تاریخ انتشار خبر: 25 فروردین 1398 | 20:42:14
کد خبر : 4930
معاون مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور:

لزوم آموزش تیم های محب برای ارائه خدمات موثر تر به افراد آسیب دیده از سیل

به گزارش زاگرس نشینان ؛معاون مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در جلسه توجیهی ،آموزشی و تخصصی یک روزه ویژه تیم های محب بهزیستی خوزستان که در سالن جلسات مجتمع فتح المبین بهزیستی اهواز با حضور مدیر کل و معاون پیشگیری بهزیستی خوزستان و مددکاران و مشاوران تیم های طرح فوریتی محب […]

به گزارش زاگرس نشینان ؛معاون مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در جلسه توجیهی ،آموزشی و تخصصی یک روزه ویژه تیم های محب بهزیستی خوزستان که در سالن جلسات مجتمع فتح المبین بهزیستی اهواز با حضور مدیر کل و معاون پیشگیری بهزیستی خوزستان و مددکاران و مشاوران تیم های طرح فوریتی محب برگزار شد گفت:آموزش تیم های محب برای ارائه خدمات موثر تر به افراد آسیب دیده از سیل ضروریست .
فرید براتی سده تصریح کرد:ارائه آموزشهای تخصصی به کارشناسان طرح فوریتی محب برای پیشگیری و کاهش بروز مشکلات روانی،اجتماعی افراد در مواجهه با بلایای طبیعی، با تاکید بر توانمند سازی اجتماعی محلی از اهداف برگزاری این جلسه است.
وی حفظ و توسعه و ارتقاء سطح سلامت روان فرد و اجتماع، تاب آوری و پیشگیری از عوارض روانشناختی پس از بلایای طبیعی و انسان ساخت و حوادث اضطراری، بازپروری و توانمندی و ظرفیت سازی افراد متاثر از حادثه محلات، سازماندهی و توسعه مشارکت اجتماعی مردم در بلایای طبیعی و انسان ساخت و حوادث اضطراری، ارتقا و توسعه سواد سلامت روانی آحاد جامعه در بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله را از سرفصل های آموزشی این جلسه عنوان کرد.
مدیر کل بهزیستی خوزستان در ادامه بیان کرد:سیل خوزستان یک پدیده با ویژگی خاص است و یک حالت فرسایشی داردو افراد آسیب دیده و در معرض آسیب با یک نوع فرسایش روحی مواجه هستند که در چنین مواقعی شایعات به این مسئله دامن می زند.
غلامرضا صدیق راد تصریح کرد:در این شرایط مباحث و موارد روانشناختی زیادی مطرح است که حمایت ها و مداخلات تیم های محب و اورژانس اجتماعی می تواند نقش موثری در کاهش سطح اضطراب و اضطرس افراد آسیب دیده و در معرض سیل ایفا کند.
وی افزود: در بدو وقوع سیل با تشکیل ستاد مدیریت بحران بهزیستی خوزستان و کمیته های تخصصی استانی و شهرستانی ، برنامه ریزی لازم صورت گرفت و در اولین اقدام حفاظت از مراکز توانبخشی و اجتماعی ازجمله مراکز نگهداری شبانه روزی معلولان ،سالمندان و کودکان در دستور کار قرار گرفت و مراکز در معرض خطر به مراکز امن منتقل شدند.
صدیق راد با اشاره به اینکه خوشبختانه در حادثه سیل هیچگونه معلول و مددجویی آسیب ندید بیان کرد:برای هرمرکز یک مرکز معین تعیین کردیم که در صورت احتمال بروز مشکل، مددجویان و معلولان به مرکز معین منتقل شوند.
مدیر کل بهزیستی خوزستان در پایان خاطر نشان کرد: هم اکنون ۹۶ تیم فوریتی محب که بصورت تخصصی آموزش دیده اند در مناطق سیل زده استان در حال خدمات رسانی وانجام مداخلات و حمایت های روانی اجتماعی به افراد آسیب دیده هستند.