تاریخ انتشار خبر: 28 تیر 1396 | 14:42:08
کد خبر : 718

سال جدید مندایی در خوزستان برگزار شد

پیروان آیین صابئین مندایی خوزستان صبح روز چهارشنبه ۲۸ تیر در عبادتگاه خود ‘مندی’ سال نو و عید بزرگ خود را جشن گرفتند. پیروان آیین مندایی که پیروان حضرت یحیی (ع) به شمار می آیند از امروز آغاز سال ۴۴۵ هزار و ۳۸۷ مندایی را جشن گرفتند؛ این عید در ماه ‘دولا’ که مصادف با […]

پیروان آیین صابئین مندایی خوزستان صبح روز چهارشنبه ۲۸ تیر در عبادتگاه خود ‘مندی’ سال نو و عید بزرگ خود را جشن گرفتند.

پیروان آیین مندایی که پیروان حضرت یحیی (ع) به شمار می آیند از امروز آغاز سال ۴۴۵ هزار و ۳۸۷ مندایی را جشن گرفتند؛ این عید در ماه ‘دولا’ که مصادف با اواخر تیر است آغاز می شود و بر اساس اعتقاد پیروان آیین مندایی سال نو همزمان با خلقت حضرت آدم (س) است.

در این آیین ‘ترمیذا شیخ پیام جیزان’، روحانی مندائیان خوزستان، با اشاره به آیه ای از کتاب آسمانی آنها ‘کنز و ربا’ یا ‘صحف آدم’ به سخنرانی پرداخت و سپس سرود ‘امشبا ماری’ توسط کودکان و نوجوانان خوانده شد.

همچنین گنزورا شیخ نجاح چحیلی، رهبر صابئین مندایی ایران، با تبریک سال نو برای آنان به زبان خاص خودشان دعا خواند و سخنرانی کرد.

در این آیین نماینده دستیار ویژه رییس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان، یکی از نمایندگان اهواز در مجلس شورای اسلامی، فرماندار حمیدیه نیز حضور داشتند.

پیروان آیین مندایی ۲ روز آغازین سال نو خود را ‘دهوا ربّا’ به معنی عید بزرگ می‌نامند، آنها پیش از عید بزرگ به نظافت خانه های خود می پردازند و برخی از آنها ۲ روز پیش از عید آیین غسل تعمید را در ساحل شرقی کارون انجام می دهند و پس از آن اعتکاف ۳۶ ساعته خود را در عبادتگاه خود آغاز می کنند.

مرسوم است که معتکفان در این زمان کتاب‌های مقدس بخوانند و از گناهان خود طلب بخشش کنند و پس از پایان یافتن اعتکاف آیین ‘دهوا ربا’ آیین جشن مخصوص خود را آغاز می کنند.

از نظر مندائیان: اولین پیغمبران حضرت آدم (ع)، حضرت شیتل(ع) و به‌ترتیب حضرت نوح(ع)، حضرت سام (ع) و حضرت یحیی(ع) هستند. دین صابئین مندایی از قدیمی ترین آیین های الهی است و اصلی ترین رکن دینی آنها غسل تعمید است. اهواز، سوسنگرد، شوشتر و ماهشهر بیشترین محل سکونت آنها در خوزستان است.

کتاب دینی مقدس صابئین مندائی گنزا ربا(صحف آدم) می‌باشد.

خط صابئین از ۲۳ حرف تشکیل شده و لهجه آن در اعداد لهجه‌های آرامی شرقی می‌باشد که هم‌ریشه با زبان‌های عبری و سریانی است.

فرایض دینی صابئین مندائی شامل: غسل تعمید، معاد، رشامه و براخه(وضو و نماز) روزه و خیرات(زکات)، اعیاد و رعایت محرمات هستند.

اعیاد صابئین مندائی شامل چهار عید دهوار پروانایا( عید آغاز خلقت توسط خداوند) که به پنجه معروف است.

دهوا ربا ( عید بزرگ به‌مناسبت آ؛از سال مندائی)

دهوا حنینا ( عید کوچک به‌مناسبت کامل شدن زمین به‌امر خداوند)

دهوا دیمانه ( میلاد حضرت یحیی(ع)).

سال مندائی مشتمل بر ۱۲ ماه ۳۰ روزه به‌اضافه پنج روز دهوا پرونایا یا پنجه است (۳۶۵ روز)

گفتنی است آیین تعمید اقلیت صابئین مندایی صبح دوشنبه ۲۶ تیر در ساحل رودخانه کارون به مناسبت عید بزرگ صابئین مندایی (دهواربا) و آغاز سال مندایی برگزار شد.