تاریخ انتشار خبر: 17 اردیبهشت 1399 | 21:37:08
کد خبر : 8876
مدیر کل مدیریت بحران استان با تاکید بر انجام اقدامات مقابله با ریزگرد گفت:

مسئولان متولی اقدامات مقابله با ریزگرد را با جدیت بیشتر پیگیری کنند

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ کیامرث حاجی زاده، مدیر کل مدیریت بحران و جانشین استاندار در ستاد پیشگیری و مقابله با بحران خوزستان روز چهارشنبه در کارگروه استانی مقابله با ریزگرد در اداره کل مدیریت بحران با حضور علی محمد طهماسبی، مشاور رییس سازمان محیط زیست کشور و دبیر ستاد ملی مقابله با ریزگرد کشور […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ کیامرث حاجی زاده، مدیر کل مدیریت بحران و جانشین استاندار در ستاد پیشگیری و مقابله با بحران خوزستان روز چهارشنبه در کارگروه استانی مقابله با ریزگرد در اداره کل مدیریت بحران با حضور علی محمد طهماسبی، مشاور رییس سازمان محیط زیست کشور و دبیر ستاد ملی مقابله با ریزگرد کشور بیان کرد: از بهمن ۹۵ تاکنون چهار ابربحران بزرگ را از سر گذرانده ایم و برای این که این ابربحران ها تکرار نشود لازم است برنامه ریزی مناسب صورت گیرد، نخستین ابر بحران استان گرد و غبار بهمن ماه سال ۹۵ بود که پس از آن پیام تاریخی مقام معظم رهبری برای خوزستان صادر شد و متعاقب آن دولت وارد عمل شد و مصوبه فرودین ۹۶ که می توان از آن به عنوان یک مصوبه استثنایی یاد کرد برای استان در همه زمینه‌ها اجرا شد.
وی افزود: یکی از برکات مصوبه فروردین ماه ۹۶ پایداری سیستم برق استان است به طوری که در بحران‌های بعدی با عنایت مقام معظم رهبری و توجه رییس جمهور و دیگر مسئولان نظام توانستیم از یک سیستم برق پایدار در همه بحران‌ها برخوردار باشیم، احداث ایستگاه‌های برق، سیستم های جی آی اس و احداث ایستگاه های بزرگ برقی، تعویض شبکه های فرسوده که سالها با مشکل رو به رو بودند از جمله مزایا مصوبه فرودین ۹۶ در حوزه برق بودند.
مدیر کل مدیریت بحران تصریح کرد: خوشبختانه مصوبه فروردین ۹۶ تاثیر خوبی بر برنامه های مقابله با گرد و غبار داشت و استان با تمام توان در این زمینه پای کار آمد و در سطح ملی نیز مورد حمایت قرار گرفت و هماهنگی و تعاملی میان همه بخش ها برای مقابله با گرد و غبار صورت گرفت و توانستیم بیش از ۴۰ هزار هکتار از اراضی ریزگرد را کنترل و مدیریت کنیم.
وی خشکسالی سال ۹۷ را دیگر ابربحران خوزستان نامید و گفت: این بحران موجب شد خوزستان در آن سال در بسیاری از شهرها با تنش آب شرب و آب کشاورزی رو به رو شود اما با یک حرکت ملی و جهادی طرح غدیر به طول ۱۰۰ کیلومتر با لوله ۲ هزار در طی ۱۱ ماه انجام شد و بحران بی آبی را در آبادان ، خرمشهر، شادگان و حتی اهواز مدیریت کرد.
حاجی زاده ادامه داد: بحران آتشسوزی از دیگر بحران های خوزستان است،با وجود تلاش هایی که برای بازآفرینی مرتع ها و کاشت درخت برای مقابله با ریزگردها صورت می گیرد جنگل های زاگرس و بیشه زارها در حال نابودی هستند، حدود ۵۰ درصد آتشسوزی های کشور در سالهای ۹۷ و ۹۶ در حوزه مراتع و صنایع به استان خوزستان بود.
وی سیلاب را چهارمین ابربحران و پس از آن زلزله و رانش زمین را به عنوان بحران های بعدی خوزستان عنوان کرد و توضیح داد: هیچ استانی در کشور مانند خوزستان این تعداد بحران را در چند سال اخیر با خود به همراه نداشته است.
مدیر کل مدیریت بحران با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه کنترل و مقابله با گرد و غبار در استان بیان کرد: در یک تا ۲ سال اخیر بارش‌های خوبی داشتیم و ترسالی ایجاد شد اما نباید این ترسالی ها ما را اغفال کند که فکر کنیم دوران خشکسالی در استان به پایان رسیده است.
وی با اشاره به تعطیلی ادارات خوزستان در روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۹ براثر ورود گرد و غبار به استان بیان کرد: اطلاعیه گرد و غبار بامداد روز چهارشنبه از سوی اداره کل هواشناسی به اداره کل مدیریت بحران استان صادر شد و پیش بینی آنها این بود که تا ظهر گرد و غبار عراقی با غلظت بالا به استان می‌رسد برای همین به منظور پیشگیری از حوادث احتمالی، آلودگی هوا و با توجه به ماه مبارک رمضان و روزه دار بودن مردم ادارت تعطیل شدند از سوی دیگر با توجه به وجود ویروس کرونا، مشکلات تنفسی ناشی گرد و غبار می تواند موجب مشکلات بیشتری شود.
حاجی زاده ادامه داد: خوزستان هنوز با گرد و غبار چه از کانون داخلی و چه در کانون خارجی درگیر هست البته در ترسالی های اخیر در برخی از کانون های ریزگرد از طریق پخش سیلاب ، باران و کانال های آب کنترل ریزگردها تاحدودی صورت پذیرفته است.
وی بیان کرد: در حال حاضر اگر گرد و غبار به وقوع می پیوندند مردم انتظار دارند مسئولان دوباره در مواجه با این بحران درمانده نشوند،هر چند کشور ما با تحریم های ظالمانه رو به رو است و این روزها با وجود شعارهای بشر دوستانه و حقوق بشری برخی کشورها حتی اجازه ورود لوازم درمانی برای مردم را نمیدهند.
مدیر کل مدیریت بحران یادآور شد: مقام معظم رهبری اجازه دادند تا از صندوق توسعه ملی اعتباری برداشته شود تا برای مقابله با گرد و غبار مورد استفاده قرار گیرد برای همین باید مسئولان پای کار بیاییند و با جدیت در این امر ورود کنند، شرح وظایف در این زمینه مقابله با ریزگردها کاملا مشخص و روشن است و هر دستگاهی باید مطابق وظیفه خود اقدام کند.
وی ادامه داد: کنترل عرصه های ریزگرد برعهده سازمان جنگل های منابع طبیعی و آبرسانی عرصه ها برعهده جهاد نصر در جهادکشاورزی است و در این زمینه نیز اعتبارت خوبی به آنها داده شده است .
وی با اشاره به همکاری سازمان آب و برق استان در آبرسانی به عرصه های نهال کاری با حرکت جهادی بسیج سازندگی و سپاه پاسداران در این حوزه بیان کرد: مقرر شده بود شرکت جهاد نصر مساله تامین آب نهال های کاشته شده را به طور کامل انجام دهد که اکنون انتظار ما این است هر چه سریع تر این مساله را به سرانجام برساند.
حاجی زاده بیان کرد: در سال۹۷ با وجود مشکلات آب شرب در هندیجان اما آبرسانی به نهال ها از کانال کوت امیر قطع نشد لذا این کانال از اهمیت بالایی برخوردار است و در حال حاضر ایستگاه پمپاژ آن نیاز به به اورهال دارد لذا انتظار می رود ۱۵ میلیار تومان برای کانال کوت امیر در اختیار سازمان آب و برق قرار داده شود.
وی خاطرنشان کرد: برای مقابله با ریزگردها در برخی نقاط کاشت نهال موثر واقع نمی شود و انجام این کار به نوعی هدر رفت هزینه محسوب می شود و لازم است روشهای دیگری مورد بررسی قرار گیرد.
مدیر کل مدیریت بحران گفت: یکی از کانون های اصلی گرد و خاک که همیشه مرکز استان را غافلگیر می‌کند کانون ریزگرد کریت کمپ و غیزانیه است که باید فکری اساسی برای آن بشود.
وی اداه داد: در کنار دیگر اقدامات اولویت بندی شده برای مقابله با ریزگردها برخی دستگاه ها وظایف ذاتی دارند به عنوان مثال شهرداری موظف است مساله کمربندسبز را اجرایی کنند، همچنین در کنار آن شرکت های که آلایندگی و مشکلاتی دارند مکلفند هرساله درصدی را به فضای سبز و نهال کاری اختصاص دهند اما به نظر میرسد مدتی است این اقدامات اجرایی نمی‌شود که لازم است در این زمینه پیگیری لازم صورت گیرد.
حاجی زاده بیان کرد: اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز سال گذشته ۱۸ دستگاه ماشین چند منظور شستشوی معابر و مه پاش را تهییه و در اختیار شهرداری ۱۸ شهرستان قرار داد که در حال حاضر نیز برای ضدعفوینی معابر در مقابله با کرونا نیز به کمک آمده اند اما تعداد این ماشین ها کافی نیست.