تاریخ انتشار خبر: 28 آذر 1399 | 15:44:14
کد خبر : 9613
یادداشتی از ملک محمد مکوندی:

سخنان رهبری/ برداشت جناح های سیاسی

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ملک محمد مکوندی فعال سیاسی-اجتماعی در یادداشتی باعنوان:سخنان رهبری/ برداشت جناح های سیاسی در سخنان اخیر مقام معظم رهبری با اعضای ستاد بزرگداشت سردار سلیمانی نکات مهم و قابل تاملی که راهگشای اینده کشور بود، بیان گردید. هرکس و هر جناح بنا بر مصالح خود مواردی را که به نفع انها […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛ملک محمد مکوندی فعال سیاسی-اجتماعی در یادداشتی باعنوان:سخنان رهبری/ برداشت جناح های سیاسی

در سخنان اخیر مقام معظم رهبری با اعضای ستاد بزرگداشت سردار سلیمانی نکات مهم و قابل تاملی که راهگشای اینده کشور بود، بیان گردید. هرکس و هر جناح بنا بر مصالح خود مواردی را که به نفع انها بود برجسته نمودند، و ده ها مقاله و تفسیر در این رابطه به رشته تحریر در اوردند.

عده ای ان بخش از سخنان رهبری مربوط به رفع تحریم ها و ادامه مذاکرات برجام را برجسته نمودند. بخش دیگر خنثی سازی تحریم ها و عدم اعتماد به وعده های دشمنان را برجسته کردند‌.به قول شاعر “هر کسی از ظن خود شد یار من”

بنظر می رسد که دو نکته اساسی در سخنان مقام رهبری مغفول مانده و مورد غفلت فرار گرفته است.ایشان فرمودند: “اختلافات خود را با یکدیگر حل کنید، مگر نمی گویید باید با دنیا مذاکره کرد، ایا نمی شود با عنصر داخلی مذاکره و اختلافات را حل کرد؟” در جایی دیگر فرمودند: “من از مسئولین کشور حمایت می کنم به شرطی که به اهداف ملت پایبند باشند”

به نظر من این فرازها از صحبت های رهبری به مراتب مهم تر از بخش های دیگر بود. اما کمتر به ان پرداخته شد.این بخش از صحبت های ایشان نشان می دهد، رهبری از اختلافات بوجود امده بین مسئولین نظام که متاسفانه این روزها خیلی تشدید گردید و منجر به مصوبه مجلس شد، و در کل از اختلافات مجلس و دولت بعلاوه اختلاف دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با دولت و موضع گیری ها و در گیری هایی که به صورت علنی در جامعه صورت گرفته است، ناراحت و نگران هستند.

در شرایطی که اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور بسیار شکننده و اسیب پذیر است و خطر اصل نظام را تهدید می کند و مردم هر روز فقیرتر از دیروز می شوند و با چنگ و دندان و هزاران بدبختی حداقل معیشت “بخور و نمیر” خود را تامین می نمایند، و تحریم های بی سابقه و ظالمانه امریکا کمر اقتصاد کشور را شکسته است، جناح ها و افراد به فکر انتخابات و راهیابی به پاستور هستند. و از هر نوع کارشکنی و تبلیغات منفی و ناامید کننده علیه یکدیگر دریغ نمی کنند.

یکی جلوی ادامه مذاکرات برجام را می گیرد و شعار خروج از برجام می دهد، یکی بعنوان یک کاشف بزرگ اقتصادی، طرح اقتصادی مهاتیر محمد و کره جنوبی را مطرح می کنند.جالب اینجاست همگی انها اثرات کمرشکن تحریم های همه جانبه امریکا بر اقتصاد کشور و مشکلات عدیده دولت در این رابطه را می دانند،اما فعلا به خاطر تبلیغات انتخاباتی تا می توانند بر سر دولت می کوبند و انرا مسئول تمام بدبختی های کشور معرفی می نمایند و در مقابل خود را بعنوان ناجی اینده مطرح می کنند.از طرفی دولت نیز تدبیر و زمینه لازم برای یک اشتی ملی را فراهم ننموده است و در صدد مقابله با انها برامده است. این وسط انکه ضرر کرده مردم هستند.

اگر جناح ها واقعا منافع ملی کشور و رشد و توسعه ی اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی مردم را بر منافع جناحی ترجیح می دهند، باید این بخش از سخنان رهبری را با دل و جان گوش دهند.و با حل اختلافات فی مابین و اتخاذ یک سیاست واحد و منسجم به سمت حل مشکلات کشور بروند.

با توجه به سخنان رهبری که فرمودند: حتی یک ساعت هم در جهت رفع تحریم ها تاخیر جایز نیست، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی به کمک دولت بشتابند و از شرایط مناسب بین المللی که به نفع ایران در حال رقم خوردن است، استفاده نمایند و با ادامه مذاکرات برجام تحریم های ظالمانه را بردارند.از طرفی با توجه به موافقت مقام معظم رهبری مبنی بر بررسی مجدد دو لایحه باقیمانده از FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت و مجلس و مجمع تشخیص با همکاری و مساعدت یکدیگر این دولایحه را تصویب نمایند تا راه برای گسترش معاملات مالی کشور با سایر کشور ها که عنصر اصلی در مبادلات اقتصادی است باز شود
و کشور از این بن بست نجات یابد.

توچه داشته باشید که رهبری فرمودند: “به شرطی از مسئولین حمایت می کنند که به اهداف ملت پایبند باشند” در شرایط فعلی تمام هم و غم و هدف مردم، بهبود اوضاع اقتصادی و وضعیت معیشتی است.پس محض رضای خدا و به خاطر حفظ نظام هم که شده منافع گروهی را در این مقطع کنار بگذارید و به منافع ملی فکر کنید.

دولت نیز موظف است در این مدت باقیمانده از عمر خود با اتخاذ یک سیاست اقتصادی معقول بخصوص در بودجه سال
اینده در جهت مقاوم نمودن اقتصاد کشور هم چون گذشته گام بر دارد تا زمینه برای خنثی سازی تحریم ها و اقتدار کشور فراهم شود.