تاریخ انتشار خبر: 7 فروردین 1397 | 20:53:16
کد خبر : 2305

نویسنده ایرانی نامزد جایزه هانس کریستن اندرسن شد

زاگرس نشینان به نقل از ایرنا – مراسم اهدای جایزه‌ هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۸ در حالی امروز در نمایشگاه کتاب بولونیا برگزار می‌شود که «فرهاد حسن‌زاده» نامزد دریافت این جایزه معرفی شده است. کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، قرار است امروز ششم فروردین در نشست مطبوعاتی که از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل […]

زاگرس نشینان به نقل از ایرنا – مراسم اهدای جایزه‌ هانس کریستین اندرسن ۲۰۱۸ در حالی امروز در نمایشگاه کتاب بولونیا برگزار می‌شود که «فرهاد حسن‌زاده» نامزد دریافت این جایزه معرفی شده است.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، قرار است امروز ششم فروردین در نشست مطبوعاتی که از سوی دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (ibby) در پنجاه و پنجمین نمایشگاه کتاب بولونیا برگزار می‌شود، نویسنده و تصویرگران برگزیده‌ جایزه‌ هانس کریستین اندرسن معرفی خواهند شد.

فرهاد حسن‌زاده که پیشتر به عنوان یکی از نامزدهای این جایزه معرفی شده است، در این مراسم حضور خواهد داشت.

سایت جایزه‌ اندرسن در معرفی این نامزد آورده است: «فرهاد حسن‌زاده در چهار دهه‌ گذشته نقش مهمی در ادبیات کودکان و نوجوانان ایران داشته است. او با رمان‌ها، داستان‌ها، بازنویسی داستان‌های قدیمی، اشعار، بیوگرافی‌ها و مقاله‌هایش در نشریه‌ها، توانسته است طیف وسیعی از مخاطبان در گروه‌های مختلف سنی را تشویق به مطالعه‌ی آثار ادبی کند.»

این سایت در ادامه همچنین اشاره کرده است: «حسن‌زاده در سال ۱۹۶۲ در آبادان، یک شهر در جنوب ایران در کنار رود اروند در مرز ایران و عراق متولد شد. آبادان در جنگ هشت ساله ایران و عراق به یک منطقه جنگی تبدیل شد و بسیاری از شهروندان، آن شهر را ترک کردند. حسن‌زاده پس از ترک آبادان و بعدها تجربه‌ حرفه‌های مختلف، نویسندگی خلاق را آغاز کرد. تجربه‌های متنوع او باعث شد تا او طیف گسترده‌ای از شخصیت‌ها، شرایط و موقعیت‌ها را در آثارش ایجاد کند و بتواند آثارش را برای گروه‌های سنی مختلف بنویسد. او در مورد اثرات جنگ بر غیرنظامیان، مهاجرت و بیکاری، عشق نوجوانان، دنیای ویژه نوجوانان، تابوهای اجتماعی و همچنین مناطق مختلف جغرافیایی داستان‌هایی نوشته است.»

جایزه هانس کریستین اندرسن به خاطر «یک عمر فعالیت موفق در حوزه نویسندگی و تصویرگری ادبیات کودکان و نوجوانان» به فعالان این حوزه اعطا می‌شود و ‍پیشتر فرشید مثقالی این جایزه را در حوزه‌ تصویرگری و در سال ۱۹۷۴ میلادی برای ایران به ارمغان آورده است و احمدرضا احمدی، هوشنگ مرادی کرمانی و نسرین خسروی دیگر نامزدهای این جایزه در سال‌های گذشته بوده‌اند.

حسن‌زاده که مخاطبان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان او را با رمان‌های «هستی» و «زیبا صدایم کن» بیشتر می‌شناسند، در دور پایانی این جایزه با نویسندگان فرانسه، سوئد، ژاپن و نیوزلند رقابت کرده است که نتیجه این رقابت امروز مشخص می شود.