تاریخ انتشار خبر: 19 آبان 1397 | 23:03:25
کد خبر : 3871
مدیرکل مدیریت بحران خوزستان:

مسایل زیست محیطی اولویت دولت های منطقه نیست.

     به گزارش زاگرس نشینان کیامرث حاجی روز شنبه در همایش بین المللی گرد و غبار در اهواز اظهار داشت: خوزستان قلب تپنده اقتصاد کشور است و با توجه به تنوع اقلیمی وجغرافیایی این استان از آن با نام مرکز اقلیم شناسی ایران نیز یاد کرد. وی با بیان این که شرایط اقلیمی در سراسر […]

    

به گزارش زاگرس نشینان کیامرث حاجی روز شنبه در همایش بین المللی گرد و غبار در اهواز اظهار داشت: خوزستان قلب تپنده اقتصاد کشور است و با توجه به تنوع اقلیمی وجغرافیایی این استان از آن با نام مرکز اقلیم شناسی ایران نیز یاد کرد.

وی با بیان این که شرایط اقلیمی در سراسر دنیا در حال تغییر است توضیح داد: علاوه بر تغییر اقلیم می توان گفت چهل درصد مشکلات زیست محیطی به خاطر دستبردهای بشر در محیط زیست و طبیعی است که موجب قهر طبیعت شده است و مشکلاتی را پدیده آورده که .سلامت مردم را به خطر می اندازد

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان ادامه داد: یکی دیگر از عوامل بروز ریزگردها و مشکلات زیست محیطی نبود توجه لازم از سوی کشورهای همسایه به محیط زیستشان است.

وی ادامه داد: متاسفانه با توجه به نقش استکبار در ساختار دولتهای منطقه و وجود گروه های تکفیری موجب شده صحراهای کشورهای همسایه مدیریت نشوند و مسایل زیست محیطی نیز از اولویت بندی دولت های منطقه خارج شود.

حاجی زاده اضافه کرد: یکی دیگر از عوامل مشکل ساز در محیط زیست سد سازیهای بی رویه بر دجله و فرات است.

وی بیان کرد: خوزستان صنایع بزرگ، پنج مدل آب و هوایی مختلف، کثرت جمعیت ، تنوع قومی، صنایع مادر پتروشیمی ، فولاد، نورد ، هولدینگهای نیشکر، سدهای بزرگ و سی و سه درصد ابهای جاری را در خود جای داده است.
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان افزود: استانی با این همه مولفه های بزرگ وقتی دچار بحران شود بحرانهای آن هم بزرگ هستند که اگر بروز آنها پیشگیری نشوند به ابر بحران تبدیل می شوند

وی تاکید کرد: در دولت تدبیر و امید فعالیت های بسیار خوبی در استان خوزستان صورت گرفت و اعتبارات کلانی نیز برای این موضوع تخصیص یافت.

حاجی زاده افزود: حرکت های خوبی در چند سال اخیر صورت گرفت، ده هزار هکتار از تالاب هورالعظیم احیا شد و در بخش نهال کاری نیست حدود ٢٠ هزار هکتار نهال سازی صورت گرفت.

وی ادامه داد: تلاش های بسیاری برای همراهی کشور های همسایه در زمنیه سیاست های محیط زیستی غلط در خاورمیانه صورت گرفت اما نتیجه چندانی نداشت در همین راستا نیازمند حمایت سازمان های دولتی و غیر دولتی در کشورهایی که مدافع محیط زیست هستند، هستیم

حاجی زاده گفت: انتظار ما از سازمان های مردم نهاد در کشورهایی که مدافع محیط زیست هستند این است که مبلغانی شوند تا سیاست های غلط منطقه و کشورهایی که مداخلات غیر بشری دارند را به دنیا گوش زد کنند.

وی یکی از مواردی که موجب شده مسائل زیست محیطی تشدید شود را عدم اجرای پیوست‌های زیست محیطی دانست و گفت: بارها در خصوص راه‌اندازی صنعت نیشکر در خوزستان نقد کردند اما زمانی که کانون‌های ریزگرد را می‌بینیم متوجه می‌شویم اگر زمین‌های کشت شده شرکت توسعه نیشکر نبود این زمین‌ها به کانون گرد و خاک  تبدیل می‌شدند. انتظار داریم همه دستگاه‌های متولی پروژه های خود را بر اساس پیوست‌های زیست محیطی اجرا کنند.
وی گفت: کارهای زیادی در زمینه  کنترل با گرد و خاک انجام شده است اما با توجه به خشکسالی‌ها تا رسیدن به هدف مطلوب نیاز به زمان داریم