تاریخ انتشار خبر: 29 مرداد 1396 | 13:10:40
کد خبر : 1019

روحانی:شاهد کار حرفه ای مجلس در این دوره بودیم/دولت و مجلس بار سنگینی بر دوش گرفته اند

زاگرس نشینان به نقل از ایرنا ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه پس از پایان بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیران پیشنهادی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دفاع از کابینه پیشنهادی دوازدهم افزود: همیشه مجلس اصول قانونی و اخلاقی را مورد مراعات قرار می دهد و اینبار بیشتر بود. وی ادامه […]

زاگرس نشینان به نقل از ایرنا ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه پس از پایان بررسی برنامه ها و صلاحیت وزیران پیشنهادی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دفاع از کابینه پیشنهادی دوازدهم افزود: همیشه مجلس اصول قانونی و اخلاقی را مورد مراعات قرار می دهد و اینبار بیشتر بود.
وی ادامه داد: همه می دانیم شرایط ما شرایط آسانی نیست و هم شما نمایندگان کاملا مطلع هستید و هم ما در دولت کاملا اطلاع داریم راه صاف و ساده ای پیش روی ما نیست.
رئیس جمهوری اظهار کرد: در شرایط امروز دنیا برای اروپا امریکا و آسیا و دیگر قاره ها هم مسیر حکمرانی ساده و هموار نیست، تا چه رصد به ما در منطقه پر آشوب و مشکلاتی که از گذشته برای همه ما باقی مانده است .
روحانی ضمن قدردانی از نمایندگان اظهار کرد : بسیار سپاسگزارم از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، هیات رئیسه محترم و بویژه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی که در طول این پنج روز کاری که برخی از روزها هم صبح هم بعد از ظهر مجلس مشغول کار بودند و مردم ما هم خوشبختانه به مذاکرات مجلس شورای اسلامی توجه ویژه ای داشتند و ما شاهد یک کار حرفه ای مجلس در این دوره بودیم
وی ادامه داد : همیشه مجلس شورای اسلامی اصول قانونی و اخلاقی را مورد مراعات قرار می دهد و این بار بیشتر. همه نمایندگان محترم که به عنوان موافق یا مخالف صحبت کردند کاری کارشناسانه و طبق اعتقاد و عقیده و مستندات و اطلاعاتی که داشتند صحبت کردند و جز این از مجلس شورای اسلامی توقع دیگری نیست.
رئیس جمهوری با بیان این که دولت و مجلس بار سنگین انجام مطالبات ملی این ملت رشید و بزرگ را بر دوش گرفتیم ،اظهار کرد: همه می دانیم شرایط ما شرایط آسانی نیست . هم شما نمایندگان محترم کاملا مطلع هستید هم ما در دولت کاملا اطلاع داریم راه صاف و ساده ای پیش روی ما نیست.
وی با اشاره به بودجه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت گفت:البته رقم بالاتری در مجلس تصویب شده اما طبق محاسباتی که داریم درامد حاصله امسال ما حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است بر مبنای محاسبات اخیر هم به سازمان برنامه بودجه گفتم شرایط جدید به همه وزرا ابلاغ شود.
رئیس جمهوری در بخش دیگر از سخنانش گفت : از این رقم حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال گذشته برای صندوق های بازنشستگی دادیم . صندوق بازنشستگی مربوط به دولت نیست خود صندوق باید متکفل باشد.

برخی صندوق ها قادر به اجرای تعهدات خود نیستند
روحانی یادآور شد: وقتی می گفتم ما خزانه خالی تحویل گرفتیم دیدیم صندوق های ما هم خالی بود. امروز حتی صندوق هایی که فکر می کنیم وضعشان خوب است، قادر نیستند به تعهداتشان عمل کنند .

دولت شرایط سختی پیش رو دارد
رئیس دولت دوازدهم ادامه داد : وقتی در بودجه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت ناچار است ۴۰ هزار میلیارد تومان برای صندوق ها بدهد و بالای ۴۰ هزار برای یارانه نقدی پرداخت کند و ۶۰ هزار میلیارد تومان هم به صندوق توسعه بدهیم که حدود ۱۵ هزار میلیارد دلار می شود.
وی با بیان اینکه جمع این ارقام۱۴۰ هزار میلیارد تومان و حدود نصف بودجه است ، اظهار کرد: اگر بدهکاری دولت به بخش خصوصی، پیمانکاران ،بانکها، بانک مرکزی هم حساب کنیم دیگرچیزی از آن باقی نمی ماند پس ما شرایط سختی پیش رو داریم و شرایط آسانی پیش روی ما نیست.
روحانی در ادامه گفت: خداوند این توفیق و فرصت را به دولت و مجلس داده تا بتوانیم به مردم خدمت کنیم و این از افتخارات و الطاف الهی است. خداوند فرصتی را به یک بشر و یک انسان می دهد و بار مسئولیتی را بر دوش وی می گذارد که به ملت و منطقه و گاهی به جهان کمک کند و این توفیق بزرگی است. این توفیق بر دوش هم وزرا، هم معاونان و هم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است یعنی ما باهم کاری را شروع کردیم
روحانی ادامه داد: من خواهشم می کنم از مجلس همان طور که وظایف نظارتی خود را به خوبی انجام می دهند ،سوال می کنند، تذکر می دهند ، حتی اگر لازم باشد، استیضاح می کنند به همان نسبت هم وزیران خودشان را که رای اعتماد می دهند تشویق و کمک کنند. آنها نیازمند به حمایت مادی و معنوی شما هستند که مادی قوانین و معنوی آن روحیه ، تشویق و هدایت هایی است که باید انجام می دهید.
وی گفت: در طول این ۵ روز نکات فراوانی را بیان کردید . من موفق نبودم همه را بشنوم ولی خلاصه گزارش را خواندم و دیدم. به نظر من آنها که مخالف بودند یا موافق بودند نقدهایی را بیان کردند. اشکالات و پیشنهاداتی را مطرح کردند که از آنها ممنونیم چرا که به ما و وزیران ما کمک کردند.

صدا و سیما این بار مردم را به رای دادن به برنامه ها تشویق کرد
رییس جمهور ادامه داد: برنامه ای که دولت خدمت مجلس می دهد، برنامه ای است که رییس جمهوری آن را یکبار در انتخابات به رای مستقیم مردم می گذارد و خوشبختانه این بار صدا و سیما هر روز تبلیغ آن این بود که مردم رای به فرد نمی دهید، رای به برنامه می دهند، از کاندیداها برنامه بخواهید.
وی یادآور شد: دفعه های گذشته این گونه نبود اما این دفعه صدا و سیما به این نکته توجه کرد و مردم را در این زمینه تشویق کرد.
روحانی گفت: اما در عین حال برنامه ای که رییس جمهور به مجلس می دهد ، بررسی می کنید . درست است که به رای نمی گذارید که به اعتقاد من آیین نامه درست پیش بینی کرده است چرا که برنامه ای که مستقیما مردم یکبار رای دادند ، خیلی زیبا نیست که یکبار دیگر در مجلس به رای گذاشته شود، اما نمایندگان به عنوان مخالف صحبت می کنند و نقد می کنند و ما باید نقد نمایندگان را مورد توجه قرار دهیم و اگر برنامه ما نقص دارد آن را تصحیح کنیم.
رییس جمهور افزود: نسبت به وزیران هم این چنین است. وزیران برنامه ای را ارایه می دهند و شما آنها را بررسی و نقد می کنید. بسیاری از نقدها و ایرادات شما ، ایرادهای واردی است و باید تصحیح شود.
وی گفت: یعنی ما وقتی به مجلس می آییم و برنامه وزیران می آید، باید وزیران یکبار دیگر بر مبنای صحبت هایی که در مجلس شده است برنامه را مرور ، اصلاح و تکمیل کنند.

خواست ما رای به ۱۷ وزیر برای شروع زودتر کار است
روحانی افزود: خواست ما این است که به ۱۷ وزیر رای قاطع خواهید داد که ما کارمان را زودتر شروع کنیم. نمی خواهم بگویم وزیری که معرفی شده است بی نقص است چرا که هیچ کدام ما بی نقص نیستیم.

قوی ترین،صالح ترین، بهترین و توانمندترین افراد را برای وزارت به مجلس معرفی کردیم
رئیس جمهوری گفت: همه ما بشر هستیم و نقاط ضعف و قوت داریم ، اما من همه تلاشم را بکار گرفتم با همه آنهایی که لازم می دیدم، مشورت کردم و حرف بسیاری را را به جان خریدم و گوش کردم.
روحانی افزود: با فراکسیون های سه گانه مجلس هم نشست هایی را برگزار کردیم و نکات آنها برای من ارزشمند بود و همه را در کنار هم قرار دادیم و بهترین هایی را که توانستیم انتخاب کنیم همین هایی است که ما به مجلس عرضه کردیم.
وی ادامه داد:خدا را گواه می گیریم که اگر برای هر وزارتخانه ای فردی قوی تر و صالح تر و توانمند تر و کار آمدتر پیدا می کردم، تردید به خود راه نمی دادم . خدا من اینجا گواه است در محضر شهدای مجلس که الان عکس های آنها را زیارت می کنیم و روح آنها حاضر است، هیچکاه بر مبنایی که فرد با من رفاقت قدیمی داشته یا حتی در چهار سال دولت یازدهم رفاقت کردیم یا از چه جناحی و حزبی هست، هیچ یک برای من مطرح نبوده است.

دولت دوازدهم فرای اصولگرایی و اصلاح طلب و اعتدال گرایی است
رئیس جمهوری تصریح کرد: دولت دوازدهم فرای اصولگرایی و اصلاح طلب و اعتدال گرایی است ، اما به اصول و اصلاح و اعتدال اهمیت خواهد داد و دولتی است که به اصول و اصلاح و اعتدال با همه توان خود مراقبت خواهد کرد که آن اصول و اصلاحات لازم و میانه روی که مورد انتطار است، بکار گیرد .
روحانی گفت: ما بهتر از این افراد پیدا نکردیم. شما هم در فرصت لازم بررسی کردید و بیانات خود را آوردید در تریبون مطرح کردید.

مطلوب رای گرفتن برای همه وزرا به صورت یکجا است
وی افزود: ای کاش می شد آیین نامه ما به این صورت بود که می شد برای همه وزرا یکجا رای گرفته می شد. اگر چه از قانون اساسی می توان برخی جاها این برداشت را کرد که رای به کل وزرا یک جا باشد و در برخی کشورها اینطور است.
رئیس دولت دوازدهم اضافه کرد : اینگونه راحت تر بود که رئیس جمهوری هیاتی را معرفی می کرد و مثبت یا منفی رای می گرفت. حال آیین نامه اینطور است که به تک تک وزرا رای داده می شود که امتیازات خود را دارد و امید ما بر این است که هر چه سریع تر دولت را شروع کنیم.
روحانی خاطر نشان کرد: خدا شهدا را رحمت کند در مجلس اول راجع به اعتبارنامه آن بحث بود در پشت تریبون گفت به این رای ندهید تا رقیبش در انتخابات میان دوره ای بیاید که این بهتر از آن است. راجع به وزیران که نمی شد این طور گفت، بله ممکن است اینچنین چیزی اتفاق بیافتد. همه مصالح و مفاسد را باید کنار هم بسنجید.
وی ادامه داد:اگر وزارتخانه ای بدون وزیر باشد باید رئیس جمهوری سرپرست معرفی کند که چهار تا ۵ ماه کار آن به تاخیر می افتند. بنابراین مجموعه مصالح را باید کنار هم در نظر بگیریم .

اولویت امروز ما سرعت است
رئیس جمهوری افزود: شاید اولویت اول امروز ما سرعت باشد. من در دولت های قبل یاد ندارم و برای اولین بار بود که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ها و خطبه های نماز عید فطر امسال تاکید کردند که هرچه سریع تر دولت تشکیل شود.
روحانی ادامه داد: قبل از اینکه ما برای نماز عید فطر بیائیم در سالن کناری خدمت ایشان بودیم و ایشان گفتند دولت را کی معرفی می کنید. عرض کردم خیلی مانده ، مراسم تنفیذ و تحلیف و معرفی وزیران که ایشان فرمودند دولت زودتر معرفی شود و شروع به کار کند.
وی افزود: تاکید مقام معظم رهبری برای چیست؟ برای این است که ما وظایف بسیار سنگینی پیش روی داریم و باید کشور را متحول کنیم و در مساله اشتغال گرچه دولت یازدهم توفیقاتی داشت ولی باید گام های بلند دیگری برداشت.

اولویت امروز کشور و همه وزرا اشتغال است
رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه اولویت امروز کشور اشتغال است، گفت: راهی جز امنیت، آزادی و آرامش نیست و برنامه دولت دوازدهم این است.
روحانی در ادامه دفاع از وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در مجلس شورای اسلامی افزود: در طول ۵ سال از دولت یازدهم آمار اشتغال خالص بود و از آن فرصت استفاده نشد و همه این بار به دوش دولت یازدهم افتاد و اینکه در یک سال بیش از ۶۰۰ هزار نفر اشتغال خالص داشته باشیم. اشتغال غیر خالص ما بالای ۸۰۰ هزار نفر باشد، این کار کمی نیست ولی با توجه به نیاز کشور ما عقب هستیم.
وی تصریح کرد: با توجه به برنامه ششم هم ما عقب هستم و باید چه کار کنیم که این اشتغال درست شود؟ من به این تک تک این وزرایی که در دولت یازدهم صحبت کردم. یکی از بحث های من با آنها اشتغال است و گفتم که اولویت همه اشتغال است و شما باید کاری کنید که علاوه بر میزان معمول اشتغال فرصت اشتغال بیشتری را به وجود بیاورید.

برای رسیدن به چشم انداز باید گام های بلندی برداریم
رییس جمهوری با طرح این پرسش که برای اینکه اشتغال بیشتری ایجاد کنیم باید چه کاری کرد؟، تصریح کرد: راهی جز امنیت، آزادی و آرامش نیست و برنامه دولت دوازدهم این است. امنیت آزادی و آرامش که پشت سرش پیشرفت می آید و مگر می شود پیشرفت را در کشور بر اساس چشم انداز که ما داریم به دست آورد. بر اساس برنامه ما باید در سال ۱۴۰۴ کشور پیشرفته باشیم ولی بیش از نصفی از چشم انداز از دست رفته است و تقریبا ۱۲سال گذشته و فقط ۸ سال باقی مانده است و باید گام های بلندی برداریم.
وی خاطر نشان کرد: در گذشته وقتی می خواستیم روبرو بدویم ، درب آن به نام تحریم قفل شده بود. حالا این درب باز شد و این قفل شکسته شد ولی برخی می خواهند همان جای اول بیاستند و بگویند که درب شکسته شد ولی ما نرسیدیم. خوب باید تکان بخوری و از جایی که محترمانه ایستاده ای حرکتی، تلاشی کنی و گرنه راه باز است و همه ما باید به صحنه بیاییم و همه باید تلاش کنیم و اینجا دیگر مخالف و موافق و این جناح و آن جناح و ۲۴ میلیون و ۱۶ میلیون و این حرف ها نداریم.

نمی توانیم بر مبنای فناوری گذشته حرکت کنیم
روحانی گفت: همه باید در صحنه باشیم. زیرا بحث اشتغال است و بحث ملت و جوانان ما است و من از شما می پرسیم و شما صاحب نظران مجلس که آیا اشتغال جز از طریق سرمایه و فناوری امکان است؟ ما باید سرمایه بیاوریم. سرمایه داخلی و خارجی. باید فناوری بیاوریم و نمی توانیم بر مبنای فناوری گذشته حرکت کنیم و نمی توانیم تنها بر فناوری داخلی حرکت کنیم و باید فناوری داخلی را تقویت کنیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: ما ۵۰ سال است که خودرو سازیم. خودرو می سازیم و یکی از صنعت هایی در آن خیلی کار کردیم در مدت قبل و بعد از انقلاب، خودرو است و شما توانستید با خودرو خودتان بازار صادراتی بدست آورید؟ بازار اروپا، آسیا و شرق و غرب را بدست آورید؟ برای ما یک خودرو را می آوریم برای فناوری امروز درست می کنیم و ۱۰ سال این فناوری تغییر می کند و با آن فناوری کسی این خودرو را با مصرف زیاد نمی خرد.

نمی شود بدون تکنولوژی با دنیا رقابت کرد
وی اظهار داشت: مگر می شود ما روی یک تکنولوژی بیاستیم و بگویم که این تکنولوژی ما است و تکان نمی خوریم. پس باید خودمان مصرف کنیم و نمی توانیم بازار صادراتی داشته باشیم. تحول در بازار کشور ما جز از طریق صادرات غیر نفتی نیست و نمی توانیم به نفت خود متکی باشیم و باید با صادرات ارز آوری داشته باشیم. مگر می شود بدون تکنولوژی با دنیا رقابت کرد و ما در جاده ای نیستیم که تنها باشیم و در میدان رقابت درحال حرکت هستیم.
روحانی گفت: از یک میدان نفتی شما ۵۰ هزار بشکه نفت استخراج می کنید تا ۲۰ تا ۳۰ سال آینده تمام می شود اما با تکنولوژی پیشرفته اولا این ۲۰ سال ممکن است بشود ۳۰ تا ۴۰ سال و نفتی که استخراج می کنید بجای ۵۰ هزار بشکه می شود ۱۰۰ هزار بشکه در روز.

حضور یک وزیر جوان اولین تجربه دولت است
وی با بیان اینکه اولین تجربه دولت حضور یک وزیر جوان است، تصریح کرد: اینکه به ما می گویند از جوانان استفاده کنید، که در این کار با هم در حال تجربه هستیم و وزیر پیشنهادی ارتباطات این کار را آغاز خواهد کرد.
روحانی تصریح کرد: اینکه گفتم جهرمی این مسئولیت را بپذیرد به خاطر این بود که امروز از ارتباطات مهمتر در عمل، فناوری آن است، فضای مجازی و سایبری است و درست است که ارتباطات زیربنا است و در ارتباطات اگر زیرساخت نباشد، حرکت نمی کند، ولی فناوری اطلاعات بسیار مهم است.
وی خطاب به نمایندگان تصریح کرد:بعضی ها فکر می کنند همیشه بین امنیت و آزادی سازگاری نیست. اینکه قانون اساسی ما بر استقلال، امنیت و آزادی تاکید می کند و این موارد باید کنار هم باشد. برخی ها می گویند اگر ما امنیت بخواهیم باید این آزادی را ببریم قربانی کنیم و چاره ای نیست و تا این قربانی نشود، دعای ما مستجاب نمی شود و امنیت به وجود نمی آید.

نمی شود آزادی را به خاطر امنیت و یا امنیت را به خاطر آزادی ذبح کرد
روحانی خاطر نشان کرد: برخی ها همچنین تفکری داشته اند و ممکن است داشته باشند ولی ما این را قبول نداریم. قبول نداریم که آزادی را ذبح کنیم به خاطر امنیت و یا امنیت را به خاطر آزادی ذبح کنیم و باید این دو در کنار هم قرار بگیرد. ما آزادی مسئولانه را می خواهیم و امنیتی را می خواهیم که این امنیت بر دوش هوشیاری و آگاهی ملی یک ملت باشد. امنیت ما تنها با تفنگ و اسلحه نیست بلکه با اعتماد اجتماعی و حضور اجتماعی است. البته سلاح هم ما نیاز داریم و دنبال آن هستیم و خواهیم بود.
وی گفت: در شورای عالی فضای مجازی یک مدتی آقای جهرمی از طرف آقای علوی می آمد، زمانی که وزارت اطلاعات بود و مدتی هم از طرف واعظی می آمد و در هر دو بخش من شاهد بودم، چه وقتی که وی به عنوان نماینده وزیر اطلاعات می آمد و در جلسات شرکت می کرد و چه آن وقتی که به عنوان جانشین وزیر اطلاعات می آمد، همیشه در مساله امنیت و آزادی، هر دو را با هم می دید.
رییس جمهوری تصریح کرد: این حرف نسبت به وی ناحق است که فکر کنید آزادی را به مذبح می برد و اینگونه نیست و شهادت می دهم. چون ما دیده ایم در موارد مختلف و علت اینکه اصرار کردم وی بیاید به خاطر این بود که ما مسایل پیچیده فراوانی در اینجا داریم و کسی باید مسایل امنیتی بلد باشد و اگر بلد نباشد همان روز اول گیرش می اندازند و یک عده مخالف، استدلال امنیتی می کنند، که البته اگر خودم حضور داشته باشم به اندازه آنها مسایل امنیتی را بلدم و جواب آنها را می دهم ولی اگر در جلسه ای حضور نداشته باشم باید کسی باشد که امنیت را بلد باشد تا از آزادی مردم و شبکه های اجتماعی و اشتغال مردم در فضای مجازی حراست کند.
وی افزود: ما باید همه ابعاد مساله را در نظر بگیریم. اگر جوان بیاوریم می گویند همه پلکان ها طی نکرده، همه پلکان ها را که طی کند می گویند چرا جوان تر نیاورده اید، سن وی بالا است؟ خوب باید تجربه و اعتماد کرد و به اعتقاد من می توانیم یک جوان را بیاوریم کما اینکه در اول انقلاب این کار را کردیم و در بسیاری از موارد موفق بودیم به خاطر اینکه بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.
روحانی تصریح کرد: کما اینکه از آقای علوی خواسته و اصرار کردم که در وزارت اطلاعات راه خود را ادامه دهد با اینکه کارش بسیار سخت و مشکل است، به این دلیل بود که آزادی را نمی برد پای درخت امنیت و آنرا هر روز قربانی کند. این موضوع برایم بسیار مهم است.