تاریخ انتشار خبر: 12 شهریور 1402 | 21:57:07
کد خبر : 14858
سیدعابدین موسوی حقوقدان و فعال در حوزه تعاونیها

راه نجات اقتصاد کشور با حمایت عملی از تعاونی ها اجتماعی ترین بخش اقتصاد

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛سیدعابدین موسوی حقوقدان و فعال در حوزه تعاونیها در یادداشتی باعنوان: راه نجات اقتصاد کشور با حمایت عملی از تعاونی ها اجتماعی ترین بخش اقتصاد ما طبق اسناد بالادستی وقوانین و مقررات مربوطه ملزم هستیم در کشور به سمت توسعه وگسترش تعاونی‌ها حرکت کنیم. این مسئله علاوه برتاکید درقوانین ما دارای […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛سیدعابدین موسوی حقوقدان و فعال در حوزه تعاونیها در یادداشتی باعنوان: راه نجات اقتصاد کشور با حمایت عملی از تعاونی ها اجتماعی ترین بخش اقتصاد

ما طبق اسناد بالادستی وقوانین و مقررات مربوطه ملزم هستیم در کشور به سمت توسعه وگسترش تعاونی‌ها حرکت کنیم. این مسئله علاوه برتاکید درقوانین ما دارای روح دینی وقرآنی نیز می باشد و هم با ساختارهای سیاستی و اجتماعی ما تناسب دارد و همچنین ریشه تاریخی در فرهنگ ایرانی اسلامی دارد.
تعاون، همکاری، همیاری و کارجمعی در فرهنگ ما ایرانیان از سابقه ای طولانی برخوردار است تعاون با سنت ‌های غنی مردمان این دیار آمیخته شده و برای حل مشکلات مردم رایج بوده‌است، به طوری که در ایران باستان مردم برای غلبه بر کمبودها و رفع نیازهای خود همچون حفر قنات، احداث بندها و کانال ‌های آب‌رسانی، ییلاق و قشلاق، تولید محصولات کشاورزی و فراوری تولیدات دامی و همچنین در زمینه های اجتماعی و حتی سیاسی همچون دفاع از سرزمین همکاری داشتند. بعد از ورود اسلام نه تنها این فرهنگ تعاون کمرنگ نشده بلکه با تأیید و تشویق آن مکملی شد بر همیاری و همکاری مردم با هم برای رفع نیازهایشان.

در بحث کرونا شاهد ایجاد نهضت تعاون، همدلی و مواسات مردم عزیزمان به نیازمندان و آسیب دیدگان ناشی از این ویروس منحوس درجامعه هستیم.
خداوند در سوره مائده می‌فرماید: «وتعاونُواْ على‌الْبرِّ والتقْوى ولا تعاونُواْ على‌الإِثْمِ والْعُدْوانِ»؛ و (همواره) در راه نیکی و پرهیزگاری با هم تعاون کنید و (هرگز) در راه گناه و تعدی همکاری ننمایید.
تعاونی ها از نگاه آمارهای جهانی
براساس آخرین برآوردها (گزارش جهانی تعاونی ها و اشتغال ۲۰۱۷) طی ۱۰ سال گذشته جمعیت تعاونی ها در جهان ۲ برابر شده، از سال ۱۹۸۵ که حدود ۱۲۰ میلیون نفر اعضاء تعاونی ها بودند، در حال حاضر اعضاء به بیش از یک میلیارد نفر رسیده است. یعنی طی ۳۱ سال گذشته حدود ۱۰ برابر شده است.
عضویت بیش از یک میلیارد نفر انسان در تعاونی ها و ایجاد بیش از ۲۰۰ میلیون شغل به صورت مستقیم در این بخش و گستره آن در قریب به اتفاق تمامی کشورهای جهان حتی کشورهای سرمایه داری نشان‌دهنده موفقیت این مدل اقتصادی در فراز و فرودهای دوران دو قرن اخیر در سطح جهان است. این در حالی است که بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد زندگی بیش از ۳ میلیارد نفر از ساکنان زمین تحت تاثیر فعالیت‌های تعاونی ها به ویژه در مناطق فقیر و روستایی می باشد
۹،۲ میلیون تعاونی در دنیا وجود دارد. که نزدیک به ۳ میلیارد نفر از جمعیت جهان از خدمات تعاونی ها استفاده می کنند، در واقع حدود ۵۰ درصد جمعیت جهان. و بیش از ۲۷۹ میلیون نفر (تقریباً‌۱۰درصد شاغلین جهان) در این تعاونی ها اشتغال دارند یا اینکه منبع اصلی درآمد آن ها از تعاونی هاست.
.
درایران تا پایان سال ۹۸ تعداد ۹۵هزار شرکت تعاونی فعال در کشور وجود داشته است. تعاونی های مذکور دارای بیش از ۵۷ میلیون نفر عضو می باشند و حدود ۱٫۷ میلیون نفر در این تعاونی ها اشتغال دارند. بیشترین میزان فعالیت تعاونی های کشور مربوط به بخش های کشاورزی با ۲۵٫۵ درصد، صنعت با ۲۲٫۴ درصد و ساختمان با ۱۳٫۶ درصد می باشد.
مطابق آمار وزارت جهاد کشاورزی ۷۵ درصد از تولیدات محصولات کشاورزی توسط تعاونی‌ها انجام می‌شود این یعنی در این برهه حساس که ما اسیر تحریم‌ های داخلی و خارجی هستیم و با انواع مشکلات اقتصادی درگیریم اما تعاونی‌ها برای کشور امنیت غذایی ایجاد کرده‌اند.
آغاز رسمی تعاون در ایران
اما آغاز رسمی تعاون در ایران را می‌توان به تصویب قانون تجارت در سال ۱۳۰۳ شمسی دانست.اما از لحاظ تشکیل و ثبت فعالیت تعاونی‌های رسمی می‌توان سال ۱۳۱۴ را آغاز فعالیت تعاونی‌ها در ایران دانست سپس در سال ۱۳۳۲ اولین قانون تعاونی ایران با الهام گرفتن از قوانین خاص دیگر کشورها تهیه شده بود به تصویب رسید.
در سال ۱۳۳۴ اولین قانون تعاون ایران تصویب شد که پایه و اساس تعاونی‌ های زیادی بخصوص بعد از سال ۱۳۴۱ قرار گرفت در سال ۱۳۴۲ برای حمایت از تعاونی‌ها، تشکیل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به تصویب رسید که هدف اصلی این سازمان کمک به پیشرفت نهضت تعاون در مناطق روستائی و کمک اعتباری به اجرای برنامه ‌هائی بود که اتحادیه و شرکت‌ های تعاونی روستائی مستقیماً با کمک سازمان عمران منطقه‌ای مربوطه به منظور بهره ‌برداری کامل از عوامل کشاورزی داشتند.
در بیست سوم اسفند ماه ۱۳۴۹ بمنظور توسعه امورتعاونی کشور و بسط مفاهیم آن آشنایی مردم با اصول و قواعد و تعلیمات تعاونی فراهم نمودن تدریجی موجبات همکاری افراد و تجمع و تمرکز سرمایه‌ های کوچک و توسعه منابع اعتباری و بسط سازمان ‌های تعاونی کشور، قوه مقننه وزارت تعاون و امور روستاها را تأسیس نمود.
واما اتفاق بسیار مهم تصویب قانون شرکتهای تعاونی مصوب شانزدهم خرداد ماه ۱۳۵۰ در ۲۵ فصل و ۱۴۹ ماده می باشد.
تعاون پس از پیروزی انقلاب اسلامی
وقوع انقلاب اسلامی باور عمومی مردم را نسبت به تعاون تغییر داد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز چون حوزه تعاون ،هم گرایی بسیاری با انقلاب داشت از این رو سهم تعاون در موضوع اقتصاد افزایش یافت و در سیاست های کلی نظام و اصول قانون اساسی آن را پیش بینی کرده اند در اصل ۴۳ جهت دستیابی به اهدافی از جمله تامین استقلال اقتصادی جامعه، ریشه کن کردن فقر و محرومیت و برآوردن نیازهای انسان در جریان رشد، ضوابطی برای اقتصاد جمهوری اسلامی ایران تعیین گردیده است.
تامین شرایط و امکانات کار برای همه بمنظور رسیدن به اشتغال کامل و قراردادن وسایل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند در شکل تعاونی از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر که نه به تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروههای خاص منتهی شود و نه دولت را بصورت یک کارفرمای بزرگ مطلق در آورد (قانون اساسی، اصول ۴۳ و۴۴)
در اصل ۴۴ قانون اساسی به روشنی تصریح شده است که نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه ریزی صحیح و منظم استوار است. در همین اصل، محدود شدن فعالیت های بخش دولتی در چارچوب معین و همچنین مکمل فعالیت های دولتی و تعاونی قرار گرفتن بخش خصوصی، وسعت قلمرو بخش تعاونی را به خوبی نشان می دهد. شروط تعیین شده برای حمایت قانون از مالکیت بخش های سه گانه بشرح زیر خود از نقاط قوت بخش تعاونی و به منزله تأکیدی بر ضرورت گسترش آن به شمار می رود.
و سرانجام بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، مطرح و شرح و تفصیل آن در ۱۳ شهریور ۱۳۷۰، به تصویب مجلس رسید. در این راستا، وزارت تعاون به منظور اعمال نظارت دولت و حمایت و پشتیبانی از بخش تعاونی در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۷۰ تشکیل گردید.
بخش تعاون در چشم انداز ۱۴۰۴ هجری شمسی بر اساس سند چشم انداز بیست ساله جمهوری اسلامی ایران در ۱۴۰۴ خورشیدی، کشوری است توسعه یافته، با جایگاه نخست اقتصادی، علمی و فن آوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی و الهام بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین الملل. در راستای اهداف سند چشم انداز بیست ساله و سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری، توسعه بخش تعاون در نظر گرفته شده است. اهداف بخش تعاون در چشم انداز ۱۴۰۴ خورشیدی عبارت است از: تعامل با اقتصاد جهانی، ارتقای بهبود کیفیت زندگی مردم، بالا بردن سطح عدالت اجتماعی، بسترسازی برای رشد سریع اقتصادی، توزیع عادلانه ثروت میان اقشار مختلف جامعه و دست رسی سریع افراد جامعه به کالاهای مورد نیاز با قیمت متعادل.
و اما امروز…
و امروز بخش تعاون به عنوان یکی از سه رکن اقتصاد کشور، وظایف سنگینی را بر عهده دارد.در شرایطی که کشور درگیر تحریم های ظالمانه دشمنان خارجی هست، نیازمند این هستیم که بخش تعاون با حضور جدی تر در عرصه های مختلف اقتصاد بویژه تولید نقش آفرینی کند. بخش تعاونی دارای جایگاه راهبردی در اقتصاد کشور است ویکی از مصادق مردمی سازی اقتصاد همین تعاونی ها هستند .
در ایران تعاون به معنی رسمی آن، نزدیک به ۸۵ سال است که وارد مباحث توسعه‌ ایی شده و دولت‌ ها همواره چه قبل و چه بعد از انقلاب اسلامی از ظرفیت ‌های تعاون برای ساماندهی و مدیریت معضلات اقتصادی و اجتماعی بهره برده و به صورت متقابل، تعاونی‌ها نیز هر چند به صورت غیرمستمر مورد حمایت دولت‌ها قرار داشته‌اند.
امروزه با تصویب سیاست ‌های کلی اصل۴۴ قانون اساسی و تعیین سهم ۲۵درصد برای این بخش فرصتی تاریخی به روی تعاونگران برای توسعه این بخش از اقتصاد مردمی باز شده تا با انسجام قابلیت‌های داخلی بخش و حمایت‌های دولتی بتوانند زمینه‌یی مناسب برای مشارکت حقیقی مردم در امور اقتصادی هموار سازند.
متاسفانه از گذشته بعضی گرایش‌ها و منافع صنفی برخی گروه‌ها، همواره موانعی را بر سر تحقق این امر فراهم ساخته و این رویکرد اقتصادی را خلاف جهت‌گیری کلی اقتصاد کشور یعنی توسعه اقتصاد بازار محور قلمداد می‌کنند.
انتظار تعاونی ها از دولت سیزدهم
در مفاد سیاست‌ های ابلا‌غی اصل ۴۴ قانون اساسی، مقام معظم رهبری تأکید ویژه‌ای بر رشد و توسعه بخش تعاون و افزایش سهم آن در اقتصاد داشته‌اند بخش تعاون به طور کامل به رسالت تاریخی و دینی و اسلامی خود عمل کند و محیط سیاست‌گذاری‌های کلان نظام اقتصادی کشور هم باید باور کنند که بخش تعاون شعار ” می‌تواند ” را در راستای شعار ” ما می‌توانیم ” محقق می‌کند و قانون اساسی جایگاه تعاون را به وضوح نشان می‌دهد و بخش تعاون می‌تواند به تحقق رهنمودهای مقام معظم رهبری هم کمک کند.
مقام معظم رهبری درمورد تعاون می فرمایند :”من وقتی در وضع كشور خودمان نگاه می كنم، می بینم یكی از چیزهایی كه می تواند جلوی این بی عدالتی را به شكل منطقی و اصولی سد كند، همین كار تعاونی است. تعاون در كشور ما می تواند سرانگشت گره گشایی باشد. به نظر من، یكی از راه حل ها و اساسی ترین و منطقی ترین و بنیادی ترین كارهایی كه می تواند در این كشور برای استقرار عدالت انجام بگیرد، « تعاون» است.همین تعاون می تواند كشور را – بخصوص امروز – از لحاظ اقتصادی هم نجات بدهد. من با مسئولان كشور، … بارها این را تكرار كرده ام و گفته ام كه نقطه ی بن بست شكنمان، عبارت است از ایجاد اشتغال، آن هم از منابع نو؛ و « تعاون» می تواند یك بازوی قوی در این راه باشد”
حال با تاکیدات مقام معظم رهبری و بیان اهعمیت این موضوع و نقش تعاون دررفع بی عدالتی ها و نجات اقتصاد کشور و وجود قوانین و مقررات مختلف در زمینه توسعه تعاونی ها انتظار تشکل های تعاونی از دولت مردمی ایت الله رئیسی حمایت همه جانبه وعملی از تعاونی ها درکشور هست.
براساس احکام برنامه پنجم توسعه، قرار بود سهم تعاونی‌ها از اقتصاد به ۲۵درصد برسد که این هدف محقق نشده یکی از الزامات رسیدن به سهم ۲۵درصدی در اقتصاد، رسیدن سهم تعاونی ‌های کشاورزی به ۶۵ درصد از تولیدات کل کشاورزی کشور بود که این هدف، هنوز محقق نشده و برای تحقق آن، نیازمند حمایت ویژه دولت محترم هستیم آنچه امروز تعاونی‌ ها از دولت سیزدهم انتظار دارند این است که از نظر سیاست ‌های کلان و برنامه ‌های میان ‌مدت مثل برنامه ششم یا برنامه ‌های کوتاه‌ مدت، رویکرد تحریک تقاضا و تامین نیاز را در پیش بگیرد.
تعاون یک اعتقاد است، همچنان که تحقق سهم ۲۵درصدی بخش تعاون در اقتصاد ملی یک اعتقاد است؛ اما برای رسیدن به این سهم اقداماتی عملی باید صورت گیرد
بحمدالله یکی از اقدامات مهم دولت سیزدهم تهیه وتدوین ونهایی نمودن سند توسعه بخش تعاون که اسفندماه سال قبل در هیأت دولت تصویب شده بود، در ۲۸ اسفندماه ۱۴۰۱ از سوی رئیس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شد. وبنده این افتخار را داشته ام که درجلسات تدوین این سند حضور داشته ام .
درپایان هفته تعاون را به همه تعاونگران ایران اسلامی تبریک می گویم

تلاش می‌کنیم قدمی برای توسعه فرهنگ ناب اسلامی ( تعاون) برداریم.