تاریخ انتشار خبر: 1 مرداد 1396 | 17:09:55
کد خبر : 819

نورالله حسن زاده اعلام کرد: لزوم وجود مشوق های ویژه برای جذب سرمایه گذاران در خوزستان

  رئیس سازمان صنعت-معدن-تجارت در شورای اشتغال استان، مشوق های ویژه جهت جذب سرمایه گزاری در خوزستان را راه حلی برای مشکل بیکاری برشمرد. نورالله حسن زاده گفت: عدم ورود سرمایه گذاران به بخش صنایع پائین دست، یکسان بودن مشوق ها با تهران است. بدون مشوق های خاص ما نمی توانیم امکانات سرمایه گزاری را […]

 

رئیس سازمان صنعت-معدن-تجارت در شورای اشتغال استان، مشوق های ویژه جهت جذب سرمایه گزاری در خوزستان را راه حلی برای مشکل بیکاری برشمرد.

نورالله حسن زاده گفت: عدم ورود سرمایه گذاران به بخش صنایع پائین دست، یکسان بودن مشوق ها با تهران است. بدون مشوق های خاص ما نمی توانیم امکانات سرمایه گزاری را در خوزستان بستر سازی کنیم.

وی افزود: در طول سال های ۸۹ تا ۹۱ روند اشتغال در استان در بخش صنعت نزولی یوده است ولی از سال ۹۲ با کمک های تزریق شده و راه اندازی واحدهای جدید و تعطیل شده، روند افزایشی پیدا کرد.

حسن زاده افزود: اکنون حدود ۱۱ شهرک صنفی احداث شده و برنامه انتقال واحدهای صنفی مزاحم یا موازی به این شهرک ها در حال اجراست.

وی اعلام کرد: در ۵ سال گذشته، صنایع غذایی و آشامیدنی، فرآورده های حاصل از نفت، محصولات پتروشیمی و کانی نیمه فلزی بیش ترین حجم سرمایه گذاری و پروانه های بهرهبرداری را به خود اختصاص داده اند.

حسن زاده طرح هایی که در آینده قرار است به بهره برداری برسد را حدود ۱۰ مورد دانست، شامل شرکت های فولاد، روغن کشی و پتروشیمی در بخش صنعت. در بخش تجارت هم سیاست ها ما راه اندازی هایپر مارکت ها و فروشگاه های بزرگ زنجیره ای است.

وی اعلام کرد: ۱۵۰ طرح در سال ۹۶ به بهره برداری می رسد.

حسن زاده افزود: افتتاح فاز نخست فولاد شادگان و افتتاح فولاد خرمشهر به صورت همزمان و فازهای بعدی آن هم در حال اجراست که تولیدات آن را تا ۳ و نیم ملیون تن افزایش خواهد داد. شرکت پتروشیمی ابن سینا، نمک، کاغذ سبز از باگاس، نشاسته از ذرت، خمیر کارتن از باگاس و..که در حال اجرایی شدن هستند، طرح های متوسط و بزرگی هستند که هم ارزش افزوده بالایی دارند و هم مزیت های زیادی برای استان دارند.

 

اخبار مرتبط

نماینده مردم اندیمشک در مجلس: وضعیت اشتغال استان خوزستان بحرانی است

گزارشی از وضعیت اشتغال در خوزستان /۲۰ هزار نفر در انتظار شغل

وضعیت بیکاری در خوزستان نگران‌کننده است

استاندار خوزستان: دستگاه‌های اجرایی خوزستان دغدغه اشتغال جوانان را ندارند/ بانک‌ها در راستای بهبود شرایط اشتغال جوانان حرکت کنند

استاندار خوزستان:کثرت استعلامات برای سرمایه گذاری در استان یک عامل بازدارنده و دلسرد کننده است

 

 

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان با اعلام برخی پیش نیازها برای سرمایه گذاری گفت: سرمایه گذاری نیازمند روان سازی فرایند صدور مجوز، احداث زیرساخت ها در شهرک های صنعتی، تسریع در فرایند مجوز احداث در خارج از شهرک های صنعتی، شناسایی سرمایه گذاران توانمند داخلی و خارجی، شناسایی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری است.

وی افزود: در حال حاضر صدور مجوزها در کم ترین زمان ممکن اتفاق می افتد.

حسن زاده در ادامه گلایه مند از زیرساخت های ناقص شد که: زیرساخت ها در استان نیاز به اعتبارات دارد و گله ما هم همیشه همین زیرساخت هاست که بر خلاف دیگر استان ها هنوز کامل نشده و با اعتبارات ناچیز کنونی تکمیل ۷۰ شهرک و ناحیه صنعتی غیرممکن است.

حسن زاده با اشاره به زمان بر بودن بحث صدور مجوز خارج از شهرک های صنعتی بیان کرد: ۲۱ استعلام در خوزستان وجود دارد که کار را برای سرمایه گذاران دشوار می کند؛ در حالی که استعلام ها برای سرمایه گذاران در استان فارس تنها ۱۲ مورد است.

حسن زاده درخصوص موقعیت های سرمایه گذاری سالانه و ارائه راهکار جهت اشتغال زایی در استان یادآور شد: برنامه های ما در استان خوزستان تکمیل زنجیره صنایع جانبی نیشکر و توسعه صنایع پایین دست، تکمیل زنجیره صنایع پتروشیمی، توسعه صنایع قطعه سازی، توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی، تکمیل زنجیره صنایع فولاد، ارتقا جایگاه تولیدات صنفی و تجارت کالا و نگاه ویژه به سایر بخش ها است.

وی افزود: پیش بینی می شود که تا پایان دولت دوازدهم طرح های صنایع جانبی نیشکر تکمیل شود و بر همین اساس هر گونه ملاس و باگاس تبدیل به کاغذ، خمیر کارتن و ..می شود و ملاس و باگاس اضافه نخواهیم داشت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان با اشاره به ارائه طرح ساخت یک شهرک تخصصی صنایع تکمیلی پتروشیمی اذعان داشت: ۲۱ واحد پتروشیمی داریم و ۲۶ میلیون تن ظرفیت سازی شد و اکنون ۱۸ میلیون تن در سال تولید محصولات پتروشیمی داریم ولی در صنایع پایین دست که اشتغال زا هستند، اقدامات خاصی انجام نداده ایم به همین دلیل طرحی را به وزارت نفت ارائه داده ایم که بر اساس آن یک شهرک تخصصی صنایع تکمیلی پتروشیمی در محور ماهشهر- امیدیه احداث و راه آهن تا کنار دریا کشیده شود و وزارت نفت در زیرساخت ها کمک کند و مواد را در اختیار واحدهای صنعتی قرار دهد.

وی درخصوص صنایع قطعه سازی در استان گفت: در صنایع قطعه سازی ۴۰۰ واحد داریم که به ویژه در منطقه ویژه فناوری خوزستان در حال فعالیت هستند و در تلاش برای ارتقای جایگاه انجمن سازندگان در استان هستیم. در این صنعت، همچنین توجه ویژه به خرید داخلی، توانمندسازی علمی و مالی قطعه سازان و اجرای منطقه ویژه فناوری انرژی استان باید لحاظ شود.

حسن زاده در بحث صنایع تبدیلی کشاورزی یادآور شد: برای توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی طرح ساخت کارخانه هایی در زمینه غلات، خرما، صیفی جات، چغندر قند و درختان صنعتی ارائه شده و در بحث تولید چغندر در حال پیگیری طرح هایی هستیم که در بخش کشاورزی اشتغال زیادی را ایجاد خواهد کرد و بر اساس آن ۵ کارخانه تولید شکر از چغندر قند در دست احداث هستند که به دنبال تامین منابع آن هستیم و امیدواریم تا پایان سال عملیات اجرایی آن آغاز شود.

وی با اشاره به ماده ۲۵ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار مصوبه سال ۹۰ بیان کرد: این ماده بیان می کند که واحدهای صنعتی و کشاورزی نباید در اولویت قطع خدمات برق و آب و گاز باشند و در صورت قطع این خدمات و وارد آمدن خسارات، باید جبران خسارت شود که اجرایی نمی شود. می توان گفت که بزرگ ترین مشکل ما عدم اجرای قوانین است که باید علت آن را جست و جو کرد.