تاریخ انتشار خبر: 25 فروردین 1399 | 00:31:39
کد خبر : 8723
گفتگوی صریح خبرگزاری زاگرس نشینان با منتخب مردم حوزه انتخابیه مسجدسلیمان،هفتکل،اندیکا،لالی

ورناصری:سهم یک درصدی فروش نفت باعنوان عوارض الایندگی بایددر ردیف های اعتباری بودجه کشور برای حوزه انتخابیه مسجدسلیمان اجرایی گردد.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ علیرضا ورناصری قندعلی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، توانست در مرحله اول انتخابات با کسب ۳۷٬۴۱۱ رأی از مجموع ۹۶٬۹۷۹ رأی مأخوذه صحیح، در رتبهٔ اول حوزه انتخابیه مسجد سلیمان،هفتکل،اندیکا و لالی وارد مجلس یازدهم شود. بهمین منظور گفتگوی صریحی با این منتخب مردم در سال جدید تدارک […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ علیرضا ورناصری قندعلی در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، توانست در مرحله اول انتخابات با کسب ۳۷٬۴۱۱ رأی از مجموع ۹۶٬۹۷۹ رأی مأخوذه صحیح، در رتبهٔ اول حوزه انتخابیه مسجد سلیمان،هفتکل،اندیکا و لالی وارد مجلس یازدهم شود.

بهمین منظور گفتگوی صریحی با این منتخب مردم در سال جدید تدارک دیدیم.
استراتژی و راهبرد کلان شما برای ارتقاء شاخصهای توسعه در چهار شهرچیست؟

این سوال را بنا بر “تفسیراقتصادیِ توسعه” پاسخ خواهم داد، قطعا مطلع هستیدکه کشور ما درحال گذر از اقتصاد تک محصولی و گرایش به بهره برداری از ظرفیتهای مغفول مانده و کمتر استفاده شده است. راهبردهای بنده با هماهنگی و نظرداشتِ اهداف توسعه محورِملی باظرفیت ارزشمندنخبگان بومی وپتانسیلهای عظیم منطقه در گردشگری، منابع آب،زمینهای حاصلخیز کشاورزی، معادن،صنایع پایین دست پتروشیمی،گسترش راهها و مواصلات،احداث دانشکده های مرتبط به استعدادها و نیازهای اساسی منطقه، جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی و …خواهدبود.
مسلما در دنیای سازمانی امروز،مدیران،کارکنان و سازمانهای خلّاق اضلاع مثلث توسعه هستند که با فقدان هرکدام، تحقق توسعه پایدار میسر نمیشود لذا تمامی مبانی و مبادی توسعه پایدار در راهبردهای عملی لحاظ خواهند شد.

توسعه نیروی انسانی و تمرکز بر توانایی مدیران بومی و گردش نخبگان حوزه انتخابیه را چگونه ارزیابی می کنید؟

من ایمان دارم و مطمئنم نخبگان بومی و شایستگانِ متکلّف راهگشای مسیر توسعه و مجاهدان عرضه سازندگی منطقه خواهند بود.تاکنون عدم پرداختن به این مهم و عدم حضور بهینه نخبگان در مراتب مدیریت کلان برآیندی شد برآنچه که میبینیم.
قطعا مطلع هستید که کشور طی سالهای اخیر بادستاوردهای دانشمندان وشرکتهای دانش بنیان نوعی تِکانه های عملی- علمی جهت حل بحران های دیرین این کشور را بازآفرینی نمود عمیقا به توسعه،تکثر و انتقال نخبه محوری و تسرّی این رویکرد در کلیه امورات بویژه معضلات لاینحل ملی استانی و حوزه انتخابیه اعتقاد دارم و این جریان و رویکرد را حمایت خواهم کرد.

تعهدات ومسئولیت های اجتماعی وزارت نفت در شهرهای ۴ گانه ضعیف است.برای تقویت آن چه راهکاری دارید؟

در این مورد بنده بصورت مبسوط و مستقیم با وزیر محترم نفت سخنها و گلایه ها خواهم داشت.
سهم یک درصدیِ فروش نفت باعنوان عوارض آلایندگی باید در ردیفهای اعتباری در بودجه کشور برای ما اجرایی گردد تا بتوان بخشی از معضلات مردم را تقلیل دهیم.
وزارت نفت باید در راه اندازیِ صندوق توسعه منطقه ای خوزستان و منطقه واردعمل شود ولو اینکه این صندوق بصورت پایلوت راه اندازی شود و پروژه های عمرانی،آموزشی،درمانی، اشتغال زایی و محیط زیستی را برای منطقه که جوامع بومیِ مناطق نفتی هستندبصورت متوازن و در یک زبان مشترک با نیازهای مردم شریف حوزه انتخابیه تطابق داده به انجام برساند.

برای ظرفیت عظیم کشاورزی و منابع آب منطقه و برخورداری از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری چه تمهیداتی دارید؟

بدلیل اینکه بنده در طرح ۵۵۰ هزارهکتاری رهبری از متولیان امر در خوزستان و ایلام بودم، عمق خسران کشاورزیِ سنتی و عدم پرداختن صحیح به این ظرفیت را لمس کرده ام. زمینهای حاصلخیز کشاورزی و منابع عظیم آب از بزرگ ترین ظرفیتهای منطقه جهت تحول و توسعه هستند که بدلیل عدم وجود زیرساختهای استاندارد بصورت بهینه مورد بهره برداری قرار نگرفته اند.
الگوهای سنتی و غلط کشاورزی که موجب هدررفتِ آب و کاهش کیفیت زمینهای مرغوب کشاورزی شده است و افزایش ۴ برابریِ آب را بدنبال داشته است باید بسرعت تبدیل به کشاورزی مکانیزه گردد تا منجر به اشتغال پایدار گردد.
احداث دانشکده های مرتبط به علوم آب و کشاورزی مکانیزه از اهداف و اولویتهای بنده ست.
ضریب نفوذ علم در کشاورزیِ کشورهای توسعه یافته ۱۲ تا ۵۰ درصد است و این رقم در کشور ما ۵/۱ درطول ۵۰ سال اخیر است این یک فاجعه ست و تا زمانی که دانش آموختگان کشاورزی وارد این میدان نشوند کشاورزی همچنان فرسوده،سنتی و مالکیت محور اداره خواهدشد.
مدیریت بهینه کشاورزی محیط زیست را از خشکسالی و ذرات معلق آلاینده محفوظ خواهد کرد.
بسیاری از زمین های مستعد کشاورزی در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری نادیده انگاشته شده اند که جهت جبران این موضوع قطعاپیگیری ویژه خواهم داشت.