تاریخ انتشار خبر: 27 خرداد 1398 | 20:04:52
کد خبر : 5331
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان:

سیلاب‌های خوزستان وارد کانون‌های ریزگرد نشد/خطر ایجاد کانون‌های ریزگرد جدید در خوزستان/نهال‌های کاشته شده در حال خشک شدن‌

به گزارش  زاگرس نشینان ؛مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: با توجه به وضعیت توپوگرافی زمین آبی از سیلاب‌ها وارد عرصه ها و کانون های بحرانی نشده است چرا که سطح عرصه های ریزگرد از سیلاب‌های موجود بالاتر بود. کیامرث حاجی زاده روز دوشنبه در نشست بررسی راهکارها و اقدامات لازم برای حل مشکل […]

به گزارش  زاگرس نشینان ؛مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: با توجه به وضعیت توپوگرافی زمین آبی از سیلاب‌ها وارد عرصه ها و کانون های بحرانی نشده است چرا که سطح عرصه های ریزگرد از سیلاب‌های موجود بالاتر بود.

کیامرث حاجی زاده روز دوشنبه در نشست بررسی راهکارها و اقدامات لازم برای حل مشکل عرصه‌های ریزگرد در سطح استان در اداره کل مدیریت بحران استان خوزستان اظهار داشت: سیلاب و باران‌های بسیاری که در سال آبی جاری داشتیم عوارضی مانند افزایش تبخیر، افزایش دما و.. را به دنبال دارند که این موارد منجر به خشک شدن سریع خاک و حتی ایجاد کانون‌های ریزگرد جدید می‌شوند.
وی افزود: پروژه نهال کاری که در عرصه‌های ریزگرد کلید خورد جزو پروژه‌های ملی و بسیار مهم در استان خوزستان محسوب می‌شود چراکه اگر این پروژه مهم نبود مقام معظم رهبری به آن ورود نمی‌کردند تا اعتباری از صندوق توسعه ملی به آن تخصیص یابد یا اینکه دولت مصوبه ۲۶ فروردین ۹۶ را به عنوان مهمترین مصوبه نمی‌گذراند.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با اشاره به سومین نشستی که برای حل مشکل معارضین کانون‌های ریزگرد برگزار می‌شود ادامه داد: متأسفانه هزینه کرد اعتبارات در کانون‌های ریزگرد به درستی انجام نمی‌شود و نهال‌های کاشته شده نیز در حال خشک شدن هستند.
وی ادامه داد: هیچ گونه اهمال کاری از ناحیه هیچ نهادی در آسیب دیدن نهال‌ها پذیرفته نیست و با این اهمال کاری‌ها قاطعانه برخورد می‌کنیم زیرا پای پروژه ملی و بیت المال در میان است که باید به خوبی مدیریت شود.
حاجی زاده تاکید کرد: جهاد نصر متولی تأمین آب در عرصه‌های ریزگرد در همه حوزه‌های آب اندازی، آب نهال‌ها، مراتع، حفظ ذخیره‌های مرتع و قرنطینه‌ای و مراقبت نهال‌ها است و اگر تاکنون آبی از سوی جهاد نصر به نهال‌ها داده نشده است باید پاسخ گو باشد.
وی با اشاره به نیاز ۳۰ هزار هکتار عرصه ریزگرد به آب توضیح داد: اگر آب جنوب شرق و کانال کوت امیر نبود تاکنون نهال‌ها خشک شده بودند.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان با تاکید بر به سرانجام رساندن پروژه‌های نهال کاری توضیح داد: برخی دستگاه‌ها فکر می‌کنند کار در عرصه‌های ریزگرد به پایان رسیده است در حالی که این گونه نیست و کار باید همچنان ادامه یابد لذا انتظار ما از جهاد نصر، اداره کل منابع طبیعی و سازمان آب و برق این است که همکاری در این زمینه را مضاعف کنند.
وی تصریح کرد: اداره کل منابع طبیعی ملزم به پرداخت ۲۰ میلیارد ریال جهت راه اندازی کردن پمپ‌های آب در شرکت آب جنوب شرق است و از سوی دیگر نیز مساله ترمیم و برطرف کردن جاده شریف آباد در شهرستان کارون باید هر چه سریع‌تر انجام شود.