تاریخ انتشار خبر: 19 اسفند 1398 | 23:39:28
کد خبر : 8457
غلبه بر ملخ های صحرایی همانندسال های گذشته

عالی‌ترین مقام سازمان جهاد کشاورزی خوزستان از مشاهده پراکنده ملخ در آسمان آبادان و خرمشهر خبر داد و گفت: این ملخ‌ها از کشور کویت وارد ایران شده و نگران کننده نیستند.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص ورود دسته‌جات ملخ به کشور اظهار نمود: در جلسات متعددی که طی ماه‌های اخیر در استان برگزار شد مسئله امکان ورود ملخ از کشورهای آفریقایی به کویت و عراق و از آنجا به ایران به کرات مطرح شده بود. وی افزود: […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، کیخسرو چنگلوایی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص ورود دسته‌جات ملخ به کشور اظهار نمود: در جلسات متعددی که طی ماه‌های اخیر در استان برگزار شد مسئله امکان ورود ملخ از کشورهای آفریقایی به کویت و عراق و از آنجا به ایران به کرات مطرح شده بود.
وی افزود: در حال حاضر این آفت در استان‌های بوشهر، هرمزگان، کرمان و فارس وارد شده و باعث بروز مشکلاتی در این استان‌ها شده است.
چنگلوایی در ادامه در خصوص آمادگی استان برای مبارزه با این آفت گفت:از جمله اقداماتی که برای مبارزه با این آفت در استان انجام شده می‌توان به آموزش کارشناسان و کشاورزان برای شناسایی و آمادگی مبارزه، خرید سم و سمپاش‌های مورد نیاز و مرمت و تعمیر ۲۱ باند فرودگاه برای هواپیماهای سمپاش اشاره کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار نمود: در حال حاضر ۱۵۰ اکیپ رصد و پایش تا کنون ۲۵۰ هزار هکتار از اراضی استان را مورد ردیابی و پایش قرار داده‌اند.
وی ضمن اشاره به ورود ملخ به شهرستان هندیجان عنوان نمود: در حال حاضر عملیات سمپاشی هوایی در ۳ هزار هکتار از مزارع این شهرستان توسط یک فروند هواپیما انجام شده است و خوشبختانه با رصد، پایش و مبارزه بهنگام، این آفت نتوانسته خسارتی را به مزارع استان وارد کند.
چنگلوایی با تایید مشاهده ملخ در آسمان شهرستان‌های آبادان و خرمشهر تصریح نمود: دسته‌جات ملخ مشاهده شده در این شهرستان‌ها از کشور کویت وارد ایران شده‌ا که بخشی از آنها به سمت عراق و بخش جزئی در آبادان و خرمشهر مشاهده شده‌اند.
عالی‌ترین مقام سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در ادامه گفت: در این راستا اطلاع‌رسانی و هماهنگی‌های لازم با شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، اهواز، کارون و شادگان انجام شده و همچنین تجهیزات لازم نیز جهت مبارزه شیمیایی در اختیار این شهرستان‌ها قرار داده شده است.
وی همچنین یادآور شد: اطلاع‌رسانی و هماهنگی‌های لازم نیز جهت مقابله احتمالی با این آفت با مدیران عامل کشت و صنعت‌های فارابی، سلمان فارسی، میرزا کوچک خان، دعبل خزاعی و امیرکبیر انجام شده تا در صورت نیاز به مبارزه شیمیایی راساٌ اقدام نمایند.
چنگلوایی ضمن قدردانی از استاندار خوزستان به جهت تخصیص اعتبار برای مبارزه با این آفت در استان گفت: امیدواریم با تامین لوازم، تجهیزات و سوخت مورد نیاز بتوانیم یک مبارزه مفید، موثر و بهنگام را در استان شاهد باشیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در پایان عنوان نمود: ما این نوید را به هم‌استانی‌های عزیز می‌دهیم که با همت و همراهی کشاورزان سخت‌کوش بتوانیم همانند سال گذشته بر این آفت غلبه کرده و اجازه ندهیم که مزارع استان دستخوش خسارت شوند.