تاریخ انتشار خبر: 14 آبان 1396 | 18:34:47
کد خبر : 1450

در آیین اختتامیه نهمین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت خوزستان مطرح شد:

صنعت نفت باید با سرمایه گذاری در ساخت تجهیزات داخل استان به نقش خود در اشتغال عمل کند/نمایشگاه دائمی نفت باید در مرکز استان خوزستان راه اندازی شود

 
استاندار خوزستان با تقدیر از خدمات اجتماعی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت : امیدوارم این شرایط برای خوزستان فرصتی را فراهم کند تا بتوانیم این استان را هم برای خودش و هم برای کشور بیش از پیش استراتژیک کنیم. بخش اعظم عایدی تولید نفت خوزستان برای کشور است بنابراین مشکلات این استان باید در اولویت باشد.
دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در آیین اختتامیه نهمین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت خوزستان که  در سالن اجتماعات نمایشگاه های بین المللی استان خوزستان برگزار شد، اظهار داشت: تاکنون از دو پایانه مرزی چذابه و شلمچه ۹۰۰ هزار نفر عازم کربلای معلی شده اند ، امسال نمایش باشکوه اربعین حسینی را در کربلا شاهد خواهیم بود.
شریعتی با اشاره به نقش بی بدیل استان خوزستان در تاریخ تمدن ایران از هزاران سال پیش تاکنون گفت: استان خوزستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و منابع طبیعی نقش کم نظیری در کشور داشته است که در صد سال اخیر با پیدایش نفت بر این ویژگی افزوده شده است. صنعت نفت بر روابط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی استان تاثیر بسزایی داشته است .
 استاندار خوزستان با اشاره به فرآیند استحصال نفت گفت: همزمان با پیدایش نفت استان خوزستان کانون صنعت، اشتغال و تولید شده است، صنعت نفت اکنون به میانسالی رسیده است.
وی با بیان اینکه  برای نگه داشت این صنعت و توان تولید به این میزان اشتغال نیاز نداشتیم، عنوان کرد: صنعت نفت متناسب با حجم سرمایه گذاری و خلق ثروت ، در ایجاد اشتغال موفق عمل نکرده است . عدم رضایت مندی مردم استان در نقش صنعت نفت در تولید اشتغال شاهدی بر این مدعاست .
شریعتی با بیان اینکه با تغییر نگرش باید در حد بضاعت این مشکل مردم را پاسخ دهیم، تصریح کرد: صنعت نفت در استان باید بیش از پیش با سرمایه گذاری در ساخت تجهیزات داخل استان به نقش خود در اشتغال عمل کند. بر خود واجب میدانیم که شرایط فراهم شود که صنعت نفت در حوزه سازندگان تجهیزات داخل استان به طور مستقیم در ایجاد اشتغال نقش موثرتری ایجاد کند.
استاندار خوزستان بیان داشت: سازندگان ،تولیدکنندگان و تامین کنندگان تجهیزات با شرکت در نمایشگاه ها می توانند زنجیزه  تولید را تکمیل کنند .
وی با اعلام اینکه برگزاری این نمایشگاه می تواند زمینه ساز توسعه و پیشرفت در حوزه ساخت تجهیزات مورد نیاز نفت و هم افزایی و تعامل بیشتر میان سازندگان و تامین کنندگان بومی باشد، گفت:این نمایشگاه می تواند مشوقی برای صنایع وابسته به نفت باشد.
شریعتی به ضرورت جابجایی محل نمایشگاه های بین المللی اشاره کرد و گفت : خوزستان به عنوان قطب اصلی استخراج و تولید می طلبد که نمایشگاه دائمی نفت . در خوزستان راه اندازی شود ‌ .
وی اعتبار مورد نیاز برای توسعه میادین موجود نفتی را ۳میلیارد دلار دانست و گفت: برای افزایش هفتصد میلیارد دلاری در میادین غرب کارون نیازمند اعتبار هزارمیلیارد دلاری است .
استاندار خوزستان با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه توسعه میادین نفت گفت: مجموعه اقدامات دولت و بخش خصوصی باید به رفع دغدغه های مردم استان در حوزه ریزگردها ، مسائل زیست محیطی و اشتغال منتهی شود . چرا که خوزستان قلب تپنده کشور است و توسعه و‌پیشرفت استان، پیشرفت کشور را به دنبال خواهد داشت ‌.
استاندار خوزستان با تقدیر از خدمات اجتماعی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت : امیدوارم این شرایط برای خوزستان فرصتی را فراهم کند تا بتوانیم این استان را هم برای خودش و هم برای کشور بیش از پیش استراتژیک کنیم. بخش اعظم عایدی تولید نفت خوزستان برای کشور است بنابراین مشکلات این استان باید در اولویت باشد.
عالی ترین مقام دولت در استان ابراز امیدواری کرد: این حمایت ها از صنایع تولید داخل باید با جدیت بیشتر ادامه پیدا کند و به موازات توسعه میادین نفتی در استان باید ملاحظات زیست محیطی آن نیز رعایت شود . استاندار خوزستان  در پایان به خانواده داغدیده  حادثه چاه نفتی میدان رگ سفید تسلیت و تعزیت گفت.