تاریخ انتشار خبر: 23 اردیبهشت 1401 | 18:50:16
کد خبر : 13058
دولت راهی جزء قطع ارز ترجیحی و هدایت آن به نفع مردم را نداشت/نظارت بر بازار راه مقابله با گرانی افسارگسیخته است

نماینده ولی فقیه در خوزستان از طرح ارز ترجیحی به عنوان یک تجربه بسیار تلخ که میلیاردها دلار به منافع کشور و عموم مردم آسیب زد یاد کرد و گفت: این دولت برخاسته از اراده مردم است و قدمی به ضرر مردم و منافع کشور برنخواهد داشت بنابراین وظیفه ما است که با این دولت همراهی کنیم.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدنبی موسوی فرد در خطبه های امروز نماز جمعه اهواز، اظهارکرد: از امت اسلامی در ایران اسلامی به ویژه خوزستان که در خط مقدم همه سختی ها هستند  تشکر می کنم. ۴۳ سال از انقلاب می‌گذرد و امت اسلامی همیشه در تمام میدان ها و عرصه ها […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدنبی موسوی فرد در خطبه های امروز نماز جمعه اهواز، اظهارکرد: از امت اسلامی در ایران اسلامی به ویژه خوزستان که در خط مقدم همه سختی ها هستند  تشکر می کنم. ۴۳ سال از انقلاب می‌گذرد و امت اسلامی همیشه در تمام میدان ها و عرصه ها تمام قد حضور داشته اند.  امتی صبور، شکور، مقاوم، با استقامت و پایدار است و اگر این امت در صدر اسلام بود امیرالمونین خانه نشین نمی شد.

وی افزود: امام زمان نیز به این امت افتخار می کند و بنیانگذار انقلاب فرمودند بعد از اصحاب سیدالشهدا، اصحابی بهتر از اصحاب خودم در ایران اسلامی ندارم. مردم عزیز شما ۴۳ سال سخت ترین فشارها را تحمل کردید و همیشه نیز از مسوولان جلو بوده اید. هر کجا نیاز بود همه چیز خودتان را هزینه انقلاب کردید چون متوجه شدید  یک سید اولاد پیغمر مثل امام عظیم الاشان آمده است و بعد از آن نیز رهبر انقلاب را داریم که همه مردم تمام قد پشت سر او ایستاده اند.

امام جمعه اهواز گفت: شما مردم جان، شهید، اسیر و آزاده دادید و دشمن چون در عرصه نظامی نمی توانست شما را شکست دهد اکنون از چند حوزه ورود کرده است؛  یکی از عرصه ها که بسیار سخت است جنگ اقتصادی است.
وی عنوان کرد: وقتی دین حاکم شد، همه چیز انسان تامین می شود؛  معیشت،  اقتصاد،  اشتغال و تمام نیازمندی های انسان تامین می شود و این که چرا این مهم اتفاق نمی افتد، تحلیل مفصلی می خواهد اما عرض می کنم که می پذیریم این امت هرگز برای شکم و اقتصادش قیام نکرد و هرکسی در راه انقلاب جان داد برای احیای دین بود. اما عزیزان در برهه ای در صدر اسلام در یک محاصره اقتصادی به جایی رسیدیم که یک دانه خرما بین هفت نفر دست به دست شد و ۲۳ سال در زمام پیامبر سخت ترین فشارها را تحمل کردند که امروز دین به دست من و شما رسید.
وی بیان کرد: طبیعتا وقتی انسان به تعبیر مقام معظم رهبری به قله راه پیدا کند نیازمند این است که ترکش ها و آسیب هایی به او وارد شود و پافشاری بر اصول نیز طبیعتا سختی هایی دارد. دشمن طمع کرده است و اگر در جنگ اقتصادی توانست پیروز شود طبیعتا کاری که در جنگ نظامی نتوانست انجام دهد می خواهد در این جنگ انجام دهد اما شما مردم ثابت کردید نه تنها در جنگ نظامی، فرهنگی و اقتصادی بلکه اگر شب و روز بر این امت موشک ببارد نیز می ایستد.
موسوی فرد افزود:

برخی سودجویان و از خدا بی‌خبران می‌خواهند با سوءاستفاده از گرانی چند قلم کالای اساسی که دولت یارانه آنان را به مردم پرداخت کرده دیگر کالاهای مورد نیاز مردم را که هیچ ارتباطی با قیمت کالاهای اساسی ندارند افزایش دهند.
وی برخورد با این سودجویان و فرصت طلبان و معرفی آنها به دستگاه قضایی را وظیفه مجریان و دستگاه‌های نظارتی دانست و ادامه داد: نظارت واقعی بر قیمت کالاهای مورد نیاز مردم راه را بر محتکران و سودجویان خواهد بست به شرط اینکه مردم نیز با دولت همراهی کنند تا طرح مردمی کردن و توزیع عادلانه یارانه‌ها به ثمر بنشیند، قدرت خرید افزایش یابد و بازار به وضعیت تعادل برسد.

خطیب جمعه اهواز در ادامه با اشاره به ضرورت اجرای طرح توزیع عادلانه یارانه‌ها و حذف ارز ترجیحی که فسادآور و رانتی بود، بیان کرد: همه نخبگان، دلسوزان و متخصصان اقتصادی کشور بر حذف ارز ترجیحی اتفاق نظر داشته و دارند و اگر این طرح مهم که به مثابه یک جراحی اقتصادی است در سال ۱۳۷۹ اجرایی می‌شد کشور با این همه مشکلات رو به رو نمی‌شد.

وی به مردم اطمینان داد دولت به طور قطع یارانه ناشی از گرانی چند قلم کالای اساسی را به حساب مردم واریز خواهد کرد و دغدغه‌ای بایت این مساله وجود نخواد داشت.

حجت الاسلام موسوی فرد با تاکید بر اینکه ما نباید به التهاب در بازار که خواست دشمن است دامن بزنیم، اظهارداشت: اگر همراهی و همدلی مردم با دولت نباشد از این مرحله سخت عبور نخواهیم نکرد ولی مطمئنم مردمی که هشت سال دفاع مقدس را با پیروزی پشت سر گذاشتند و برای تداوم انقلاب اسلامی متحمل بسیاری از مشکلات و ناملایمات شدند این بار نیزبرای حفظ نظام اسلامی و تقویت دولت خدمتگزار اجازه نخواهند داد دشمن در جنگ اقتصادی به موفقیت برسد.
وی بر بالابردن آستانه تحمل مردم انقلابی در این شرایط تاکید و به مسئولان توصیه کرد در این شرایط سخت در کنار مردم باشند و به مطالبات، دغدغه‌ها و نگرانی‌های آنان پاسخ منطقی و دقیق بدهند.
ارز ترجیحی تنها به نفع رانت خواران بود
امام جمعه اهواز با اشاره به اینکه ارز ترجیحی تنها به نفع رانت خواران و سودجویان بود و تاثیر چندانی در کاهش کالاهای اساسی نداشت، گفت: این ارز به نوعی به واردات بی رویه و غیرضروری دامن می‌زد.
وی با بیان اینکه دولت هیچ راهی به غیر از قطع ارز ترجیحی و هدایت آن به نفع مردم نداشت، افزود: دولت سیزدهم کاری کرد که دولت‌های قبلی از عهده آن برنیامدند.
حجت الاسلام موسوی فرد از طرح ارز ترجیحی به عنوان یک تجربه بسیار تلخ که میلیاردها دلار به منافع کشور و عموم مردم آسیب زد یاد کرد و گفت: این دولت برخاسته از اراده مردم است و قدمی به ضرر مردم و منافع کشور برنخواهد داشت بنابراین وظیفه ما است که با این دولت همراهی کنیم.
ضرورت برخورد قاطع با محتکران
امام جمعه اهواز بر ضرورت برخورد قاطع با محتکران که کالاهای اساسی مردم را انبار می‌کنند تا با قیمت بیشتری به بازار عرضه کنند تاکید کرد.
وی از دستگاه قضایی و دستگاه‌های نظارتی خواست بدون مماشات و ملاحظه با سوء استفاده کنندگان و محتکران برخورد کند و اجازه ندهند بر مردم فشار آورند.
حجت الاسلام موسوی فرد در ادامه با بیان اینکه دشمن پس از ناامیدی و شکست نظامی با ملت ایران به جنگ اقتصادی، روانی و رسانه‌ای روی آورده است، عنوان کرد: مردم با هوشیاری، تحمل و صبر انقلابی دشمن را ناکام خواهند گذاشت.
کشور نیازمند واردات دستکم ۶ میلیون تن گندم
نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره خشکسالی ۲ سال اخیر و کاهش تولیدات کشاورزی به خصوص گندم اظهارداشت: امسال کشور ما نیازمند دستکم ۶ میلیون تن گندم وارداتی است در این شرایط جهانی و مناقشه روسیه و اوکراین، بسیاری از کشورها در وضعیت بحرانی قرار گرفته‌اند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری ازکشورهای جهان برای تامین کالاهای اساسی که با جنگ روسیه و اوکراین تشدید شده با مشکلات زیادی رو به رو هستند، افزود: این ۲ کشور ۴۰ درصد غلات جهان را تامین می‌کنند و مشکلات پیش آمده طبیعی است.
امام جمعه اهواز در خطبه نخست نماز ضمن دعوت خود و عموم نمازگزاران به تقوای الهی، زیبا جلوه دادن گناه را کار شیطان توصیف و ابراز امیدواری کرد مومنان با بهره گیری از برکات ماه رمضان در خودسازی و پاکیزگی نفس، شیطان را مایوس کنند.