تاریخ انتشار خبر: 9 مهر 1398 | 19:23:21
کد خبر : 6381
رئیس مركزبهداشت غرب اهواز ضمن تبریك روز سالمند:

سالمندان میتوانند كلیه خدمات بهداشتی درمانی را به صورت رایگان از مراكز خدمات جامع سلامت دریافت نمایند

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛  مهرداد شریفی رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز روز جهانی سالمند با شعار «فرصت های برابر،برای همه سنین» وهفته سالمند را به همه سالمندان عزیز تبریک گفت ودر این باره اظهارداشت : روز نهم مهرماه، در هر سال به عنوان روز سالمند نامگذاری شده است تا گامی در راستای تکریم این پدر و […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛  مهرداد شریفی رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز روز جهانی سالمند با شعار «فرصت های برابر،برای همه سنین» وهفته سالمند را به همه سالمندان عزیز تبریک گفت ودر این باره اظهارداشت :

روز نهم مهرماه، در هر سال به عنوان روز سالمند نامگذاری شده است تا گامی در راستای تکریم این پدر و مادران عزیز برداشته شود .دوران سالمندی همانند دوران کودکی یا جوانی، یکی از مراحل زندگی است با این تفاوت که دوران کودک و جوانی، سرشار از انرژی و تلاش، ولی دوران سالمندی، همراه با تحلیل قوا و کاهش میزان فعالیت های فیزیکی می باشد،بسیاري از مشکلات روانی، اجتماعی سالمندان مربوط به کنار گذاشتن آنها از خانواده و فعالیت هاي اجتماعی است ایجاد زمینه هاي مشارکت سالمندان در اجتماع، تقویت و اجراي قوانین حمایت کننده از ایشان می تواند از گام هاي موثردر رفع این مشکل باشد .

رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز بابیان این مطلب که مراقبت هاي بهداشتی ودرمانی که سالمندان به آن نیاز دارند با سایر گروه هاي سنی متفاوت است ونیازمند هماهنگی هاي درون و برون بخشی کلیه سازمان هاي دولتی و غیردولتی است،گفت:تا قبل از قرن بیستم و یکم میلادی، میانگین عمر، بسیار پایین بود. اما بهبود وضع تغذیه و پیشرفت های چشمگیر پزشکی و ارتقای سطح بهداشت، سبب افزایش میانگین عمر گردیده است. وجود شمار روز افزون سالمندان در اکثر کشورها موجب شده که مقامات دولتی و برنامه ریزان اجتماعی، توجه بیشتری به این مسأله ابراز نموده و به وضع مقررات تأمین اجتماعی مطلوب تر آنان همت گمارند .

شریفی ضمن خاطر نشان کردن این موضوع که با توجه به اهمیت تشخیص زودرس بیماري ها در سالمندي ونیز بی توجهی سالمندان یا خانواده آنان به برخی علائم خطر ومشکلات، انجام معاینات کامل ومداوم در این دوره سنی ضروري به نظر می رسد افزود:مراقبت های ادغام یافته به مفهوم استفاده از عوامل خطر و نشانه های بالینی ساده ادغام یافته و جامع به منظور شناسایی زودرس بیماری،درمان مناسب و ارجاع به موقع می باشد . در مراقبت های ادغام یافته ، سالمند از نظر بیماری های جسمانی و روانی اولویت دار در کشور مورد ارزیابی قرار می گیرد .

در پایان ارائه مراقبت هاچنانچه برای سالمنداحتمال ابتلا به یک و یا چند بیماری وجودداشته باشد ،که نیاز به خدمات تخصصی بر اساس راهنمای آموزشی سالمند داشته باشد ، از مراقبت های سطح بالاتر بهره مند می گردد و در چرخه ارجاع قرار می گیرد . چنانچه سالمند مبتلا به بیماری باشد که نیاز به خدمات و مراقبت های سلامتی پزشک داشته باشد،در چرخه مراقبت های پیگیری و در غیر این صورت در چرخه مراقبت های دوره ای قرار می گیرد .

وی خاطر نشان کرد این باور وجود دارد که برنامه ها و سیاست هاي موجود باید به گونه اي باشند که ضمن پاسخگویی به مشکلات کنونی سالمندان براي جمعیت سالمند آینده نیزتمهیدات لازم را فراهم نمایند و درواقع باید بین ارائه خدمات بهداشتی و خدمات اجتماعی تعامل وتعادل ایجاد شود. هدف کلی از اقداماتی که هم اکنون در کشور ما انجام می گیرد تامین، حفظ و ارتقاي سلامت جسمی،روانی، معنوي واجتماعی سالمندان به منظور بهره مندي آنان از کیفیت زندگی بهتراز جنبه هاي مختلف در دوران سالخوردگی است که باید در این راستا به گونه اي خستگی ناپذیرتلاش شود .

رئیس مرکزبهداشت غرب اهواز درپایان با بیان این مطلب که نتایج مقایسه نرخ رشد جمعیت ونرخ رشد سالمندی بیانگر این موضوع است که در استان امکانات موجود باتوجه به این نرخ رشد متناسب با نیازمندیها ی سالمندان نیست،خواهان برنامه ریزی مناسب جهت افزایش امکانات رفاهی متناسب با وضعیت سالمندان شد واز تمامی خانواده های که در خانه  خود سالمنددارند خواست جهت دریافت کلیه خدمات سالمندی به صورت رایگان به مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش مرکزبهداشت غرب مراجعه نموده واز خدمات رایگان این مراکز بهرمند شوند.