تاریخ انتشار خبر: 25 خرداد 1400 | 00:37:42
کد خبر : 10323
یادداشتی از ملک محمد مکوندی:

نگذارید ۲۸ خرداد تبدیل به ۲۸ مرداد شود/از جبهه پایداری غافل نشوید

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ملک محمدمکوندی فعال سیاسی-اجتماعی در یادداشتی باعنوان :نگذارید ۲۸ خرداد تبدیل به ۲۸ مرداد شود/از جبهه پایداری غافل نشوید. ۱-مناظره سوم کاندیداهای ریاست جمهوری نسبت به دو مناظره قبلی چالشی تر، شفاف تر و مرزبندی ها مشخص تر بود. علی رغم سوالات بی بوو بی خاصیت و جهت دار صدا و […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ملک محمدمکوندی فعال سیاسی-اجتماعی در یادداشتی باعنوان :نگذارید ۲۸ خرداد تبدیل به ۲۸ مرداد شود/از جبهه پایداری غافل نشوید.

۱-مناظره سوم کاندیداهای ریاست جمهوری نسبت به دو مناظره قبلی چالشی تر، شفاف تر و مرزبندی ها مشخص تر بود. علی رغم سوالات بی بوو بی خاصیت و جهت دار صدا و سیما، برخی کاندیداها همچون همتی با طرح سوالات اساسی سعی کرد فضای مناظره را تغییر دهند و به سمت دوقطبی هدایت نمایند و باطرح سوالات کلیدی رقبا را به گوشه رینگ ببرند و انها را وادار به پاسخ هرچند غیر شفاف و دو پهلو نمایند. اذعان برخی از انها به مثبت بودن برجام انهم در حالتی که قبل از انتخابات از برجام بعنوان لاشه متعفن یاد می کردند و یا اذعان به مفید بودن فضای مجازی ولو با ترس و لرز از حمله طرفدارنشان به انها، نمونه ای از پاسخ ها بود. گرچه از پاسخ دادن به برخی سوالات طفره رفتند.اما همین مقدار عقب نشینی، عملکرد مثبت دولت روحانی و اصلاح طلبان را از یک طرف و رفتار دو‌گانه انها را از سوی دیگر به جامعه نشان داده است.

۲-کلیدی ترین جمله ی همتی که خطر اینده را بوضوح بیان کرد، یاد اوری یک واقعه تاریخی تلخی در گذشته نه چندان دور بود که شباهت زیادی با شرایط فعلی داشت. ان واقعه تلخ همانند امروز بدلیل غفلت مردم و عدم توجه و دقت به عمق شرایط اجتماعی و سیاسی انزمان و پرداختن به مسائل جزئی و الوده نمودن فضا از طرف حاکمیت اتفاق افتاد.، مردم بدلیل تبلیغات گسترده علیه مصدق و دولت ملی او اصل موضوع را فراموش کردند و انچه نباید بشود، شد. انها با تبلیغات گسترده در بین عوام و دست گذاشتن بر روی مسائل جزیی همانند انچه طی این دو سال بر علیه دولت روحانی به راه انداختند، دولت ملی و مردمی مصدق را در ۲۸ مرداد ۳۲ سرنگون کردند. اما دیری نگذشت که حقایق اشکار شد و به مردم به اشتباه خود پی بردند. ولی چه فایده که خود کرده را تدبیر نیست. نامزدان اصول گرا و حامیان انها به خوبی می دانند که علت تمام معضلات ومصائب کشورتحریم های بی سابقه امریکا برعلیه ایران بود. ولی با شانتاژ و دروغ، تنها معلول های ناشی از تحریم ها را چماق کردند و بر سر دولت روحانی کوبیدند.و اذهان عمومی را به مسائل پیش پا افتاده ای همچون، مرغ و تخم مرغ و گوجه و سیب و گرانی اقلام و افزایش قیمت دلار و یا خودرو مشغول کردند، اما به علت اصلی این معضلات یعنی تحریم ها اشاره ای نکردند.وقتی فروش نفت، محصولات پتروشیمی، فولادی، معدنی، کشاورزی، دامی وصنایع دستی وسایر محصولات و همچنین کشتیرانی،بیمه، تبادلات و تراکنش های بانکی تحریم باشند.دولت با کسری بودجه مواجه می شود که تنها راههای معمول در اقتصاد، تامین کسری بودجه از طریق فروش اوراق قرضه و یا فروش داریی های دولت و مهم ترین انها استقراض از بانک مرکزی است.دولت روحانی به ناچار از هر سه شیوه استفاده نمود.بدیهی است استقراض از بانک مرکزی به معنای چاپ اسکناس و پول و رشد نقدینگی در اقتصاد است که این خود باعث افزایش تورم و قیمت کالاها و کاهش ارزش پول ملی کشور می شود،در چنین شرایطی نرخ سرمایه گذاری رشد نزولی و منفی پیدا می کند.بدون سرمایه گذاری جدید، اشتغال ایجاد نخواهد شد، و تولیدات صنعتی، و کشاورزی موجود در کشور بدلیل عدم ورود مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای به حداقل می رسد انها مجبور به کاهش تولید و در نتیجه افزایش قیمت ها مثل روغن و کالاهای دامی می شوند،از طرفی این واحدها بدلیل عدم استفاده از ظرفیت کامل خود مجبور به کاهش هزینه ها ازجمله اخراج کارگران خود می گردند و بحران اقتصادی در کشور رخ می دهد. که این بحران مقدمه فرو پاشی اقتصادی است علت العلل و عامل اصلی همه این موضوعات تحریم های کمر شکن امریکا بودند که صدا و سیما بدون توجه به علت اصلی و با یک برنامه حساب شده سوالات خود را برمبنای معلول ها تنظیم نمودتا هم فکرانشان بتوانند به دولت بتازند و فضای عمومی را همانند زمان ۲۸ مرداد ۳۲ مسموم نمایند و با خیال راحت برنامه از پیش تعیین شده را با دلسرد کردن مردم که اعتراض خود را در رای ندادن می بینند، با رای حداقلی محقق سازند. بسیاری از انها اصولا اعتقادی به مشارکت گسترده مردم در انتخابات ندارند و برخی نیز به رای مردم و جمهوریت نظام معتقد نیستندو انرا خلاف نظرات فقهی خود میدانند. در چنین شرایطی ۵ نفر نامزد اصول گرا از پاسخ دادن به علت اصلی ایجاد شرایط فعلی طفره رفتند و با پرداختن به معلول ها فضای جامعه را که طی دوسال گذشته مسموم
ساخته بودند در مناظره ها تشدید کردند.بنا براین، این جمله همتی که می گوید. مردم! با حضور خود در پای صندق های رای نگذارید ۲۸خرداد تبدیل به ۲۸ مرداد شود.عمق خطر و توطئه را به خوبی نشان می دهد. در این بین همراهی نامزد اصول گرایی که خود را مستقل معرفی کرده بود با ان ۴ نفر دیگر جای تعجب داشت. او می توانست از این فضا به نحو احسن به سود خود استفاده نماید.

۳– ارتباط این شبه کودتا با جبهه پایداری چیست؟ همانطور که قبلا اشاره شده انجمن حجتیه مهدویه، تشکیلاتی با هدف مبارزه با بهائیت و فراهم کردن زمینه ظهور امام عصر، توسط شیخ حلبی تاسیس شد.موضع گیری امام راحل علیه این تشکیلات در سال۱۳۶۲ شمسی منجر به تعطیلی ان شد مهدی عبایی خراسانی برادر کوچکتر مرحوم ایت الله محمد عبایی خراسانی در گفت و‌گویی در باره ارتباطش با انجمن حجتیه توضیح داد که مصباح یزدی و عبدالکریم سروش به انجمن حجتیه گرایش داشتند. او می گوید:اقای قرائتی هم وقتی اقای حلبی در تهران بود با ایشان ارتباط داشت ولی حجتیه ای نبود. اما گرایش اقای مصباح یزدی به انجمن زیاد بود. موسسه ایشان قبلا نامش در راه حق بود بعدها به موسسه امام خمینی تغییر نام داد.خاطرم هست تابستان ۱۳۵۷ پس از کشتارانقلابیون در خراسان، امام خمینی فرمودند: که امسال شیعیان جشن نیمه شعبان ندارند، این ها به مشهد امدند و در دیوار شهر را پر از پرده و اویز کردند و جشن گرفتند. دولت وقت هم از انها حمایت کرد. جبهه پایداری با نگاه دینی متاثر ازنظرات فقهی و فلسفی مصباح یزدی شکل گرفته است. که یکی ازجنبه های پر رنگ اعتقادی و مهم انها توجه به امر موعودگرایی افکارانجمن حجتیه می باشد.مرحوم محتشمی درمطلبی تحت عنوان موریانه حجتیه اخرین ریسمان جمهوری را می جود! می گوید، جبهه پایداری عکس برگردان حجتیه است. جبهه ای که حالا دست بالا را در حاکمیت جمهوری اسلامی دارد و می کوشد. پس “از فتح مجلس” سکان ریاست جمهوری را نیز بدست گیرد.او می گوید: اولین نقشه ای که اجرا کردند و شاید هنوز هم روی ان کار می کنند و نتایج فاسد ان را می بینیم، حذف یاران انقلاب و امام با انواع اتهامات و برچسب های بعید، از عرصه های سیاسی و اجتماعی بود.شیوه ای که زاکانی درمجلس و مناظره های تلویزیونی از خود بروز داد که با بیانات سایر همفکرانشان از خالص سازی در یک راستاست. انها در شرایط فعلی از عوامل اصلی به صحنه اوردن رئیسی به عرصه انتخابات بودند. نیکزاد از جبهه پایداری و نایب رئیس اول مجلس. رئیس ستاد رئیسی است،زاکانی، هاشمی و جلیلی نیز نامزد پوششی او بودند که حتی اگر کنار هم نروند به خوبی رئیسی را پوشش دادند. و قطعا اعضای کلیدی و اصلی دولت را کادرجبهه پایداری تشکیل خواهند داد.اصول گرایان سنتی و قدیمی متوجه تبعات موضوع شده اند و به عناوین مختلف اعتراض خود را بیان می نمایند. اعتراض باهنر، سکوت جامعه روحانیت و انجمن موتلفه و سایر احزاب در شورای وحدت، بیانگر همین موضوع است بطوری که اخیرا حجت الاسلام سیدرضا اکرمی عضوارشد جامعه روحانیت مبارز در خصوص مناظره ها گفت اولا این اقایان هیچ کدام درحد رئیس جمهوری اینده ظاهر نشده اند دوما اینکه هرگز این هفت نفر به حال توجه نکردند که در حال حاضر شرایط مملکت چیست.
وی که در شورای وحدت اصول گرایان از روز اول رئیسی رابعنوان کاندیدای اصلی خود معرفی کردند با توجه به محاصره ایشان توسط پایداری ها از هم اکنون نگرانی خود را ابراز نمودند. انها به خوبی خطر حذف و خالص سازی را درک کرده اند. جبهه پایداری علاوه بر دادن لیست مجزا برای شورای شهر تهران،
در انتخابات میاندوره ای مجلس حوزه استان تهران حاضر به حمایت از سردار اسماعیل کوثری نشدند.بی انگیزگی برخی از سپاهیان در امر انتخابات نیز ناشی از همین خطر انحصار جبهه پایداری است. بنظر می رسد هدف بعدی جبهه پایداری تعیین جانشین رهبری باشد. مردم باید با حضور خود  در ۲۸ خرداد پای صندوق رای نگذارند ۲۸مرداد دیگری رقم بخورد و درکنار اصلاح طلبان، روشنفکران، روحانیت اصیل و سپاهیان اگاه این توطئه را خنثی نمایند. هدف همه باید عظمت ایران و ایرانیان و اسلام ناب محمدی باشد.