تاریخ انتشار خبر: 7 بهمن 1397 | 14:48:20
کد خبر : 4399
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان:

روستاییان، عشایر و کشاورزان هشدارهای مدیریت بحران را جدی بگیرند/تمهیدات لازم برای بارشهای پیش رو در نظر گرفته شده است

به گزارش زاگرس نشینان ؛مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان روز یکشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که به ریاست استاندار خوزستان و با حضور فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی در اداره کل مدیریت بحران خوزستان برگزار شد گفت: جلسات کارگروه های چهاردگانه تخصصی در مدیریت بحران استان به برطرف کردن بسیاری […]

به گزارش زاگرس نشینان ؛مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان روز یکشنبه در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که به ریاست استاندار خوزستان و با حضور فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی در اداره کل مدیریت بحران خوزستان برگزار شد گفت: جلسات کارگروه های چهاردگانه تخصصی در مدیریت بحران استان به برطرف کردن بسیاری از مشکلات کمک بزرگی کرده است و در جلسات شورای مدیریت بحران متعددی که در سطح شهرستان ها و استان برگزار شده است برای پیش بینی و پیشگیری اقدام لازم در دستور کار قرار گرفته است.
کیامرث حاجی زاده با اشاره به وقوع سیل سال ۹۵ توضیح داد: در سال جاری با هماهنگی هایی که میان دستگاه های مختلف صورت گرفته است توانستیم سیلاب را با وجود افزایش چند برابری آوردها نسبت به سال های گذشته مدیریت و کنترل کنیم.
وی با بیان این که خوزستان از نظر میانگین بارش در سال آبی جدید، دومین استان کشور به شمار می رود اظهار کرد: از یک ماه گذشته کارگروه تخصصی مقابله با سیلاب در اداره کل مدیریت بحران تشکیل شده و مسایل و آسیب‌ها به ویژه در حوضه های آبی دز، کرخه، مارون و جراحی پیگیری شده است.
مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان با بیان این که حوضه دز تک سدی است بیان کرد: در بالا دست دز رودخانه دیگری نیست، سد بختیاری نیز که قرار بود در دولت‌های گذشته ساخته شود انجام نشد و در این دولت نیز ادامه پیدا نکرد که موجب شد ما سد دز را به عنوان یک تک سد داشته باشیم.
وی افزود: از ابتدای ساخت سد دز رسوب برداری انجام نشده که براساس گزارشات سازمان اب و برقر این سد حدود ۳۰ درصد رسوبات دارد که نیازمند مدیریت جدی است.
حاجی زاده تصریح کرد: در ۴۰ روز اخیر رهاسازی مستمر آب از سدها را داشته‌ایم که با وجود افزایش دبی در برخی مقاطع مدیریت و کنترل شده است.
وی با اشاره به آثار و خسارات بارش های اخیر در استان ادامه داد: به برخی از هم استانی‌ها به ویژه در بخش کشاورزی خساراتی وارد شد که در این خصوص تمهیداتی اندیشیده شده است.
مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از وقوع سیلاب در استان بیان کرد: پس از سیل ۹۵ سیل بندها بدون اعتبارت ملی بلکه از طریق تعامل بین دستگاه ها و شرکت ها ترمیم شدند و همچنان در دست ترمیم و بازسازی هستند.
وی گفت: طی یک ماه اخیر بیش از ۳۰۰ دستگاه ماشین آلات و تجهیزات کامل میان شهرهای مناطقی از شوش،دزفول،شعیبیه شوشتر، بخش مرکزی اهواز،باوی، کارون، حمیدیه، هویزه و دشت آزادگان توزیع شدند.
حاجی زاده در پایان بیان کرد: توصیه اکید مدیریت بحران به عشایر، روستاییان و کشاورزان این است که همانطور که در سه ماه اخیر و بارش‌ها وضعیت به گونه ای مدیریت شد که تلفات انسانی به صفر رسید در بارش های پیش رو نیز به هشدارها و اخطارهایی که از طریق ستاد مدیریت بحران، هواشناسی، فرمانداریها و سازمان آب و برق صادر می شود توجه جدی داشته باشند.