تاریخ انتشار خبر: 21 آبان 1398 | 22:50:14
کد خبر : 7279
معاون وزیر نیرو خبر داد:

لزوم درس گرفتن از آموزه‌های جهانی سیل

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: سیلاب قطعا تکرار می‌شود، زیرا خوزستان با طبیعت گرم و خشک دچار تغییر اقلیم شده و نیاز است تا از آموزه‌های جهانی درس گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، قاسم تقی‌زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب وآبفا در همایش ملی “سیلاب ۹۸-۹۷ اگر تکرار شود” اظهار کرد: قبل از احداث سدها و چندین سال گذشته ۳ هزار نفر بر اثر سیل جان خود را از دست دادند در صورتی که در سیل اخیر خوزستان با خشارات جانی مواجه نبودیم.

وی با اشاره به این موضوع که از بحران سیل خوزستان می‌توان فیلم چند هزار دقیقه‌ای ساخت، افزود: سمینار‌های بسیاری برگزار می‌شود که بعد‌ها به کتبی جهت آموزش دانشجویان تبدیل می‌شوند، اما هیچگاه آموزه‌های آن‌ها اجرایی نشده است، در حالی‌که اگر دستگاه‌ها از این آموزش‌ها استفاده عملیاتی کنند، به نتیجه مطلوب می‌رسند.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با بیان اینکه در شرایط بحرانی باید به مدیر شجاعت داد و نه ترس و تهدید، عنوان کرد: نام همایش این است، «اگر سیلاب تکرار شود» به عقیده من “اگر” در این ماجرا وجود ندارد و قطعا تکرار می‌شود، زیرا خوزستان با طبیعت گرم و خشک دچار تغییر اقلیم شده است. از جهتی نیز باید بپذیریم، نیاز است تا همزیستی با سیل را بیاموزیم و از آموزه‌های جهانی درس بگیریم.

تقی‌زاده خامسی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا درپایان با بیان اینکه سیل آزمون خوبی بود و مدیران با درک بالا از بحران به نحو احسن استفاده می‌کنند، گفت: در چندسال اخیر اتفاقات خوبی در رابطه با مدیریت سیلاب اتفاق افتاد و مدیریت‌های جدیدی وارد این عرصه شد که بر موضوع میان‌بخشی سیلاب تاکید دارند و طبق آن تنها یک سازمان مسئول رفع یک بحران مانند سیل نیست و همه باید وارد کار شوند.