تاریخ انتشار خبر: 8 آبان 1398 | 21:40:22
کد خبر : 7009
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان:

راز ماندگاری قیصر امین پور در سادگی زبان شعر و در عین حال نوآوری های زبانی او است

کیانی راز ماندگاری قیصر امین پور را در سادگی زبان شعر و در عین حال نوآوری های زبانی دانست و گفت: قیصر امین پور در شعر خود لحظه های ناب زندگی را به مردم پیوند زد.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛وحید کیانی مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان
شب گذشته  در شب‌ شعر دستور زبان عشق ویژه‌ گرامیداشت قیصر امین پور شاعر خوزستانی اظهار کرد: قیصر امین پور شاعری در کلاس بین المللی است و زبان شعر او اکنون زبان شعر مردم کوچه و بازار است.

کیانی با بیان اینکه هیچ شاعری را در دوره معاصر سراغ ندارم که به چنین قله رفیعی در شعر دست پیدا کرده باشد افزود: قیصر امین پور در همه سبک ها طبع آزمایی کرد و نشان داد که شعر زبان زندگی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون شعر قیصر نماد مکتب شعر جنوب است، مکتبی که بزرگان زیادی را به جامعه هنری و ادبی کشور تقدیم کرد ادامه داد: قیصر امین پور به دلیل تسلط بر زبان و ادبیات فارسی با ضرباهنگ کلمات آشناست و هیچ کلمه ای در شعر قیصر وجود ندارد که بدون فلسفه در شعر او نشسته باشد.

وی با بیان اینکه قیصر امین پور اسطوره و هویت شعر خوزستان و سهراب سپهری این استان است تصریح کرد: بسیاری از اشعار قیصر امین پور اکنون به ضرب المثل تبدیل شده و ما کمتر شاعری را پس از انقلاب سراغ داریم که به چنین جایگاهی دست پیدا کرده باشد.

کیانی خاطر نشان کرد: اشعار قیصر امین پور اکنون بخش جدایی ناپذیر فرهنگ و هویت جامعه ایرانی شده به گونه ای که بیشتر آنها تبدیل به ضرب المثل شده است.

وی با اشاره به اینکه همه خوزستانی ها بدون شک به دانستن چنین شاعر بلند مرتبه ای افتخار می کنند اذعان داشت: زبان شعری قیصر زبانی خاص و بسیار و ساده و روان است و قطعه های ناب در آن موج می زند.

وی با بیان اینکه قیصر امین پور قله شعر معاصر است و قیصر در کتاب «دستور زبان عشق» به اوج تکامل شعری خود رسیده عنوان کرد: «دستور زبان عشق» نقطه اوج شعر قیصر است و هیچ شاعری به اندازه قیصر و مثل او شعرهایش به زبان مردم کوچه و بازار نزدیک نشده و ورد زبان مردم نیست.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان راز ماندگاری قیصر امین پور را در سادگی زبان شعر و در عین حال نوآوری های زبانی دانست و بیان کرد: شعر قیصر زبان دل مردم است و وی راز جاودانگی را در سادگی یافت.

 در پایان از آرش شفاعی و سیده انسیه موسویان ۲ شاعر مهمان این مراسم با اهدای لوح تقدیر تجلیل شد