تاریخ انتشار خبر: 10 آبان 1398 | 23:49:01
کد خبر : 7069
سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان

دولت الکترونیک باید به صورت عملی در خوزستان پیاده سازی شود/ضرورت حمایت از بومی سازی دانش در شرایط تحریم

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛کیامرث حاجی زاده سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان با تاکید بر لزوم ورود جدی دستگاه های تخصصی در حوزه دولت الکترونیک گفت: پیاده سازی دولت الکترونیک نه فقط به صورت تئوری بلکه عملی باید مدنظر قرار گیرد. حاجی زاده شامگاه جمعه در حاشیه بازدید از چهارمین نمایشگاه […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛کیامرث حاجی زاده سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان با تاکید بر لزوم ورود جدی دستگاه های تخصصی در حوزه دولت الکترونیک گفت: پیاده سازی دولت الکترونیک نه فقط به صورت تئوری بلکه عملی باید مدنظر قرار گیرد.

حاجی زاده شامگاه جمعه در حاشیه بازدید از چهارمین نمایشگاه الکامپ و دستاوردهای دولت الکترونیک در نمایشگاه بین المللی اهواز با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهای پیشرو در بحث ارتباطات و فناوری است، توضیح داد: ایران در بحث نانو جزو کشورهای نخست در منطقه به شمار می رود.

وی با تاکید بر الکترونیکی شدن سیستم دولتی افزود: یکی از مشکلات اساسی در بحث خدمات رسانی مطلوب و به موقع به ویژه در دستگاه های خدماتی، الکترونیکی نشدن کافی روابط مردم با دولت است.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان افزود: دولت، کارهای خوبی در حوزه الکترونیکی شدن انجام داده و زیرساخت های خوبی در این حوزه ایجاد شده اما همچنان نیاز به کارهای بیشتری در این حوزه است.

وی گفت: دوران اینکه مردم از روستاها با یک نامه در دست به دفتر مدیران مراجعه کنند به پایان رسیده و باید این رویه عوض شود.

حاجی زاده با بیان اینکه دسترسی آزاد به اطلاعات و صیانت از حقوق شهروندی در یک نظام مردم سالار اتفاق می افتد بیان کرد: دولت همیشه در این راستا سیاستگذاری کرده و در استان خوزستان نیز استاندار بر آن تاکید ویژه ای دارد.

وی شفاف سازی اطلاعات را از دیگر مزایای دولت الکترونیک خواند و گفت: وجود دولت الکترونیک در مباحثی همچون مناقصه ها، آگهی ها و استخدام ها بسیار مهم است و باعث جلوگیری از ایجاد شائبه و شفاف و سیستمی شدن امور می شود.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان با اشاره به پرونده های خسارات سیل در حوزه های مختلف بیان کرد: برای این مورد سامانه سجاد مورد استفاده قرار گرفت؛ این سامانه با وجود داشتن برخی نواقص، حجم عظیمی از پرونده ها شامل ۲۴ هزار پرونده را تنها در حوزه خسارت کشاورزی جدای از خسارات صنعتی، مسکونی و… به ثبت رساند که از همین طریق با حضور پژوهشگاه فضایی نیز راستی آزمایی شد در حالی که بدون این سامانه چنین کاری حداقل بیش از یکسال زمان نیاز داشت.

وی گفت: مسئولان باید بیشتر به دولت الکترونیک بپردازند چراکه رضایت مندی بیشتری در پی دارد و خدمات آن به روزتر است.

*ضرورت حمایت از دانش بومی در شرایط تحریم*

حاجی زاده با بیان اینکه برخی کشورها شعار حقوق بشر سر می دهند ولی ایران را تحریم کرده اند، گفت: به گفته مقام معظم رهبری در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار گرفته ایم لذا باید از دانش بومی، شرکت های بومی و شرکت های دانش بنیان بومی حمایت کنیم تا مشکلات ناشی از تحریم های خارج از عرف بین المللی برطرف شوند.

وی افزود: جوانان در جمهوری اسلامی ایران هرگاه اراده کنند هر تکنولوژی را بومی می کنند برای مثال در حوزه پهپادی بومی سازی صورت گرفت اما همچنان انتظار می رود زمینه بیشتری برای بومی سازی دانش ها در استان فراهم شود.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری خوزستان گفت: بسیاری از مکاتبات استانداری خوزستان به صورت الکترونیک است اما هنوز به نقطه ایده آل نرسیده ایم و باید به طور جدی این مساله دنبال شود.

وی از وزات ارتباطات و فناوری خواست به این مساله در استان خوزستان کمک کند چراکه استان خوزستان از نظر جایگاه اقتصادی، امنیتی، انرژی، فرهنگی و بحران های متعدد استانی منحصر به فرد است و پایه اقتصادی کشور به شمار می رود.

وی افزود: پذیرفته نیست در استان خوزستان نقاط کور وجود داشته باشیم همچنین در عصر تکنولوژی امنیت شبکه برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار است که البته کارهای خوبی در این زمینه انجام شده و کارهای زیربنایی خوبی در دست انجام است.

تبلیغات میدانی ضعیف نمایشگاه

حاجی زاده در پایان گفت: نمایشگاه الکامپ با وجود بحران های متعدد استان خوزستان راه اندازی شد البته لازم بود تبلیغات میدانی بیشتری در آن صورت گیرد تا شرکت های بیشتری از آن استقبال کنند، در کل امید است در نمایشگاه های آینده این نقص برطرف شود.

وی افزود: درمجموع همین که شرکت های دانش بنیان، مخترعان جوان، نخبگان و به ویژه شرکت های بومی استان داشته های خود را در چنین نمایشگاهی ارایه دهند بسیار خوب و قابل توجه است.

چهارمین نمایشگاه الکامپ و دستاوردهای دولت الکترونیک از ۹ تا ۱۲ آبان در محل نمایشگاه‌های دائمی بین‌المللی اهواز در حال برگزاری است.