تاریخ انتشار خبر: 26 خرداد 1397 | 12:48:22
کد خبر : 2739
یادداشتی ازسیدحمیدحسینی:

روزگاری یکی از سایت های همراه شما نوشت خلف و شورا در سایه حجت مظفری آیا امروزه باید بنویسند کتانباف و شورا در سایه فلسفی؟

سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ شورای چهارم شهر اهواز شروع به کار کرد. رامي علاسوند با راي ۱۲نفر از اعضاي شوراي اسلامي شهر اهواز به عنوان رييس شورا، ناجي سواري بعنوان نائب رييس، هوشنگ شيرمردي و حجت الاسلام و المسلمين سواري بعنوان منشي هاي چهارمين شوراي اسلامي شهر اهواز انتخاب شد ند. متعاقبا ۱۶ شهریور […]

سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ شورای چهارم شهر اهواز شروع به کار کرد. رامي علاسوند با راي ۱۲نفر از اعضاي شوراي اسلامي شهر اهواز به عنوان رييس شورا، ناجي سواري بعنوان نائب رييس، هوشنگ شيرمردي و حجت الاسلام و المسلمين سواري بعنوان منشي هاي چهارمين شوراي اسلامي شهر اهواز انتخاب شد ند. متعاقبا ۱۶ شهریور سید خلف موسوی به عنوان شهردار از سد کتانباف گذشت و محمد صفری هم به عنوان سرپرست شهرداری اهواز انتخاب شد.

آنچه پیش از این تاریخ به وقوع پیوست انحلال شورای سوم بود. کتانباف در این فطرت به عنوان شهردار به کار خود ادامه داد تا شورای چهارم رای به سید خلف موسوی دادند. بر همین اساس وضعیت شهرداری اهواز وخیم اعلام شده بود هر چند کتانباف سعی کامل در بهبود اوضاع به کار بسته بود.

چهارسنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ شورای پنجم بجای شورای چهارم به روی کار آمد. ۱۳ عضو شورا با حضور نبی الله خون میرزایی قسم یاد کردند و رسما شورا پنجم کار خود را شروع کرد. سه شنبه ۸ شهریور کتانباف به عنوان شهردار انتخاب شد و عتاب اهوازی به عنوان سرپرستی شهرداری شروع به کار کرد.
آنچه پیش از این تاریخ به وقوع پیوسته بود منجر به بازداشت چندین مدیرشهرداری بود که به جرم تخلف از پست خود کنار زده شدند و پس از طی بازحویی هایی از سوی قوه ی قضاییه اکنون منتظر حکم خود هستند.
سید خلف موسوی شهردار منتخب شورای چهارم شهر اهواز، هر چند در پایان دوره ی خود با بازداشت چند مدیر خود روبرو شد و هر چند منتقدین ایرادات فراوانی به نحوه کار او گرفتند لیکن کارنامه ی عمرانی وی که هم اکنون موجود است را باید مورد بررسی قرار داد. آنچه می ماند برای کسانی که رفته اند همین عملکرد آنان است و بس.
اما سید خلف موسوی با آمدنش شروعی توفانی را راه اندازی کرد. وی بر خلاف تصور بسیاری که وی را مدیری دولتی می دانستند ناگهان به کسب درآمد اقدام کرد و درامدی قابل توجه را وادر چرخه شهردای کرد. سپس با تعریف پروژه های خاص از جمله تعریض پل سوم کیانپارس که به نام شهید دقایقی نام گذاری شد اولین حرکت خدماتی را به مردم اهواز هدیه نمود.
هدیه ای که در طول یکسال ارایه شد و یکی از بهترین کارهای مشترک شهرداری و شورا محسوب می شود. این حرکت حارق العاده و ارزشمند که مورد تشویق استاندار وقت مقتدای شد، باعث شد خلف موسوی اقدام به ساحت زیرگذر و روگذرهای دیگر نیز بکند که آخرین آن پل روگذر و زیرگذر چهار شیر بود که عید فطر افتتاح گردید.
مبحثی که پیش می آید این است که اگر شهرداری نتواند از وضعیت موجود استفاده ببرد و نتواند ایجاد اشتغال و درآمد بکند دیگر چه کاری از دستش بر می آید؟ آنجه مطابق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد اشتغال و درآمد است، اما نه از جیب مردم بلکه با ایجاد راهکارهایی که درآمد زا باشند.
شهردار اهواز پتانسیل های فراوانی از جمله نفت و آب و برق و آب و فاضصلاب و میراث فرهنگی دارد که از این راه گذر می تواند منبعی بزرگ برای درآمد باشد.
هزاران الگوی توسعه در جوامع در جال رشد موجود است. کافی است اندکی شهردار توانا باشد به اینچنین مسایلی. کافی است اندکی به تاریح کشور چین نگاه کند تا ببیند چکونه از هر متر مربع جمعیت بی شمارش بر اساس الگوهای واقعی و پیشرفته توسعه چه اندازه درآمد تولید می گردد؟
اگر شورا به عنوان یک نهاد مر دمی و شهردرای به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی دست از جیب مردم بیرون بیاورند و به مردم و مدیرانشان با احترم و تکریم و بدون تهمت و توهین و افترا و تحقیر نگاه کنند، آنگاه همین پرسنل می توانند به عناون یک نیرو و پتانسیل قوی با آنان همراهی کنند. بجای آنکه راه را بر سرمایه گذاران ببندند و نیوجرسی جلوی کسب و کار آنان قرار دهند به آنان با سعه صدر و پاداش و محبت نگاه کنند آنگاه می توانم به آینده این شهر و استان امیدوار بود.
کدام یکی از کارهایی که تا کنون در طول همین ۹ ماهه اول کردید بر اساس و راستای منویات رهبری معطم انقلاب مبنی بر تکریم و احترام بود؟ بر اساس تولید و اشتغال بود؟ اگر شهرداری نتواند در راستای توانایی های خود ایجاد اشتغال و ثروت کند، پس منتظر چه کسبی باید بود؟
سید خلف موسوی در کمتر از ۵ ماه از ورودش به شهرداری بدون آنکه پرسنلی را تحقیر کند و یا مود احانت قرار دهد، با توحه به اخلاقیات وی با کارگران همراهی کرد و بقول نویسنده ای عکس سلفی کرد و روی پروفایل هایشان نهادند؟ آیا واقعا اینچنین گمان می رود که او به تمامی کارگران ایچنین کاری خواست؟ چرا اندکی مثبت نمی نگرید و آنسوی قضیه را نگاه نمی کنید؟ تحقیر پرسنل و بخصوص کارگران بزرگترین مصیبتی است که یک مدیر را به ورطه سقوط می برد. چرا که اگر پرسنل از مدیر رضایتمند نباشند سنگ بر سنگ بند نمی شود.

بر اساس آمارهای موجود شهرداری قبلی مبالغ بیشماری از وجوهات نفتی را وارد شهردرای کرد، با اینکه راضی نبود، و مدعی بود شرکت نفت باید هزینه ی بیشتری را پرداخت نماید، اما آیا شورای پنجم و شهردار منتخب آنان تا کنون توانسته اند از شرکت نفت مناطق خشکی ریالی بدست بیاروند؟
در سال اول دوره ی قبل بجز تعریض پل سوم کیانپارس(شهید دقایقی) که صد در صد سودمند و کاربری بود، زیر گذر ها و درو برگردان ها و پارک ها هم ساخته شد.
در هیچیک از تبلیغات دوره قبل از چمن کاری و چراغانی پارک ها به عنوان عملکرد شهرداری نام برده نشد. زیرا رنگ آمیزی جداول و گل کاری بلوارها جزوی از کارهای چشمگیری است که به صورت حرفه ای رنگ آمیزی شهر را به رخ می کشند. این را هم شهردار وقت انجام نداده است.
پل ولایت و پل چهار شیر بیش از هفتاد درصد تکمیل شده بودند، حالا افتتاح شدند و باید تبریک هم گفت اما به عنوان پروژه های عمرانی شورای پنجم محسوب نمی شوند.
آیا شورای شهر پنجم مدافع آمارهای ناموثق شهردار است یا نه منتقد و ناظر بر اعمال شهردار؟ بهتر نیست بجای دفاع ناشیانه از عملکرد نداشته شهردار در این ۹ ماهه از وی انتقاد کنید؟ آیا اینکه وی را فقط پاکدست و کوشا بداینم کافی است؟ دوندگی بدون بازده چه ارزشی برای شهر دارد؟ بدون شک شعارهایی که داده اید تا کنون به وقوع نپیوسته بجز تحقیر پرسنل و تهمت از ناتوانی آنان که گمان بر این است تا کل شهرداری را رها کنید. هنر آنست تا بتوانید از وضعیت موجود استفاده ببرید.
منازل بسیاری متعلق به شهرداری است که متاسفانه هنوز معلوم نشده که این منازل بدست چه کسانی است؟ آیا شورا و شهردار راه حلی برای بدست آوردن این منازل در نظر دارند؟
جناب شهردار منتبخب شورا ی پنجم سرنوشت بیش از ۲۰ هزار واحد تجاری بدون سند وپروانه وبیش از ۵۰۰ مورد رای تخریب کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری به کجا رسید؟ آیا اراده ای دال بر این وجود دارد؟

جناب آقای منصور کتانباف نصب و ریاست محترم شورا: یکی از شعارهایی که از بدو شروع شورا و حتی پیش از شورا در تبلیغات کاندیداتوری شما موردی دیده شد، عدم شایسته سالاری و انتصابات فامیلی و خط دار و بود دار و نیز مامور از ادارات دیگر به شهرداری بود. لطفا بفرمایید در این دوره آمارهایتان را رو کنید؟ چند نفر تازه کار و عدم آگاه و مامور آورده اید؟
شما یکی از از موفق ترین و سالم ترین شهرداران را کنار زدید، بجای او یک شهردار تازه کار بدون یک روز مدیریت آوردید. چه نتیجه ای می توانیم از این حرکت شما درک کنیم؟ شهرداری توانا را رد کردید و او به شهری دیگر رفت و شهردار شد، شوراهای دیگر سریعا شهردار معزول شما را جذب کردند و هم اکنون عملکرد آن شهردار از دست داده بیش از شهردار اهواز است. شهردار منطقه ای مشکل دار را که مجرب بود کنار زدید معاونی درجه دو و سه را بجای او نهاده اید که هرگز توان او درآمد زایی را نخواهد داشت. برای خدا بگویید چه می کنید در این شهر؟ به کجا می خواهید برسانید این کارگاه آموزشی نیست جناب شهردار!! اینجا اهواز است محروم ۴ دهه دفاع مقدس. برای خدا آموزش را رها کنید. و اگر قصدتان این نبوده و تحت فشار حزبی هستید بدانید این شما هستید که ضرر می کنید از نام و آبرویتان مایع گذاشته اید و آنچه تلف می شود سرمایه شهر اهواز و عوارضی است که از جیب مردم داده می شود در این اوضاع نابهنجار اقتصادی و سیاسی کشور که مدام رهبری معظم سفارشات لازم را به مدیرانش اعمال می کند.
جناب آقای کتانباف لطفا بفرمایید ملاک انتخاب مدیرانتان در چه چیزی است؟ آیا صرفا خودی بودن و منصب به جمنا بودن مهم است که مدیرانی بدون داشتن یک روز تجربه را به جای مدیرانی توانا نهاده اید؟ لازم است به شما عرض کنم شاید مدیران شما بازداشت نشوند چون توان انجام کاری و یا خلاقیتی را ندارند اما بدون شک کاری هم صورت نخواهند داد بجز حقوق که از جیب مردم اخذ می شود و با تحقیر پرسنل هم کاری صورت نخواهد گرفت زیرا تحقیر پرسنل خود به عاملی بزرگتر در شکست شماست. خود شما در مصاحبه با امید حلالی به ذکر این مسئله پرداختید: آنکه محتاج کسی نیستم و از خودم سرپناهی دارم اما متوجهم که در شهرداری نباید بازی برخی قدرت مداران را خورد چرا که حتا ۱۰۰ میلیون هم ندارم که فردا روزی به عنوان وثیقه جرم و لغزشی بگذارم و بیرون بیایم.

جناب آقایان شورای شهر که به خبرگزاری فارس رفتید آیا عملکرد ۹ ماهه کتانباف در مورد فضای سبز همان است که در این دو قسمت مصاحبه کار گذاشته شده است؟: سید محسن موسوی زاده: فضای سبز منطقه شیبان، کمربند سبز شهر را داریم ترمیم می‌کنیم و بحث آبیاری و استفاده از درختان مثمر را در آن‌ها پیگیری کرده‌ایم و به فضای سبز شهری نیز توجه ویژه داریم و در حال تلاش برای بهبود فضای سبز شهری اهواز هستیم.، روبه وری منطقه کیانشهر، یک پارک و فضای سبز ۱۲ هکتاری برای مردم در حال احداث است، در ملاشیه فضای سبز و قسمتهای مختلف آنها مشکل داشته بعد از مدتها اصلاح شده است،
فلسفی گفت: در زمان آغاز شورا برای مثال پارک مالیات خشک بود و هیچ اتفاقی در طول ۴ سال گذشته در این پارک صورت نگرفته بود اما اکنون شب‌ها به آنجا بروید و وضع آن را ببینید. پارک ربیع هم تعطیل شده بود. روشنایی نداشت و فضای سبز آن دچار مشکل بود. اکنون در شهر گاهاً فواره آب می‌بینید. دیدن فواره آب در اهواز در چند سال گذشته به یک آرزو تبدیل شده بود.
لازم است قید کنم این چند خط که البته بیشتر به فکر بودن هست و در حال اقدام و قرار است انجام بدهیم، فقط جناب فلسفی از پارک ربیع گفته و البته در مورد فواره هم باید گفت تقصیرها به گردن شهرداری های گذشته نیست بلکه مسئله آب است.
جناب آقای کتانباف! پیمانکاران فضای سبز و پسماند که قرادادهایشان در شهرداری بسته می شود، چرا با کسانی مجددا بسته اند که سال هاست این محل را ملک طلق خود کرده اند. پیمانکارانی که بیش از آنکه توانا باشند متمول شده اند. آیا وقت آن نرسیده است تا کار قرادادها را به همان سازمان های نظارت کننده پس بدهید؟ آیا گمان می کنید مدیران مرکز نشین از مدیران سازمان ها دلسوزتر و کار بلدتر هستند؟
گویا شعار دادن مدیران در بدو ورود و به گردن دیگران انداختن مشکلات در همه جا رایج است. اما در شهرداری اهواز فاجعه است. با شعار فساد عدم اطمینان و شخصیت ها را زیر سوال بردید اما کسی به جرم فساد بازداشت نشد. کله گنده های فساد در در جایگاه خود نشسته اند و آنان که دست پاک بودند کنار زده شدند. این مثل آن است که یا توان کنار زدن مافیای قدرت را در شهرداری ندارید، لاجرم ضعیف کشی می کنید یا نه …
جناب آقای کتانباف با زمین خوران چه برخوردی کردید؟ آیا کلا زمین خوار داریم در شهرداری؟ اگر داریم که بسم الله و اگر نداریم شعارهایتان چیز دیگری می گوید. در ضمن توقف بلند مرتبه سازی ها و شهر فروشی ها به کجا رسیده است؟ چند پارکینگ در شهر احداث نمودید؟ اموال و املاک و ماشین آلات شهرداری در اختیار چه کسانی است؟ چه فکری به حال این ترافیک بی سر وسامان کردید؟
شهردار منتخب شورای پنجم: در وضعیتی که هر روزه از حقوق و مزایای پرسنل زده می شود و پرسنل شهرداری روز به روز ضعیف تر و نحیف تر می شوند، حقوق ها و پاداش ها وحق خودروهای ِغیر متعارف بعضی مدیران را چه کسانی می گیرند؟ با آب های سطحی که با یک باران سیل در خیابان ها سرازیر می شود چه کرده اید؟ پیگیری حقوق کارگران که پیمانکاران به انها فیش نمیدهند وبر اساس قانون کار پرداخت نمیشود به کجا رسید؟ کلا آیا شما با کارگران روابطی عاطفی دارید؟ یا نه گمان می کنید طریقه پوپولیستی است و باید با پتک بر سر کارگران کوبید؟

جناب شهردار خروجی بیش از ۴۰ جلسه عمومی وده ها جلسه در کمیسیون ها چه بود؟ به جزشعار وحرف وحرف؛ طرح جامع وتفصیلی شهر به کجا رسید؟ طرح های عمرانی که به مردم قول دادید چه شده؟ تفکیک زباله ها به صورت تر وخشک که در تلویزیون و واتس آپ ها و تلگرام طرفدارانت تا ۲۰۰۴ شعار انرا دادید چه شد؟
شهردار منتخب نهضت آسفالت که قرار بود چاله وچوله های خیابان ها را پر کنید چه شد؟ آیا این شعار را اگر در کنار شعار شهردار قبلی بگذاریم به روابط عمومی تان می رسد که همین شعار را برای قبلی هم تکرار کرد. اما لااقل شهردار قبلی اندکی آسفالت کرد.
جناب آقای کتانباف بلندترین برج در حال احداث ۹۵ متر است اما تنها پله سازمان اتش نشانی فقط ۳۲ متر است که اگر خدای نکرده اتش سوزی بوجود بیاد می شود قضیه پلاسکو. آیا ما تا کی باید به دعا متوسل باشیم که اتفاقی نیفتد؟
جناب آقای کتانباف شعارهایتان در مورد جذب سرمایه گذار به کجا رسیده؟ آیا واقعا کسی را می توانید پیدا کنید با وضعیتی نامتعادل شهرداری سرمایه اش را در این شعر خرج کند؟ ما هم می دانیم که چنین وضعیتی بسیار دور از ذهن است اما شعارهایی که داده شده مجبورمان کرد تا بپرسیم. چه سرمایه داری با مناطق شما پیمان سرمایه گزاری می کند در حالی که مدیرانتان توان اظهار نظر ندارند؟ تخصص ندارند. فقط ممکن است پاکدست و مومن باشند که کافی نیست. البته اگر مومن باشند که دست به کاری که در حدشان نیست نمی زنند؟ اگر دلسوز هستند که نباید بر کاری بیایند که دور از توان آن هاست.
و جناب آقای شهردار؛ آیا کارکنان بازنشسته با این همه مصوبات چرا باید در شهرداری اهواز باشند؟ چرا جای آنان جوانترها نمی آیند. امیدوارم توهین قلمداد نکنید زیرا خود شما هم بازنشسته اید. اما بهر حال وظیفه است که بازنشسته ها کنار زده شوند. این قحط رجال کی در این شهر تمام می شود؟ امیدوارم صراحت و پاکدستی و شجاعتی که می گویید را در برابر کسانی که با رانت ها قدرتمند به ظلم جای دیگران را گرفته اند بشکنید. شعار خوب است اما معقولانه. اینکه گفتید استخدام نمی کنیم، و حتی احکام چندصدنفر را نگه داشتید، استخدام هایتان هم که هنوز ادامه دارد. این بام چرا دو هوا دارد؟
جناب آقای فلسفی: چرا در شورا مامور نشدید؟ وهمزمان در چند جبهه سیاسی کار می کند و از چه محل هایی حقوق می گیرد؟ چرا بعضی از اعضا به شورا نمی آیند؟ چرا ریاست شورا بسیار ضعیف عمل کرده و روز ملا قاتی با مردم ندارند و بجای آن به سایرکارهای خود خارج از شورا می رسند؟
و در پایان:
روزگاری یکی از سایت های همراه شما نوشت خلف و شورا در سایه حجت مظفری آیا امروزه باید بنویسند کتانباف و شورا در سایه فلسفی؟