تاریخ انتشار خبر: 7 مهر 1400 | 18:38:35
کد خبر : 10981
غلامرضا صدیق راد مدیرکل بهزیستی خوزستان:

هشتم مهر ماه هر سال برابر ۳۰ سپتامبر ؛ روز جهانی ناشنوایان نام گذاری شده است . هدف از این نام گذاری ، ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست مداران و همچنین عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن روبرو هستند.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛غلامرضا صدیق راد مدیر کل بهزیستی استان خوزستان با اشاره به شعارامسال روز جهانی ناشنوایان با عنوان “تجلیل از جامعه پرشور ناشنوایان-گسترش زبان اشاره”بیان کرد: هشتم مهر ماه هر سال برابر ۳۰ سپتامبر ؛ روز جهانی ناشنوایان نام گذاری شده است . هدف از این نام گذاری ، ارتقای فرهنگ ارتباط […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛غلامرضا صدیق راد مدیر کل بهزیستی استان خوزستان با اشاره به شعارامسال روز جهانی ناشنوایان با عنوان “تجلیل از جامعه پرشور ناشنوایان-گسترش زبان اشاره”بیان کرد: هشتم مهر ماه هر سال برابر ۳۰ سپتامبر ؛ روز جهانی ناشنوایان نام گذاری شده است . هدف از این نام گذاری ، ارتقای فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، دانسته هایی از زبان اشاره و آگاهی سیاست مداران و همچنین عموم مردم از مشکلاتی است که این قشر با آن روبرو هستند.

غلامرضا صدیق راد عنوان کرد: ناشنواعمیق به فردي اطلاق مي شود كه هیچ کدام از اصوات گفتاری را نمی شنود و استفاده از سمعک کم شنوایی عمیق برای وی ضروری میباشد در برخی موارد نیز کاشت حلزون شنوایی در زمان مناسب می تواند کارگشا باشد. كم شنوای شدید نیز افت شنوایی بین ۷۰ تا ۹۰ دسی بل دارد و کم شنوای متوسط بین ۴۰ تا ۷۰ دسی بل و ناشنوای خفیف نیز بین ۱۰ تا ۱۵ دسی بل در شنیدن مشکل دارد .

وی گفت: تعداد ۸۳۶۰۲ نفر در بهزیستی استان خوزستان دارای پرونده توانبخشی میباشند که از این میان تعداد ۱۰۸۸۸ فرد دارای معلولیت شنوایی و از این تعداد ۴۶۶۵ نفر زن و ۶۲۲۳ نفر مرد می باشند

صدیق راد افزود:بهزیستی خوزستان خدمات مختلفی به ناشنوایان و کم شنوایان ارائه می کند از جمله: – ارائه وسایل کمک توانبخشی به ناشنوایان نظیر سمعک ، باطری سمعک – پرداخت کمک هزینه کاشت حلزون شنوایی – پرداخت کمک هزینه تعمیر و تعویض قطعات شنوایی – ارائه خدمات توانبخشی به معلولین شنوایی در مراکز خانواده و کودک ناشنوا و کم شنوا شامل : تربیت شنیداری ، گفتار درمانی و غیره – پرداخت مستمری – پرداخت کمک هزینه دانشجویی و دانش آموزی

مدیر کل بهزیستی خوزستان بیان کرد: براساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان یکی از وظایف سازمان بهزیستی تامین وسایل کمک توانبخشی برای معلولان کشور می باشد که اعتبارات تخصیص یافته در این خصوص در سال ۹۹ به مبلغ ۲ میلیارد و ۲۷۵ میلیون تومان بوده است که صرف خرید وسیله کمک شنوایی نظیر: دستگاه سمعک برای ۴ افت خفیف، متوسط و شدید و خیلی شدید و باطری های سمعک شده و ۴۱۳ میلیون تومان نیز جهت جبران هزینه کاشت حلزون شنوایی و تعمیر و تعویض قطعات حلزون شنوایی نیز به توانخواهان پرداخت گردید.

وی درباره کاشت حلزون شنوایی عنوان کرد: امور توانبخشي معلولين بعد از ارزيابي و تشخيص كم شنوايي ، مداخلات تخصصي توانبخشي را در تأمين وسيله كمك شنوايي نظير سمعك و آموزشهاي لازم به خانواده و كودك ناشنوا در مراكز دولتي و غيردولتي با اعتبارات تخصيص يافته ارائه مي نمايد ولي تعدادي از اين كودكان دچار كم شنوايي بسيار عميق مي باشند و وسيله كمك شنوايي مانند سمعك براي آنها قابل استفاده نمي باشد و یا اثرگذاري آن بسيار ناچيز است و به همين خاطر، رشد مهارتهای زبان و گفتار در آنها بخوبی صورت نمي گيرد، لذا كاشت حلزون شنوایی که طی عمل جراحی با قرار دادن پروتز خاص در حلزون گوش بيمار، صورت مي گيرد و با توانبخشي بعد از آن جهت افراد ناشنوای عمیق ، مي تواند موجب رشد مهارتهای گفتار و زبان گردد و نهايتاً توانمند سازي فرد را در جامعه بدنبال داشته باشد.

صدیق راد گفت:كاشت حلزون تكنولوژي پيشرفته اي است كه شنوايي را براي کودکانی كه با استفاده از سمعک نیز قادر به شنیدن نمی باشند ایجاد مي نمايد ، اين وسيله در صورتی که مراحل توانبخشي قبل و بعد از عمل بخوبی طی شود، موجب رشد مهارتهای گفتار و زبان ، آموزش مفاهيم و درك مطلب می گردد و می تواند همچون افراد با شنوایی طبیعی در فعالیتهای اجتمایی حضور یابند مرکز کاشت حلزون در خوزستان ،که از سال ۹۲ راه اندازی شده تاکنون ۷۰۲ نفر مورد عمل کاشت قرار گرفته اند که از این تعداد ۱۱۰ نفر در سال ۹۹ کاشت حلزون انجام داده اند و از خدمات بعداز عمل نیز بهره برده اند .

وی افزود: در خوزستان ۴ مرکز خانواده و کودک مبتلا به اختلالات شنوایی با ظرفیت ۲۰۰ نفر وجود دارد ، که به توانخواهان در شهرستان های آبادان ،دزفول، اهواز ۲ مرکزخدمات آموزشی و توانبخشی ارائه می کنند .

مدیر کل بهزیستی خوزستان تصریح کرد: در اين مراکز به کودکانی که از سنین شیر خوارگی به دلیل ابتلا به اختلالات شنوایی در یادگیری و بکارگیری گفتار و زبان دچار مشکلاتی شده اند و نیز به والدین این کودکان ارائه خدمت می شود و خدمات توانبخشی به این کودکان شامل مجموعه اقدامات و خدمات ویژه کودکان دارای اختلالات شنوایی جهت آسان نمودن ارتباط دریافتی و بیانی ، با استفاده از وسیله تقویت کننده مناسب و ارائه آموزش های ویژه به آنان است.

وی افزود : فرایند ارائه خدمات در مراکز خانواده و کودک ناشنوا و کم شنوا شامل:ارزیابی اولیه ،تشکیل پرونده ( درمانی – توانبخشی – آموزشی و حمایتی) و تدوین و اجرای برنامه های توانبخشی می شود.

صدیق راد با بیان اینکه تعداد ۵۸۷۲ نفر با معلولیت شنوایی از سازمان مستمری دریافت می کنند ،افزود:طرح غربالگری شنوایی نوزادان توسط سازمان بهزیستی به طور مستمر در پایگاه های غربالگری تحت نظارت این سازمان در حال انجام است. وی غربالگری شنوایی نوزادان را بخشی از یک برنامه سه بخشی عنوان کرد ، که به نام غربالگری، تشخیص و مداخله زود هنگام کم شنوایی شناخته می شود و اهداف آن عبارتند از: غربالگری شنوایی نوزادان تا قبل از ۱ ماهگی، تشخیص کم شنوایی تا قبل از ۳ ماهگی ،مداخله بهنگام تا قبل از ۶ ماهگی.

غلامرضا صدیق راد توضیح داد:در این برنامه کلیه نوزادان در بدو تولد در تمام طول سال در مراکز بهداشت و یا زایشگاه ها با استفاده از دو آزمون OAE و آزمون AABR مورد ارزیابی قرار می گیرند که در آزمون OAE، حلزون گوش مورد و در آزمون AABR، وضعیت دستگاه شنوایی نوزاد تا ساقه مغز موردارزیابی و بررسی قرار می گیرد.

وی در پایان بیان کرد:در حال حاضر در استان خوزستان ۴۲ پایگاه غربالگری شنوایی تحت نظارت سازمان بهزیستی در ۲۵ شهرستان مستقر می باشند و از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۴۳۵۰۰نوزاد را مورد معاینه قرار داده اند. که از این تعداد ۵۴۲نوزاد مشکوک به افت شنوایی بوده و جهت آزمایشات تشخیص ، به کلینیک های شنوایی شناسی ارجاع داده شده اند و از این تعداد ۹۱ کودک با تشخیص قطعی افت شنوایی جهت مداخلات طبی،توانبخشی به مراکز مربوطه ارجاع داده شده اند.