تاریخ انتشار خبر: 30 تیر 1396 | 17:01:55
کد خبر : 788

نصب مجسمه ای از دعبل خزائی شاعر اهل بیت در شوش

دِعبِل خُزاعی (زاده ۱۴۸ کوفه-درگذشته ۲۴۵ قمری) شاعر، ادیب و عالم شیعی که مدیحه‌سرا و ذاکر فضایل اهل بیت بود. مرقد این شاعر در شهر شوش دانیال از توابع استان خوزستان است. همه ساله در این شهر کنگره بین‌المللی شعر دعبل خراعی برگزار می‌شود. «دعبل خزاعی» از چهره‌های بزرگ جهان تشیع در قرون دوم و […]

دِعبِل خُزاعی (زاده ۱۴۸ کوفه-درگذشته ۲۴۵ قمری) شاعر، ادیب و عالم شیعی که مدیحه‌سرا و ذاکر فضایل اهل بیت بود. مرقد این شاعر در شهر شوش دانیال از توابع استان خوزستان است. همه ساله در این شهر کنگره بین‌المللی شعر دعبل خراعی برگزار می‌شود.

«دعبل خزاعی» از چهره‌های بزرگ جهان تشیع در قرون دوم و سوم هجری در تمام سال‌های حیاتش با خلفای عباسی که هر کدام نسبت به خاندان حضرت علی(ع) کینه و عناد داشتند، مبارزه کرد و هرگز هراسی به دل راه نداد.

وی به عنوان یکی از درخشان ترین چهره‌های فرهنگی و ادبی تشیع در سده‌های بعد از شهادتش مورد تحسین نویسندگان جهان اسلام قرار ‌گرفته است.

شوش محل شهادت این شاعر بزرگ تشیع است. پس از بناشدن آرامگاه برای دعبل در این شهر، مجسمه‌ای به عنوان یک نماد در مرکز شهر شوش به عنوان بخشی مهم از هویت شهری جانمایی شد. حدود ۲۰ سال پیش مجسمه دعبل در میدان «هفت تیر» شوش نصب شده بود. نام میدان به «دعبل خزاعی» تغییر می یابد. پس از مدتی و به دلایل نامشخص مجسمه از محل اصلی اش برداشته می شود و در گوشه ای از سحن مرقد دعبل خزاعی جانمایی می شود. مجددا بعد از چند سال مجسمه ناپدید می شود و سر از انبار شهرداری درمی آورد. نام میدان «دعبل خزاعی» نیز به «هفت تیر» برگردانده می شود.

رضا نجاتی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: همزمان در این روز از تندیس دعبل خزاعی شاعر امام رضا(ع) که با پیگیری صورت گرفته ، به همت شهرداری شوش در بلوارامام خمینی (ره) ورودی شهر شوش نصب شده رونمایی می شود.

شهردار شوش نیز از رونمایی تندیس شاعراهل بیت (ع) خبر داد و اظهار داشت: برای ساخت این تندیس ۲۱۰میلیون ریال از محل درآمدهای شهرداری هزینه شده است.

مرقد دعبل خزاعی شاعر، ادیب و عالم شیعی که مدیحه‌سرا و ذاکر فضایل اهل بیت(ع) بود در شهر شوش دانیال(ع) در شمال خوزستان واقع است.