تاریخ انتشار خبر: 15 تیر 1396 | 16:22:43
کد خبر : 484

نخستین پمپ بنزین کشور در فهرست آثار ملی ثبت شد

طبق قانون حفظ آثار ملی و نظام نامه اجرایی آن، با ابلاغ رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، نخستین بنزین خانه آبادان که در دوره پهلوی اول ساخته شده است، به عنوان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. سجاد پاکگهر اظهار داشت:این پمپ بنزین کشور، سال ۱۳۰۶ شمسی […]

طبق قانون حفظ آثار ملی و نظام نامه اجرایی آن، با ابلاغ رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، نخستین بنزین خانه آبادان که در دوره پهلوی اول ساخته شده است، به عنوان میراث فرهنگی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

سجاد پاکگهر اظهار داشت:این پمپ بنزین کشور، سال ۱۳۰۶ شمسی مطابق با ۱۹۲۷ میلادی در آبادان بنا شده است و طبق موافقت سازمان میراث فرهنگی کشور؛ اول خردادماه سال جاری به ثبت ملی رسید.

نخستین بنزین خانه آبادان که در سال ۱۳۰۶ شمسی در مرکز شهر توسط کمپانی بریتیش پترولیوم احداث شده بود ابتدا به منظور توزیع و فروش نفت سفید مورد استفاده قرار گرفت سپس حلب‌های پر شده از مواد نفتی در آن به فروش می‌رسید که با گذشت زمان و با ورود اتومبیل به پمپ بنزین تبدیل شد.

با مرمت و بازسازی این جایگاه به عنوان یکی از مکان‌ها برای ایجاد موزه نفت در شهر آبادان مورد نظر قرار گرفت که در این موزه نحوه توزیع فرآورده‌های نفتی، تجهیزات مربوط به همراه تصاویر و مستندات قدیمی به نمایش گذاشته شده است.

پس از موافقت وزیر نفت و با راه اندازی موزه‌های صنعت نفت در آبادان اواخر سال ۱۳۹۲  پنج نقطه از اماکن تاریخی و قدیمی صنعت نفت شامل نیروگاه شماره۱، اسکله، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، خانه‌های تحت نام خانه‌های شاه نشین و جایگاه پمپ بنزین در دستور کار وزارت نفت برای موزه شدن قرار گرفت.

موزه بنزین خانه آبادان در دیماه ۱۳۹۵ با حضور مسئولانی از وزارت نفت در آبادان افتتاح شد و تمبر یادبود ‘موزه بنزین خانه آبادان’ نیز همزمان با افتتاح نخستین موزه از طرح موزه های صنعت نفت ایران انتشار یافت.

شرایط و حال هوای ۹۰ سال گذشته در موزه بنزین خانه آبادان به عنوان نخستین مرکز توزیع سوخت و نخستین پمپ بنزین کشور، به تصویر کشیده شده است.

تجهیزات مورد استفاده سوخت رسانی و گرمایشی، انواع دستگاه های پمپ بنزین همراه با تاریخچه استفاده از این دستگاه ها در کشور، خودروهای قدیمی سوخت رسان، پمپ بنزین و خودروهای قدیمی در حال سوختگیری؛ فضای شعبه های قدیمی نفت، مخازن قدیمی پرچی، مجموعه تانکرهای سوخت رسان و اسناد و مستندات تاریخی مربوط به توزیع فرآورده های نفتی از بخش های تشکیل دهنده موزه بنزین خانه آبادان است.

اسکناس های منتشر شده در کشور با موضوع پالایشگاه آبادان و تاسیسات نفتی، مکتوبات صنعت نفت، اتاق هدایای موزه ای از دیگر قابلیت های این موزه است.