تاریخ انتشار خبر: 10 مرداد 1396 | 02:17:16
کد خبر : 899

مدیرعامل فولاد اکسین :احداث واحد فولادسازی از خروج سالانه ۶۵۰ میلیون دلار از کشور جلوگیری می کند

با احداث واحد فولاد سازی در کنار کارخانه فولاد اکسین و تولید مواد اولیه مورد نیاز در داخل کشور، ما شاهد جلوگیری از خروج حداقل ۶۵۰ میلیون دلار ارز به صورت سالیانه از کشور خواهیم بود. عبدالرضا محمودپور دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مصوبه روز گذشته هیات دولت درخصوص […]

با احداث واحد فولاد سازی در کنار کارخانه فولاد اکسین و تولید مواد اولیه مورد نیاز در داخل کشور، ما شاهد جلوگیری از خروج حداقل ۶۵۰ میلیون دلار ارز به صورت سالیانه از کشور خواهیم بود.

عبدالرضا محمودپور دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به مصوبه روز گذشته هیات دولت درخصوص احداث واحد فولادسازی در جوار شرکت فولاد اکسین خوزستان از تلاش ها و پیگیری های استاندار خوزستان و سایر مسئولان ذی ربط تقدیر کرد و گفت: خوزستان باتوجه به موقعیت استراتژیک خود در کشور، یکی از مناسب ترین استان ها برای سرمایه گذاری در زمینه صنعت فولاد و سایر صنایع است.

وی افزود: در ارزیابی های فنی و اقتصادی که توسط مشاوران واجد شرایط با هدف انتخاب بهترین نقطه در استان برای توسعه فولاد سازی انجام گرفت شرکت فولاد اکسین به عنوان بهترین نقطه برای احداث این واحد انتخاب شده که با نظر مثبت و پیگیری استاندار محترم خوزستان این امر مورد موافقت هیات دولت قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین با بیان اینکه از ابتدای شروع به کار خود به عنوان مدیرعامل و در راستای سیاست های راهبردی سهام داران و هیات مدیره راه اندازی واحد فولاد سازی در رأس برنامه های شرکت قرار گرفت گفت: با دیدارهایی که با استاندار خوزستان داشتیم وی همواره بر تلاش جهت تحقق این موضوع تاکید داشته و در این راستا نیز در جهت اخذ مجوز دولت مسیر پر فراز و نشیبی طی شد.

وی بیان کرد: طی ماه های گذشته دکتر شریعتی با بسیاری از وزرا و مقاماتی که در کمیسیون زیربنایی دولت عضو هستند دیدار و گفت وگوهای متعددی داشته که در تعدادی از این جلسات به اتفاق وی مباحث کارشناسی خوبی انجام شد که در نهایت منجر به صدور مجوز فولاد سازی در جوار کارخانه فولاد اکسین گردید.

وی در ادامه با بیان ابعاد فنی پروژه فولاد سازی گفت :طرح فولاد سازی به عنوان مهمترین طرح توسعه ای شرکت فولاد اکسین است که از اهمیت بالایی برای ما و کشور برخوردار است.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین ادامه داد: مهمترین موضوع در اجرای این طرح که از نظر اقتصادی توجیه پذیر است، تامین اسلب مورد نیاز این کارخانه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ورق تولیدی شرکت فولاد اکسین باید ورق عریض باشد اما اکنون اسلب وارده به این شرکت، اسلب مناسبی نیست.

محمودپور تصریح کرد: در واقع ما باید به جای اسلب عرض ۵/۱ متری ، عرض ۲/۲ متری را وارد کارخانه کنیم که این اسلب در کشور موجود نیست .

وی بیان کرد: طرح فولاد سازی قابلیت تولید اسلب عریض ۲۳ تنی با ضخامت ۳۰۰ میلی متری را داشته که با استفاده از این اسلب ها با کاهش ضایعات و افزایش راندمان تولید به ما کمک می کند که ظرفیت این کارخانه به ظرفیت اسمی یک میلیون و پنجاه هزار تن خود برسد.

مدیرعامل شرکت فولاد اکسین گفت: با توجه به این که تولید سالیانه ما در این چند سال زیر ۹۰۰هزار تن بوده این موضوع اهمیت بسزایی دارد.

وی با اشاره به اینکه ۹۲ درصد تولید کارخانه باید تولید ورق های لوله های انتقال نفت و مشتقات نفتی ( API) و محصولات خاص و استراتژیک باشد گفت:در حال حاضر هرتن مواد اولیه و اسلب های مورد نیاز جهت تولید این محصولات در حدود ۷۰۰ دلار ارز از کشور خارج می کند که با برآورد صورت گرفته با ایجاد واحد فولاد سازی در جوار کارخانه و تولید این مواد اولیه در داخل کشور ما شاهد جلوگیری از خروج حداقل ۶۵۰ میلیون دلار ارز بصورت سالیانه از کشور خواهیم بود.

محمودپور با بیان اینکه شرکت فولاد اکسین به دلیل استفاده از سوخت گاز طبیعی و تکنولوژی روز دنیا از شرکت های دوستدار محیط زیست است گفت: اصلی ترین دغدغه ما برای احداث و توسعه کارخانه مسائل زیست محیطی است که با استفاده از آخرین تکنولوژی های روز دنیا که توسط فولادسازی های مطرح دنیا در سایر نقاط انجام گردیده، در اولویت اصلی ما قرار دارد.

 

اخبار مرتبط:

موافقت دولت با احداث واحد فولادسازی در کنار کارخانه فولاد اکسین خوزستان

 

وی بیان کرد: در کمیسیون زیربنایی دولت تضمین های لازم را برای تحقق این امر ارائه داده ایم و در این خصوص در حال مذاکره و اخذ پیشنهاداتی از آن ها با هدف احداث فولاد سازی بدون آلایندگی زیست محیطی هستیم که در این راستا شرکت دانیلی پیشنهادات مشخصی ارائه داده است.

روز یکشنبه ۸ مردادماه هیات وزیران طی مصوبه ای بااحداث واحد فولادسازی در جوار کارخانه فولاد اکسین خوزستان به منظور تامین مواد اولیه (اسلب) جهت تولید ورقه‌های عریض فولادی مورد مصرف در صنعت نفت (تولید لوله‌های انتقال گاز و نفت ) مشروط به تأمین زیرساخت­ های حمل و نقل ریلی کلیه محصولات کارخانه موافقت کرد.

دولت این تصمیم را با هدف ایجاد اشتغال و تولید و خودکفایی در زمینه تولید ورق­ های فولادی و لزوم حمایت از کارخانه موجود فولاد اکسین خوزستان اتخاذ کرد.