تاریخ انتشار خبر: 6 مهر 1397 | 14:30:16
کد خبر : 3617
یادداشتی از مجیدکیوانی:

قابل توجه مدیریت علوم پزشکی اهواز!

زاگرس نشینان؛بخش اورژانس يکی از مهمترين بخش‌ های بيمارستان است که خدمات فوری را به بيمارانی که با شرايط ناپايدار به آن مراجعه می کنند، در تمامی طول شبانه روز و ۷ روز هفته ارايه می ‌کند. در روز پنجشنبه ۵ مهر ۹۷، ساعت ۱۲ ظهر شاهد رفتاری غیر حرفه ای و غیر متعهدانه کادر […]

زاگرس نشینان؛بخش اورژانس يکی از مهمترين بخش‌ های بيمارستان است که خدمات فوری را به بيمارانی که با شرايط ناپايدار به آن مراجعه می کنند، در تمامی طول شبانه روز و ۷ روز هفته ارايه می ‌کند.

در روز پنجشنبه ۵ مهر ۹۷، ساعت ۱۲ ظهر شاهد رفتاری غیر حرفه ای و غیر متعهدانه کادر بخش اورژانس چشم پزشکی بیمارستان امام خمینی اهواز بودم.

بیمار پیرزنی ۶۰ ساله بود که بعلت فشار عصبی و سوزش چشم به بخش اورژانش چشم پزشکی بیمارستان مراجعه کرده بود که متاسفانه پرستار غیر متعهد و دکتر بی تجربه بدون در نظر کردن فوریت در رسیدگی به حال بیمار بعلت فشارهای عصبی به چشم و نادیده گرفتن در انجام درمان های اولیه که در منشور خدمات اورژانس چشم پزشکی وزارت بهداشت مصوب شده است به دلایل زیر از معاینه ان بیمار سرباز زدند؛
۱) نداشتن پرونده پزشکی همراه بیمار
۲) مراجعه بیمار به مطب پزشک متخصص چشم
۳) حضور پزشک انترن در جایگاه پزشک حرفه ای اورژانس

برای پاسخ به آن سه دلیل توهین امیز سه دلیل منطقی وجود دارد.
۱) آیا رسیدگی عمومی و ابتدایی به چشم حادثه دیده نیاز به وجود پرونده پزشکی دارد یا بخشی از وظایف مهم اورژانس می باشد؟

۲) ایا شخصی که از منزل خارج میشود و ناگهان دچار حمله عصبی و فشار چشم  می گردد می بایست پرونده درمانی خود را هر لحظه به همراه داشته باشد؟

۳) ایادر ان ساعت و در روزی نیمه تعطیل و بسته بودن بیشتر مطب های چشم پزشکی در سطح شهر اهواز امکان مراجعه  این نوع از بیماران جهت رسیدگی به درد بی درمان خود را دارند؟

۴) آیا وجود پزشک متخصص و کادر درمانی حرفه ای و اخلاق گرا برای خدمات پزشکی شایسته در اورژانس چشم بیمارستان امام خمینی و دیگر بیمارستان های اهواز اهواز به احترام یک میلیون شهروند و هزاران مراجعه کننده اورژانسی از نقاط مختلف الزامی نمی باشد؟

اما وظایف پرستار اورژانس چشم طبق مصبوبه وزارت بهداشت:

۱) کنترل مردمک چشم از نظر نقص عصبی
۲) انجام تست شیرمر جهت بررسی میزان اشک و شست و شوی مجرای اشکی
۳) برداشتن سوچور قسمت های خارجی چشم مثل پلک و مجرای اشکی چشمی
۴) خارج کردن لنزهای تماسی و گذاشتن آن ها
۵)  شستشوی چشم با سرم فیزیولوژی یا آب ساده
۶) شستشوی کامل چشم با بلفارستات
۷) خارج کردن جسم خارجی از ملتحمه و ثابت کردن اجسام خارجی عمیق
۸) ثبت حدت بینایی و اندازگیری آن
۹) کنترل فشار چشم با استفاده از تونومتر
۱۰) انجام تزریق زیر ملتحمه چشم
۱۱) گرفتن نمونه از ملتحمه برای کشت
۱۲)  کمپرس گرم و مرطوب
۱۳) استفاده از اسلیت لامپ برای معاینۀ سگمان قدامی چشم

براستی وضعیت کلی سازمان های درمانی و پزشکی خوزستان و کلان شهر اهواز نسبت به ۶ استان پرجمعیت و دیگر کلانشهرها در چه سطحی علمی و خدمات رسانی می باشد؟

آیا مدیریت امروز علوم پزشکی اهواز در رسیدگی به این بی حرمتی ها و بی توجهی ها و کمبودها در برخی از بیمارستان ها اقدامات اجرایی قابل مشاهده خواهند داشت؟
مجید کیوانی/ فعال اجتماعی