تاریخ انتشار خبر: 12 مرداد 1396 | 16:31:52
کد خبر : 915

در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری؛ روحانی: یکی از اهداف دولت دوازدهم ریشه‌کنی کامل فقر مطلق است/همه اقوام پاره تن مام میهن هستند

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنج شنبه در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری خوددر محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: دولت دوازدهم اولویت اصلی خود را افزایش تولید و اشتغال می داند و در تداوم حرکت دولت یازدهم برنامه اقتصادی خود را بر مبنای سیاست های کلی نظام به ویژه سیاست های کلی […]

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنج شنبه در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری خوددر محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی افزود: دولت دوازدهم اولویت اصلی خود را افزایش تولید و اشتغال می داند و در تداوم حرکت دولت یازدهم برنامه اقتصادی خود را بر مبنای سیاست های کلی نظام به ویژه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ قانون اساسی و با هدف ایجاد یک انقلاب اقتصادی طراحی کرده است.

وی تصریح کرد: همه واقفیم که دستیابی به آرمان عدالت اجتماعی در گرو آن است که در کشور ثروت ایجاد شود وگرنه به جای رفع فقر، شاهد توزیع فقر خواهیم بود به ویژه در شرایط فعلی کشور، رفع فقر در گرو ایجاد شغل است چرا که یکی از مهمترین مجاری ایجاد فقر بیکاری است.

رییس دولت دوازدهم ادامه داد:گذر از دشوارترین تحریم ها با ترکیبی از قدرت دیپلماسی و برخورداری از توان بازدارنده دفاعی اولین گام در چنین مسیری بوده است.

روحانی تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران اگرچه از سرعزتمندی هزینه استقلال کشور را پرداخته و می پردازد، اما هیچ گاه تحمیل انزوا از سوی دشمنان را نمی پذیرد و تسلیم خواست بدخواهان در جهت عدم مشارکت فعال ایران در نظام جهانی و به دور ماندن از تحولات و دستاوردهای تجربه بشری را نخواهد پذیرفت.

وی تاکید کرد: برجام نشان حُس نیت جمهوری اسلامی ایران برای تعامل سازنده و موثر در سطح بین المللی بوده و هست .

رییس جمهوری همچنین گفت: ما اکنون با اعتمادبه نفس بیشتر از گذشته و مستحضر به پشتیبانی یک ملت که حماسه بزرگ انتخابات را آفرید برتعامل سازنده و موثر با جهان در چارچوب قانون اساسی تاکید داریم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: همه اقوام ایرانی پاره تن مام وطن هستند و حق دارند که خواهان توجه و مشارکت بیشتر باشند تا توسعه اقتصادی ، سیاسی متوازن و عادلانه در همه کشور محقق شود .

وی ادامه داد: آموخته ایم که جمهوری اسلامی ایران ترکیبی از اسلامیت و جمهوریت است که نباید هیچ کدام را نادیده گرفت.

وی تصریح کرد: ما باور کردیم که به رغم گام های بلند هنوز تا رسیدن به جایگاه اقتصادی تاثیر گذار در سطح منطقه و جهان فاصله داریم.

رییس جمهوری تاکید کرد: تلاش دولت بر آن است که مردم به حقوق خود دست یابند و ریشه کن کردن فقر و فساد، مهار تورم و رشد اقتصادی، دستیابی به بازار منطقه و جهان حق مردم است.

 

** ما امامت را از امام علی (ع)، شهادت را از امام حسین (ع) و شریعت را از امام صادق (ع) آموختیم

رییس جمهوری در ابتدای سخنان خود در این مراسم گفت : خدای بزرگ را سپاسگزارم که یکی از بهترین روزها را برای آغاز به کار دولت دوازدهم مقرر فرمود. در آستانه ولادت ثامن الائمه امام علی بن موسی الرضا (ع) که در دوران حیات پربرکتش شیعه دوباره متولد شد. امامی که فخر همه ما ایرانیان است از شیعه تا سنی ، از فارس تا آذری ، از کرد تا لر، از عرب تا بلوچ و ترکمن . همه رو به این آستان دارند و خاضعانه و عاشقانه می گویند السلام علیک یا مولای یا علی بن موسی الرضا (ع).

وی افزود: آداب زیارت امام هشتم به هیچ قوم و مذهبی محدود نیست. همه ما در برابر آن حضرت خاضعیم و افتخار خادمی او را داریم که او هماره ضامن استقلال کشورمان بوده و هست. ایران اگر امروز، ایران است اگر کشوری مستقل در جهان اسلام است، اگر با حفظ هویت دینی و اسلامی خود، استقلال ملی و تاریخی دارد یکی از عوامل برجسته آن وجود بارگاه شریف آن حضرت در این سرزمین است چراکه مزار آن امام همچون پرچم افراشته ای از پیوند هویت ملی و دینی ما ایرانیان است.

وی ادامه داد: ایران با همه عظمت و شوکت تاریخی اش در برابر اسلام از سر ادب و اعتقاد تسلیم شد و به شوق برابری انسان ها در برابر خداوند و حکومت قانون ، پیام وحی را به جان پذیرفت . آنچه ایران را به اسلام آورد نه برق شمشیر که نور نبوت و امامت بود .

رییس جمهوری تصریح کرد: اینک هزاران سال بعد از ورود اسلام به این سرزمین آن را چنان با حکمت محمدی (ص) آمیخته که جدایی آنها از هم ناممکن است. ما ایرانی هستیم و مسلمان و دوستدار اهل بیت ، ما امامت را از امام علی (ع) ، شهادت را از امام حسین (ع) و شریعت را از امام صادق (ع) آموختیم اما امام رضا (ع) به ما سیاست را آموخت، به ما آموخت که چگونه می توان در سخت ترین دوران که عصر جنگ قدرت است، عظمت شیعه را احیا کرد.

وی افزود: چون که می توان در دورانی که حریف، سرگرم جنگ قدرت است با یک تصمیم درست به نفع آرمان امامت عمل کرد . امام با اکراه و اجبار نیابت در حکومت را پذیرفت تا شیعه را به عنوان یک مذهب سیاسی و اجتماعی احیا کند و ارکان سلطنت عباسی را که به نام خلافت خود را وارث نبوت می خواندند به لرزه درآورد. وی یادآور شد: امام حکیمی که توطئه جباران زمان را با سرانگشت تدبیر به فرصتی برای گسترش اندیشه و آرمان حق جویان بدل کرد. امام مهربانی که با رفتار عملی خود ، درس مدارا و محبت را به ما آموخت. امام دانا و دانش گستری که آیین احتجاج و گفت و گوی منطقی با پیروان مکاتب و مذاهب دیگر را به ما یاد داد و به ما نشان داد که چگونه باید با دیگران با منطق سخن و زبان آنها سخن گفت تا عرصه ای برای پیروزی اهل علم و ایمان شود.

رییس جمهوری همچنین گفت: حمد و سپاس خدایی را که حیاتمان را در عصر انقلاب اسلامی قرار داد تا شاهد حضور اراده الهی در این سرزمین در سقوط طاغوت و صعود حق باشیم . انقلابی که حاصل مجاهدات امام و امت بود. امامی که بعد از سالها تبعید و مبارزه، خودباوری، استقلال، آزادی و عزت را به ملتش ارزانی داشت و ملتی که از میان همه نظام های حکومتی، جمهوری اسلامی را به عنوان تنها مسیر درست برای حراست از استقلال، آزادی و فرهنگ خود برگزید که اولین و بزرگ ترین دستاورد حقوقی آن تصویب قانون اساسی بود تا پشتوانه اصلی استیفای حقوق ملت و ضامن اسلامیت و جمهوریت نظام باشد.

روحانی افزود: قرن شمسی حاضر که به پایان آن نزدیک شده ایم، دوران تجربه اندوزی برای مواجهه هوشمندانه ایران اسلامی با جهان مدرن بود و ما در گذر چهار دهه گذشته، درس ها و عبرت های بسیاری آموختیم و همه آنها را توشه راهی خواهیم ساخت که در پیش داریم. ما آموخته ایم که جمهوری اسلامی ایران ، ترکیبی یکپارچه از جمهوریت و اسلامیت است و نباید هیچیک از آن دو را نادیده گرفت.

وی ادامه داد: ما آموخته ایم که جامعه ایرانی از لحاظ سبک زندگی دارای تنوع است، زنان، مردان، جوانان، روستاییان و شهرنشینان ما به یک شیوه زندگی نمی کنند و همه برداشت یکسانی از فرهنگ و هنر ندارند. این تفاوت و تنوع را باید به رسمیت شناخت و پاس داشت چه اینکه همه اقوام ایرانی پاره تن مام وطن هستند و حق دارند که خواهان توجه و مشارکت بیشتر باشند تا توسعه اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی متوازن و عادلانه در همه کشور محقق شود.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ما باور کرده ایم به رغم گام های بلندمان، هنوز تا رسیدن به جایگاه بلند قدرت اقتصادی تاثیرگذار در سطح منطقه و جهان فاصله داریم ،ما امروز می دانیم که تحولات مربوط به شرایط جهانی، منطقه ای و ملی مرتبط با زنان و جوانان بر حال و آینده کشور بسیار تاثیرگذار خواهد بود و اذعان داریم که برای ساختن آینده ای که تجلی آزادی ، امنیت ، آرامش و پیشرفت باشد ، ناگریز از اتکای بیشتر بر توانمندی های بی پایانشان هستیم.

روحانی خاطرنشان کرد: پس از چهار دهه، همه فعالان سیاسی به این باور رسیده اند که فراتر از شعارهای رنگارنگ، چاره ای جز بنا کردن جامعه عادلانه و با مشی اعتدالی نداریم . هدف عدالت و اعتدال، فراهم کردن فرصت های رشد و حمایت برابر و به دور از فساد برای همگان، بالا بردن آستانه تحمل و مدارا با دیگران ، داشتن نظام حمایت اجتماعی قدرتمند برای حفاظت از افراد جامعه در برابر سختی های زندگی است .

وی اظهارکرد: تلاش دولت بر آن است که مردم به حقوق خود دست یابند . ریشه کن شدن فقر و از بین رفتن فساد، حق مردم است. مهار تورم، رشد اقتصادی و سربلندشدن ایران در محافل بین المللی حق مردم است. دستیابی به بازار منطقه و جهان، حق مردم است. رشد فضای آزاد و معنوی ، حق مردم است. دسترسی آسان به اطلاعات، حق مردم است. برابری در برابر قانون، حق مردم است. داشتن آینده ای مطمئن، حق مردم است. رییس دولت دوازدهم تاکید کرد: اظهار نظر و گفت و گو ، دانستن و درجریان امور کشور قرار گرفتن ، حق مردم است. این احقاق حقوق مردم جز با همیاری و همدلی ، اعتدال و دوری از افراط و تفریط، اصالت دادن به حاکمیت قانون و فرهنگ قانون گرایی ، حاصل نخواهد شد.

روحانی یادآور شد: امروز ما مفتخریم که پس از ۳۹ سال از حیات جمهوری اسلامی ایران، همه مردم و جریان های سیاسی، اتفاق نظر دارند که در جمهوری اسلامی میزان ، رای ملت است.

وی همچنین گفت: ملت از طریق صندوق رای نظر خودرا درمورد سیاست وشیوه های اداره کشور اعلام می کنم و نظام امین رای مردم است ورای مردم را حق الناس می داند وبرهمین توانسته ایت اعتماد شهروندان را به به صندوق های رای جلب کتند.

رییس جمهوری افزود: در این انتخابات مردم با تمام وجود به میدان آمدند وبا زبان رای دوباره با نظام و رهبری و دولت و منتخب خود تجدید پیمان کردند. ملت به زیبایی کار خود را به پایان رساند وخواست خود را به زبان آورد واکنون بار مسئولیت را بردوش ما نهاده است.

روحانی ادامه داد: اینک ما هم باید اعلام کنیم دوباره آمده ایم برای اعتلای اسلام برای وسربلندی ایران برای اقتدار نظام وبرای خدمت به همه ایرانیان صدای مردم را بار دیگر شنیده ایم و باید به امید واعتماد آنان با همه وجود توجه کنیم ما برکات بزرگ این مردم سالاری دینی را به خوبی مشاهده کردیم.

وی اظهارکرد:نخستین برکت آن است که مردم می بینند خواسته ها وعلایق شان از طریق نامزدهای مختلف مطرح و نمایندگی می شود سپس از طریق رای دادن به نامزد مورد نظر خود احساس می کنند که در تعیین سرنوشت شان مشارکت دارند واین فرآیند سبب می شود که دلبستکی مردم به نظام افزایش یابد ونظام جمهوری اسلامی ایران برخلاف نظام های پیشین نظامی عاریتی نباشد وامروز این نظام درعواطف وقلوب مردم ایران ریشه دارد.

رییس جمهوری اضافه کرد: دومین برکت مردمسالاری آن است که چون نظام جمهوری اسلامی متکی بر آرا وخواست مردم است به انجماد وبن بست ودچار نمی شود در نظام های دیکتاتوری چون حکومت خود را فارق از خواست مردم می داند و اصولا در پی فهم واطلاع از آن نیست امکان انطباق حکومت با مردم وتحولات اجتماعی ازبین می رود ولذابا یک انقلاب ویک شورش حاکمان گویا از خواب بیدار می شوند وتا صدای مردم را بشنوند .

وی افزود: اما نگاه حکیمانه امام (ره) در پی ریزی نظام جمهوری اسلامی سبب شده که امروز نظام جمهوری اسلامی ایران همراه با تحولات شتابان اجتماعی خود را بازسازی کند .

رییس جمهوری تصریح کرد: سومین برکت مردم سالاری آن است که پذیرفتیم در یک جامعه ۸۰ میلیونی به حکم طبیعت انسانی درمورد موضوعات مختلف سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی طیف گسترده ای از دیدگاه ها وجود دارد والبته پذیرفته ایم که در نهایت برای اداره کشور این رای مردم است که از بین دیدگاه های مختلف راه مورد نظر خود را انتخاب می کند.

روحانی خاطرنشان کرد: اینکه همه ما به نقش تعیین کننده صندوق آراء گردن نهاده ایم، بیانگر بلوغ ورشد جامعه ونیروهای سیاسی کشور است بدون شک این دستاورد بزرگ مردم سالاری دینی ما مرهون راهبری امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب است که با یک نگاه راهبردی وبا مشی پدرانه وبا سعه صدر بستر رشد و نمو برای فرزندان انقلاب با سلایق سیاسی مختلف را فراهم کرده است.

وی گفت:نظام جمهوری اسلامی در کنار دستاوردهای بزرگ استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی و امنیت ، دستاورد مهمی نیز درحوزه رفع فقر داشته است عدالت اجتماعی ورفع فقر از جمله ارمان های انقلاب اسلامی بوده است واز ابتدای انقلاب تا کنون دولت ودیگر نهادهخای نظام خدمات گسترده ای را ارائه کرده است .

رییس جمهوری افزود: تا رفاه عمومی وفرصت های پیشرفت به صورت عادلانه ای در مناطق مختلف کشور فراهم شود در نتیجه این خدمات نظام جمهوری اسلامی تواتنسته است نسبت درآمد ۱۰ درصد غنی به ۱۰ درصد فقیر جامعه را از حدود ۲۵ برابر از سال ۵۶ به حدود ۱۴ برابر در سال ۹۴ کاهش دهد .

روحانی گفت: دولت یازدهم نیز از طریق بازگرداندن ثبات اقتصادی وکاهش تورم وافزایش خدمات عمومی از طریق ایجاد بیمه همگانی وانجام طرح تحول سلامت قدم های مهمی در این راستا برداشته است .

وی ادامه داد: با این حال هنوز هم وضعیت فقر ونابرابری در کشور شایسته ملت بزرگ ایران ونظام جمهوری اسلامی نیست همانطور که در دوران انتخابات وعده دادم یکی از اهداف دولت دوازدهم ریشه کن کردن کامل فقر مطلق از جامعهخ ایران وایجاد نظام جامع تامین اجتماعی است وامیداورم در پایان دولت دوازدهم شاهد کارنامه درخشان تری از نظام جمهوری اسامی در کاهش نابرابری باشیم .

رییس جمهوری ادامه داد: اما همگی واقفیم دستیابی به آرمان عدالت اجتماعی در گروآنست که در کشور ثروت ایجاد شود وگرنه به جای رفع فقر شاهد توزیع فقر خواهیم بود

روحانی افزود:به ویژه در شرایط فعلی کشور رفع فقر در گروه ایجاد شغل است چراکه در مجاری ایجاد فقر بیکاری است وکشور امروز با موج بزرگ افراد جویای شغل مواجه است وبه همین دلیل کشور نیازمند آنست که در سال های آینده شرایط لازم را برای رشد شتابان اشتغال فراهم کند .

روحانی ادامه داد: همانطور که در دوران انتخابات وعده دادم یکی از اهداف دولت دوازدهم ریشه کردن کردن کامل فقر مطلق از جامعه ایران و ایجاد نظام جامع تامین اجتماعی است و امیدوارم در پایان دولت دوازدهم شاهد کارنامه درخشان تری برای نظام جمهوری اسلامی در کاهش نابرابری باشیم.

رییس جمهوری یادآور شد: اما همه واقفیم که دستیابی به آرمان عدالت اجتماعی در گرو آن است که در کشور ثروت ایجاد شود وگرنه به جای رفع فقر، شاهد توزیع فقر خواهیم بود به ویژه در شرایط فعلی کشور، رفع فقر در گرو ایجاد شغل است چرا که یکی از مهمترین مجاری ایجاد فقر بیکاری است.

روحانی افزود: کشور امروز با موج بزرگ افراد جویای شغل مواجه است به همین دلیل کشور نیازمند آن است که در سال های آینده شرایط لازم را برای رشد شتابان اشتغال فراهم شود و ایجاد شغل و ثروت مستلزم سرمایه گذاری های گسترده و دسترسی به بازار و فناوری های پیشرفته است.

وی گفت: دولت دوازدهم اولویت اصلی خود را افزایش تولید و اشتغال می داند و در تداوم حرکت دولت یازدهم برنامه اقتصادی خود را بر مبنای سیاست های کلی نظام به ویژه سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ قانون اساسی و با هدف ایجاد یک انقلاب اقتصادی طراحی کرده است.

رییس جمهوری افزود: امروزه ملل جهان به رغم فاصله های جغرافیایی و تنوع های فرهنگی و اختلاف های سیاسی در جهانی به شدت در هم تنیده در همسایگی یکدیگر قرار گرفته اند و نمی توان توسعه پایدار و ملی را بدون برنامه روشن و قابل اعتمادی از تعامل سازنده با جهان که در سند چشم انداز بر آن تاکید شده است میسر ساخت.

روحانی ادامه داد:گذر از دشوارترین تحریم ها با ترکیبی از قدرت دیپلماسی و برخورداری از توان بازدارنده دفاعی اولین گام در چنین مسیری بوده است.

وی گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران اگرچه از سرعزتمندی هزینه استقلال کشور را پرداخته و می پردازد، اما هیچ گاه تحمیل انزوا از سوی دشمنان را نمی پذیرد و تسلیم خواست بدخواهان در جهت عدم مشارکت فعال ایران در نظام جهانی و به دور ماندن از تحولات و دستاوردهای تجربه بشری را نخواهد پذیرفت.

رییس جمهوری تاکید کرد: برجام نشان حس نیت جمهوری اسلامی ایران برای تعامل سازنده و موثر در سطح بین المللی بوده و هست .

روحانی همچنین گفت: ما اکنون با اعتمادبه نفس بیشتر از گذشته و مستحضر به پشتیبانی یک ملت که حماسه بزرگ انتخابات را آفرید برتعامل سازنده و موثر با جهان در چارچوب قانون اساسی تاکید داریم.

وی افزود: من بار دیگر در این محفل با عظمت اعلام می دارم که با پایان انتخابات فصل همدلی و همکاری آغاز شده است و وقت آن است که همه باهم در سایه گفت و گو، اجماع و انتخاب بهترین راهکارها و با استفاده از توان و ابتکار همه نیروهای خلاق کارآمدی نظام را ارتقاء بخشیده و رضایت مردم را به ارمغان آوریم.

رییس جمهوری گفت: دستانم را به سوی همه کسانی که به عظمت ایران می اندیشند دراز می کنم و از آنها برای ساختن آینده ای درخشان در مسیر پیشرفت کشور کمک می طلبم و از خداوند بزرگ عزت و عظمت روز افزون برای این ملت غیور و صبور مسالت می کنم.

روحانی افزود: «خدایا این ملت که بهترین های خود را در راه تو هدیه کرده و آماده هدیه کردن است شایسته بهترین ها است. از تو می خواهم که بهترین نعمت های خود را بر این مردم سربلند ارزانی دار. خدایا اینک که این ملت بزرگ بار دیگر این بنده کوچک برای خدمت به خود برگزیده است پرتو عنایت و هدایت را بر من بتابان و من را شایسته خدمت به آرمان های بلند این ملت قرار ده».

وی ادامه داد:« ای آغاز گر هستی ها و ای جبران کننده کاستی ها یاری ام کن. یاری ام کن تا در تحمل سختی ها و نامهربانی ها صبور و در مقابله ظلم و جور، جسور و در بازشناسی کژی ها و ناراستی ها بینا و در فرو ریختن دیوار دروغ و حسد توانا، در کنار زدن پرده ریا و تزویر توانمند، در شنیدن صدای مردم شنوا، در پاسخ به خواست جوانان مصمم و در پای فشاری مصالح ملت پابرجا باشم».

رییس دولت دوازدهم افزود: ای آشکار کننده زیبایی ها و پوشاننده زشتی ها از تو عزت می خواهم نه خودخواهی، از تو کرامت می خواهم نه خودپسندی، از تو شرافت می خواهم نه خودرایی ای دانای همه نهان ها و شنونده همه شکوه ها از تو می خواهم کینه توزی ها را به مهربانی، حسادت ها را به همکاری و بدبینی ها را به همدلی بدل فرمایید.

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری منتخب مردم در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری امروز – پنج شنبه – با حضور سران قوا، مقامات کشوری و لشگری، سفیران کشورهای مختلف و جمعی از هیات های خارجی در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد.