرا کرمانشاه، پرچمدار و جلودار خدمت رسانی […]

به گزارش زاگرس نشینان؛عبدالرضارحمانی فضلی وزیر کشور در جلسه ستاد اربعین استان خوزستان ضمن تقدیر از تمامی دستگاه‌های اجرایی برای اداره و مدیریت خدمت به جمعیت زائران حسینی و ساماندهی تردد و حضور آن‌ها گفت: یقیناً استان‌هایی که زحمت زیادی بر دوش آن‌ها است مثل خوزستان، ایلام و اخیرا کرمانشاه، پرچمدار و جلودار خدمت رسانی به زائرین حسینی هستند.
وی با اشاره به اینکه این حرکت عظیم و بی نظیر ابتدا با لطف خداوند و خود امام حسین (ع) مدیریت می‌شود، عنوان کرد: جابجایی حدود چهار میلیون نفر جمعیت ظرف ۲۰ روز بین دو کشور و هماهنگی با کشور مقابل با وجود مشکلاتی که دارند، واقعا لطف خداوند متعال است.
وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه توفیق خدمت رسانی به زوار اربعین لطفی است که از سوی خداوند به مسئولان عنایت شده است، تأکید کرد: انسان برخلاف سایر موجودات توانایی بازگشت به گذشته دارد، این بازگشت به گذشته شخصی نیست بلکه به تاریخ انسان‌ها است، باید بر اساس روایت‌های مختلف که اساس همه آن‌ها حق جویی امام حسین (ع) و ظلم دشمنان است، به گذشته کربلا نگاهی داشته باشیم چرا که زمینه عبرت، تجربه اندوزی و تولید علم و دانش است.
رحمانی فضلی ادامه داد: حقانیت امام حسین (ع) تحقق همان شعاری است که تحت عنوان “هل من ناصر ینصرنی” و آیه “ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم” مطرح می‌شود و همه خدمات رسانان به زائران حسینی جزو ناصران، خادمان و حامیان این حقیقت مطهر و جاویدان هستند.
وی با اشاره به اینکه توفیق خدمت رسانی در این مقطع کوتاه از گذشته دست به دست و به صورت زنجیروار به ما رسیده است، عنوان کرد: اربعین حسینی به صورت جهانی و کاملا انسانی در قلب‌ها و فطرت پاک همه جهانیان تبلور پیدا کرده و موضوع امام حسین (ع) فراتر از یک نگاه قومی، محلی و منطقه‌ای است بلکه حتما جایگاه ظهور، بروز و تجلی این حقیقت در قلب‌های انسان‌ها است.
وزیر کشور اضافه کرد: روند بیش از یک هزار سال قبل اربعین تا کنون نشان داده که خاستگاه این حرکت جهانی در قلوب انسان‌ها است؛ در اربعین افراد مختلف با هر نوع دین و گرایشی این حقیقت قلبی را مشاهده و در عین حال به سراسر نقاط جهان منتشر می‌کنند.
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه اربعین به صورت کاملاً ذاتی و فطری در قلب همه انسان‌ها ظاهر می‌شود، افزود: آنچه که باید یادآور شوم این است که با تلاش بیشتر باید هر ساله موضوع اربعین عظیم تر، باشکوه تر، معنوی تر، مؤثرتر و نافذتر پیش برود.
وی در همین راستا به بیانات رهبری در جمع موکب داران عراقی اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری به ابعاد معنوی و فرهنگی اربعین تأکیدات بسیاری داشتند. ما همه مقدمات را باید فراهم کنیم تا آن واقعه تاریخ ساز و تجلی حقیقت و معنویت و ابعاد عظیم و باشکوه فرهنگی آن بیشتر خود را نشان دهد که الان در کل دنیا مردم تشنه این نوع معارف، اصول، ارزش‌ها و عقاید هستند.
وی اضافه کرد: روند این واقعه تاکنون این امر را نشان داده است و پس از این هم این قضیه ادامه خواهد داشت، هم اکنون نیز افراد مختلفی با هر نوع دین، مذهب و گرایشی این مسئله را می‌بینند، می‌شنوند و منتشر می‌کنند. خداوند هم توفیق خواهد داد و این موضوع به صورت کاملا تجلی یافته، یک حرکت ذاتی و فطرتی انسان در قلب همه انسان‌ها خواهد شد.
وزیر کشور در ادامه با اعلام خبر افزایش حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری تعداد زائران حسینی نسبت به سال گذشته تصریح کرد: روند فزاینده و رو به رشد حضور زائران حسینی هر سال رقم می‌خورد و نشان دهنده ظرفیت‌های بالقوه اربعین است.
رحمانی فضلی با اشاره به به لزوم آسیب شناسی حوزه خدمات رسانی اربعین حسینی اضافه کرد: سال‌های اول در مرز مهران وقتی بارندگی شد، تمام خودرو‌ها در جاده‌های محلی، از میان گل و لای با تراکتور بیرون کشیده می‌شد، اما امسال زیرساخت‌ها با میزان جمعیت قابل تطبیق است و در این سوی مرز مشکل خاصی نداشتیم.
وی با اشاره به اینکه دیدار مقام معظم رهبری با مواکب و دعوت از مردم باعث افزایش انگیزه برای خدمات رسانی در ایام اربعین شد، عنوان کرد: خوشبختانه تاکنون هیچ مشکلی به معنای چالش غیرقابل حل یا معضل در راستای خدمات رسانی به زائران اربعین حسینی نداشتیم.
وزیر کشور با اشاره به اینکه برای خدمات رسانی در ایام اربعین حسینی باید با خدا معامله کرد، یادآور شد: بعد از لطف خداوند مسئله این است که همه دل ها، افکار، قدم ها، اراده‌ها و عمل ما به دور یک محور واحد می‌چرخد و هم افزایی، همکاری و همدلی بسیار خوبی در زمینه خدمت رسانی به زائران حسینی وجود دارد.
رحمانی فضلی عنوان کرد: امسال دو حادثه و حرکت عظیم در سطح کشور را به لطف خدا مدیریت کردیم که یکی از آن‌ها سیل فروردین ماه بود که ۲۴ استان کشور را درگیر کرد و تمام دنیا متوجه حادثه عظیم سیل ایران و آثار آن بودند، ولی به دلیل اینکه مردم پای کار آمده و تمام دستگاه‌های اجرایی هم در کمترین زمان کار رسیدگی به مناطق را شروع کردند، با کمترین هزینه سیل را مهار و اکنون هم در حال انجام تعهدات در حوزه بازسازی هستیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه موضوع سیل و اربعین به انسجام و وحدت ملی تبدیل شده تأکید کرد: این نوع مدیریت خوب در سیل و اربعین باید به یک الگو در جمهوری اسلامی تبدیل شود و اگر همین انگیزه را در حوزه‌های اشتغال، تولید و امور سیاسی و فرهنگی داشته باشیم می‌توانیم این امور را با سرعت بیشتری پیش ببریم.
وزیر کشور در پایان بیان کرد: هرچند که همه دشمنان به انتخابات دوره پیش رو به چشم یک چالش نگاه می‌کنند و تصور دارند که می‌توانند با نارضایتی‌ها در حول محور انتخابات توطئه چینی کنند، ولی یقیناً این توطئه چینی‌ها با وحدت مردم شکست می‌خورد و ملت ایران انتخابات را به یک حرکت انسجام بخش تبدیل می‌کند و در این مسیر، موفق می‌شود.