تاریخ انتشار خبر: 17 آذر 1398 | 20:57:17
کد خبر : 7480
رییس سازمان مدیریت بحران کشور:

مدیریت بحران خوزستان در کل کشور پیشتاز است/ امکانات خوبی در این استان در حوزه مدیریت بحران فراهم شده است

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان این که مدیریت بحران در استان خوزستان پیشتاز در کل کشور است، توضیح داد: امکانات خوبی در این استان فراهم شده و همچنان به این امکانات افزوده می‌شود، امروز نیز مرکز فرماندهی سیار مدیریت بحران به بهره برداری رسید. نجار روز یکشنبه […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان این که مدیریت بحران در استان خوزستان پیشتاز در کل کشور است، توضیح داد: امکانات خوبی در این استان فراهم شده و همچنان به این امکانات افزوده می‌شود، امروز نیز مرکز فرماندهی سیار مدیریت بحران به بهره برداری رسید.

نجار روز یکشنبه در آیین بهره‌برداری از مرکز سیار مدیریت بحران استان خوزستان و تحویل ۱۸دستگاه خودروی شستشوی معابر در اداره کل مدیریت بحران خوزستان اظهار داشت:یکی از معضلات در کشور ما این است که هنوز بسیاری از مسئولان به وجود بحران باور ندارند برای همین ریسک‌محور نیستند بلکه پاسخ محورند.اگر در سیل فروردین ماه سال جاری مبلغ ناچیزی برای پیشگیری در دایکها و سیل‌بندها هزینه می‌شد این میزان سنگین خسارت را در کشور متحمل نمی‌شدیم.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به تحویل خودروهای مقره شو به شهرداری‌های استان خوزستان بیان کرد:۲سال پیش با وقوع گردوغبار، غبار بر روی مقره‌ها نشست که موجب بروز بحران در این استان و امکانات همه کشور برای حل آن بسیج شد اکنون امیدواریم با وجود این امکانات پیشگیری و مدیریت اصولی در استان صورت گیرد.
وی با اشاره به تشکیل قانون جدید مدیریت بحران در کشور و جامع بودن این قانون گفت: این قانون با کش و قوس‌های فراوان و کار کارشناسی سنگین در دولت و مرکز پژوهش‌ها انجام شد و شهریورماه سال جاری این قانون توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد.
نجار با بیان این که بر طبق ماده ۲ قانون مشمولیت اساس کار در قانون مدیریت بحران کشور پیشگیری است بیان کرد: برای پیشگیری باید تمامی تجهیزات و امکانات کشور مورد استفاده قرار گیرد و براساس این قانون اگر یک مسئول یا یک بخش خصوصی در مدیریت بحران استنکاف کند که موجب خدشه‌ای در مدیریت بحران شود مقصر است و باید جهت مشخص شدن میزان جرم و خسارت به دستگاه قضایی معرفی شود.
وی با بیان این که در سیل اخیر ۲۲ استان با سیل رو به رو بودند توضیح داد: چهار استان از جمله خوزستان با سیل بسیار سنگین مواجه شدند با توجه به اینکه این سیلاب‌ها مخرب بودند ممکن بود که سه تا چهار هزار نفر کشته شوند اما به ‌رغم وجود ضعف‌ها با مدیریت صحیح در کل کشور تنها ۷۶ نفر جان باختند.البته بیشتر این ۷۶ نفر نیز به طور مستقیم به سیل مربوط نبودند و بخشی از آن‌ها به دلیل مختلفی چون صاعقه، و کم دقتی های خودشان مانند ریزش ساختمان‌ها یا ریزش کوه بود و تنها در شیراز ۲۱ نفر و ۲ دیگر براساس سیل فوت کردند.
وی بیان کرد: در پلدختر راه‌های ارتباطی قطع بود اما عوامل منطقه، مساله را مدیریت کردند و جانباخته نداشتیم امیدواریم در کشور حادثه‌ای رخ ندهد و از ظرفیت‌های منطقه‌ای استفاده کنیم و بدانیم چه امکاناتی وجود دارد و هر دستگاه می‌تواند در زمان حادثه چه کاری کند و مخاطرات و بشناسند و پیامدها را بدانند و مردم را درگیر کار کنند چراکه اساس کار مردم هستند.