تاریخ انتشار خبر: 4 خرداد 1401 | 11:06:36
کد خبر : 13152
در مجمع شرکت سیمان خوزستان مطرح شد:

سهم بازار ۸/۷۸ درصدی “سخوز” از کیک بازارهای سیمان صادراتی/ تقسیم سود ۳۴۵۶ ریالی؛بالاترین رقم صادرات در تاریخ سیمان خوزستان رقم خورد و ۸/۷۸ درصد از صادرات در این حوزه را دراختیار گرفت.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سیمان خوزستان منتهی به سال مالی ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ با حضور درصد ۷۹/۳۷ سهامداران تشکیل و برگزار شد. محمد حاج نایب مدیر عامل سیمان خوزستان در ابتدای جلسه ضمن تقدیر و تشکر از رهنمود های مدیریت هلدینگ سیمان تامین و فارس و خوزستان و […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سیمان خوزستان منتهی به سال مالی ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ با حضور درصد ۷۹/۳۷ سهامداران تشکیل و برگزار شد.

محمد حاج نایب مدیر عامل سیمان خوزستان در ابتدای جلسه ضمن تقدیر و تشکر از رهنمود های مدیریت هلدینگ سیمان تامین و فارس و خوزستان و اعضای هیأت مدیره و همچنین تلاش شبانه روزی کلیه مدیران و کارکنان سختکوش شرکت سیمان خوزستان افزود :

شرکت سیمان خوزستان با ظرفیت ۸ هزار تن در روز به لحاظ ظرفیتی جزء چهار شرکت سیمانی کشور و همچنین بزرگترین تولید کننده سیمان در جنوب و جنوب غربی کشور هستیم که به واسطه عملکرد بالای۹۷ درصدی و زحمات کلیه همکاران ، در میزان تولید ،فروش و سود دهی رتبه اول را در اختیار گرفتیم.

درصد تحویل به ظرفیت اسمی سیمان خاکستری کل کارخانجات کشور بطور متوسط حدود ۷۰ درصد بوده و درصد تحویل به ظرفیت اسمی سیمان خوزستان در سال مالی مذکور حدود ۱۰۰ درصد بوده است.

سهم سیمان خوزستان از بازار مصرفی داخلی استان ۴۸% به نسبت کل بوده و الباقی به ترتیب سیمان بهبهان ۱۱ درصد و سیمان کارون ۸ درصد و ۳۳درصد سیمانهای خارج از استان بوده است.

بالاترین مصرف سیمان در استان مربوط به اهواز است. برخورداری از موقعیت جغرافیایی و اقلیمی مناسب و تولید بالا و امکان لجستیکی و ناوگان حمل و نقل پر تعداد و کیفیت بالای محصول و برند معتبر و تنوع محصول از مزیت‌های رقابتی سیمان خوزستان به شمار می رود.

نوسان تقاضا در بازار داخل و عدم هم افزایی سایر تولید کنندگان و افزایش کرایه حمل و محدودیت ها و تغییرات مستمر شاخص های صادراتی و نوسانات در تامین و پایداری شبکه برق و گاز از چالش های اصلی پیش روی شرکت به شمار می رود.

بیشترین درآمد و سودآوری دربخش داخلی همچنان به ترتیب عاملین فروش و پروژه های عمرانی و صنایع سیمان بر هستند.

در بحث صادرات سیمان،تلاش کردیم محصولات بیشتری ارائه بدهیم و بیش از ۳۳۶ هزارتن سیمان فله صادر کردیم که سهم قابل ملاحظه ای را در کشور به خود اختصاص دادیم.

نرخ هر تن صادرات سیمان ۲۴/۲۵ دلار در سال ۹۹ و ۲۸ دلار در سال ۱۴۰۰ بوده که ۳/۷۵ دلار در هر تن افزایش داشته است نرخ برابری دلار در سال ۹۹ میانگین ۲۰۸/۴۷۴ ریال و در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۳۵ هزار و ۴۲۰ ریال بوده است.

کاهش توقف اضطراری دپارتمان‌های تولید به منظور کاهش هزینه ثابت تولید و خرید برق از بورس انرژی با قراردادهای معین دوجانبه ، پیاده سازی و راهکارهای مناسب به منظور جلوگیری از افزایش ساعات پیک مصرف برق ، جایگزینی و ایجاد طراحی جدید به منظور کاهش مصرف انرژی از سیاست ها و برنامه های شرکت در بخش کنترل هزینه های عملیاتی است.

مدیریت سرمایه در گردش و استفاده بهینه از منابع داخلی و عدم استفاده از تسهیلات و ایجاد سپرده‌هایی جهت کسب درآمدهای غیر عملیاتی با نرخ ۲۱ درصد و وصول مطالبات تجاری و غیرتجاری و تقسیط پرداختهای قانونی جهت جلوگیری از خروج وجه نقد و پیگیری و اخذ تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی با نرخ حداقل از سیاست‌ها و برنامه‌های شرکت در بخش کنترل هزینه های مالی برای تامین مالی است.

این شرکت در حوزه صادرات از استان خوزستان سهم ۵۵ درصدی و از کشور حدود ۷ درصد سهم صادرات سیمان و کلینکر را داشته که از این میزان بیشترین سهم سیمان به ترتیب بازارهای صادراتی کویت، قطر و در بخش کلینکر عراق ، کویت و جنوب شرقی آسیا بوده است.

در بخش پروژه ها ، اجرای مخزن مازوت برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در حوزه سوخت ، خرید پوسته غلتک های آسیاب مواد هر دو خط ، تعریض و ترمیم جاده معدن و تعمیر و نوسازی گیربکس آسیاب سیمان خط دو، از جمله پروژه های بهبود شرکت به شمار می روند.

نایب رئیس هیأت مدیره شرکت سیمان خوزستان در پاسخ به سوالات تعدادی از سهامداران گفت :

هزینه‌ خرید پاکت کاغذی در عراق بین ۶تا ۹ سنت است و درآمد العماره در عراق بصورت دیناری است نه دلاری و به شکل دیناری محصول می فروشیم.

سال گذشته متوسط نرخ فروش سیمان درب کارخانه در العماره حدود معادل ۵۴ دلار و نرخ خرید کلینکر نیز ۲۶ دلار بوده است.

سر جمع هزینه های حمل کلینکر سال گذشته تا کارخانه العماره در هر تن حدود ۱۶ دلار بوده است

و در سال مذکور نرخ صادرات سیمان خوزستان همیشه نسبت به سایر شرکتها بالاتر بوده است.

آخرین نرخ صادرات سیمان که طبق فوب خلیج فارس به کویت انجام شد حدود ۳۳ دلار بوده است.

در پایان مجمع سیمان خوزستان به ازای هر سهم ۳۴۵۶ ریال سود نقدی تقسیم شد.