تاریخ انتشار خبر: 30 آبان 1400 | 15:10:18
کد خبر : 11374
یادداشتی از ملک محمد مکوندی فعال سیاسی-اجتماعی:

هوشیار باشید با پرداختن به فرعیات، ریشه ها فراموش نشوند!!

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ملک محمدمکوندی فعال سیاسی-اجتماعی در یادداشتی باعنوان:هوشیار باشید با پرداختن به فرعیات، ریشه ها فراموش نشوند!! گرچه دیسک گردن و درد شدید انگشتان هر دو دست مدتی است فرصت نوشتن را از من گرفته است‌‌. اما بحران اخیر اب در کشور و دامن زدن بر اختلافات استانی و قومی و البته […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ملک محمدمکوندی فعال سیاسی-اجتماعی در یادداشتی باعنوان:هوشیار باشید با پرداختن به فرعیات، ریشه ها فراموش نشوند!!

گرچه دیسک گردن و درد شدید انگشتان هر دو دست مدتی است فرصت نوشتن را از من گرفته است‌‌. اما بحران اخیر اب در کشور و دامن زدن بر اختلافات استانی و قومی و البته جلو‌گیری از تخریب بیشتر زیست بوم های منطقه ای مرا بر ان داشته تاخاضعانه از نویسندگان و صاحبان قلم؛تحلیلگران و کنشگران سیاسی و اجتماعی تقاضا کنم ضمن تجزیه و تحلیل اوضاع، تحت تاثیر این نوع مسائل انحرافی قرار نگیرند و اصل و ریشه را فراموش نکنند وبا تحلیل معضلات جانبی از ریشه غافل نشوند.

دعوای بین استان ها برسر آب یکی ازفرعیاتی همچون یکی از صدها معضل و مشکلات کشور است که بدلیل جهل و‌ تقدس گرایی حاکم بوجود امده است،ریشه تمام دردها و مشکلات عدیده ی موجود ناشی از حاکمیت جهل،جهل مقدس، جهل مرکب و ضد مدرنیته ای است که مملکت ایران را در ورطه سقوط اقتصادی و اجتماعی، خطر تجزیه، تحریم های اقتصادی و محاصره سر زمینی قرار داده است.

این وضعیت حاصل نوعی جهل و بخصوص جهل مرکب و سیاست های غلط ناشی از ان و همچنین تسلط افراد غالبا بی سواد و رانتی و فامیلی بر اموراست که سال ها بر این مملکت حاکم شده اند.و افراد متخصص و دلسوز را به طرق مختلف گوشه نشین کردند و یا وادار به مهاجرت و فرار از کشور نمودند و روز به روز سیطره بی سوادان برکشور را افزایش داده اند بطوریکه حتی برخی ازعالی ترین مقامات اجرایی از بیان سخنان و کلمات روزمره و صحیح فارسی عاجزند.و یا برخی از وزرا حرف هایی می زنند که درکیسه ی هیچ عطاری پیدا نمی شود و مورد تمسخر در فضای مجازی قرار می گیرند.طرح یک موضوع از جانب دو شخصیت رده اول اجرایی کشور با دیدگاه و افکار متفاوت نشان می دهد،عده ای با تفکر جاهلانه و یاعامدانه درصدد جلوگیری از توسعه و پیشرفت کشور و ویران ساختن ان هستند.

آیت الله رفسنجانی در زمره خاطرات خود اجمالا از دو روحانی طراز اولی نام می بردکه دردوران ریاست جمهوری وی معترض او‌ شدند. و علنا عنوان کردن که توسعه و‌ عمران و ابادانی کشور و بهبود وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم باعث طولانی شدن ظهورامام زمان علیه السلام میشود. به عبارتی خواهان گسترش فقر و تنگدستی در جامعه تحت عنوان تسریع درظهور ولی عصرعلیه اسلام بودند.

بنظر می رسد این تفکر تحت دفاع ازظهور امام زمان علیه السلام با بهانه قرار دادن ان حضرت، منافع اعتقادی و اقتصادی و سیاسی خود را دنبال می‌کنند این موضوع حتی در صحبت های اخیر احمدی نژاد که رئیس جمهوری برخواسته ازتفکرات خودانها بوده مطرح گردید که گویای صحت این واقعیت تلخ است.

او می گوید به من گفتند: اگر وضع مردم خوب شود دیگر زیر بار ما نمی روند گفتم خدا انشا الله این بار شما را ازریشه بکند و ملت را نجات دهد. یعنی همه ملت باید در رنج باشند تا یک تعدادی سرپست ها بمانند.

این چنین اندیشیدن، نوعی تفکر انحرافی ناشی ازجهل مقدس وجهل مرکب و سو استفاده از اعتقادات دینی مردم است که از دیدن عکس امام(ره) در ماه شروع شده و به موضوع متولد شدن مقام رهبری و ذکر کلمه یا علی در هنگام تولد، و ایجاد سیل و زلزله بر اساس بیرون افتادن چند تار موی زنان و گناهان مردم ان مناطق و بیرون امدن دست مرحوم مصباح پس از مرگ ادامه یافته و بتدریج و بخصوص پس رحلت امام(ره) بسیار پرنگ تر هم شده است.

عدم توسعه پایدار، گسترش فقر وتنگی معیشت مردم، ارمان گرایی، تقدس گرایی،جنگ اخرالزمانی،برهم زدن اکولوژی واکو سیستم زیستی، تخریب محیط زیست و مصرف بی رویه از ابهای سطحی و زیر زمینی، تخریب و فروش خاک زراعی کشور، ایجاد روحیه جنگ طلبی تحت عنوان استکبار ستیزی،ایجاد اختلاف بین اقوام و گسترش دامنه اختلافات استانها بر سر موضوعاتی همچون اب و خاک، استقرارصنایع کاملا اب بر در مناطق کویری، مبارزه با علم و عقل، بدهی های انباشته دولت ها، تورم افسار گسیخته، رکودتورمی، کاهش سرمایه گذاری و ارزش پول ملی،مبارزه باارزشهای فرهنگی و تاریخی ملی کشور،گسترش فساد سیستماتیک اقتصادی واخلاقی، شکاف طبقاتی، ایجاد ناهنجاری های فرهنگی و توسعه فقر و فحشا به بهانه های اعتقادی،و…. همگی نشانه جهل و تقدس گرایی حاکم براداره کشور و انزوای متخصصین و اساتید و نخبگان جامعه و مهاجرت اجباری انها بوجود امده است.

مرگ بر امریکا وارجاع مشکلات درونی به گردن این و آن کشور شعاری است انحرافی و به منظور دور کردن ذهن مردم از واقعیت های موجودجامعه مطرح می شود

.بنابراین بایدمواظب جهل، جهل مقدس و جهل مرکب در جامعه باشیم که هرچه می کشیم از آنهاست.