تاریخ انتشار خبر: 2 مهر 1397 | 22:19:50
کد خبر : 3592
هشدار رئیس مركزبهداشت غرب اهواز

درخصوص ازدیاد سگهای ولگرد در سطح شهر و بازگشایی مدارس همراه با ترس از سگهای بلاصاحب برای دانش آموزان

به گزارش زاگرس نشینان؛ دکتر مهرداد شریفی رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز با اعلام هشدار، از افزایش سگهای بلاصاحب در سطح شهر در زمان بازگشایی مدارس  ابراز نگرانی کرد .شریفی بیان داشت: با وجود بازگشایی مدارس شهروندان اهوازی  همچنان با معضل جولان سگ‌های بلاصاحب در سطح مناطق دست به گریبان هستند و دانش‌آموزان  اهوازی با […]

به گزارش زاگرس نشینان؛ دکتر مهرداد شریفی رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز با اعلام هشدار، از افزایش سگهای بلاصاحب در سطح شهر در زمان بازگشایی مدارس  ابراز نگرانی کرد .شریفی بیان داشت: با وجود بازگشایی مدارس شهروندان اهوازی  همچنان با معضل جولان سگ‌های بلاصاحب در سطح مناطق دست به گریبان هستند و دانش‌آموزان  اهوازی با ترس از مواجهه با سگ‌های بلاصاحب به مدرسه می‌روند دانش آموزان و خانواده های اهوازی هر لحظه این نگرانی را دارند که ممکن است در مسیر مدرسه با سگ های ولگرد برخورد کنند و دچار خطرات و بیماریهای مرتبط با آنها گردند.

 شریفی اظهار داشت: وجود سگ های ولگرد در اطراف و مسیر مدارس موجب نگرانی دانش آموزان و اولیای آن ها شده است از همین رو برای آرامش و آسایش دانش‌آموزان و مصون نگه داشتن آنان از بروز خطرات مواجهه با سگهای ولگرد و برخی از بیماری‌های واگیر باید اقدامات لازم انجام شود.

مهرداد شریفی گفت: با توجه به بازگشایی مدارس کلاس های آگاه سازی با مدیران مدارس و مدیران فرهنگی آموزش و پرورش تشکیل شده است و در جلسات  فرمانداری نیز این موضوع مطرح شده است.

وی تصریح کرد: باید شهرداری های منطقه در امر اتلاف وجمع آوری سگ های بلاصاحب  اطراف مدارس و مناطق همکاری لازم را داشته باشند تا بخشی از این مشکل رفع شود.

این مقام مسئول گفت: به هرحال این موضوع به عنوان یک آسیب موجود در سطح شهر  اهواز  مطرح است که نیازمند عزم راسخ مسئولان در جهت ارتقای سطح امنیت روحی و روانی مردم می باشد و امیدواریم در راستای همکاری و تعامل روز افزون ادارات این چالش نیز برطرف شود .

وی افزود:باید با شیوه‌های مصوب و تائید شده‌ای که در کشور به کارگروههای استانی و شهرستانی  ابلاغ‌شده جمعیت سگ‌ها را کنترل کرد .

شریفی با بیان اینکه ساماندهی سگ‌های بلاصاحب موضوعی است که باید عمیق‌تر به آن توجه شود  اظهار داشت: در  قانون وظایف  مشخص‌ شده  و  وظیفه‌ی برخورد و کنترل سگهای بلاصاحب با شهرداری است. کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب دستورالعمل مصوب پاییز ۸۷ سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های  کشور است .

رئیس مرکز بهداشت غرب اهواز یادآور شد علت عمده و کارشناسی حضور سگ‌های بلاصاحب در سطح شهرها باید ازجنبه های مهم ازجمله: مدیریت پسماند ، همچون زباله و نخاله و ..در سطح شهرها،اجرای دستورالعمل های مصوب در راستای کنترل سگهای ولگرد و ….مورد بررسی قرار گیرد  ، چرا که سگ‌های بلاصاحب به‌منظور تأمین غذا به داخل شهر هجوم آورده و نداشتن مدیریت زباله‌ها زمینه را برای حضور سگهای بلاصاحب افزایش می دهد.

شریفی گفت: سگهای بلاصاحب می توانند باعث بیماریهای مختلفی  در بین  انسانها شوند  از جمله مهمترین آنها می‌توان به بیماریهایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، و….اشاره نمود که برضرورت اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب بیش ازپیش تاکید می ورزد.

وی با تاکید بر اینکه بیمار دچار گازگرفتی را باید به سرعت به مراکز بهداشتی و بیمارستان منتقل کرد افزود: به محض انتقال سریع مصدوم به بیمارستان و مراکز بهداشتی درمانی  محل حیوان گزیدگی به مدت ۲۰ دقیقه با آب و صابون شستشو داده می‌شود سپس تلفیق واکسن و سرم دریافت میکند.

رییس بهداشت غرب اهواز اظهار کرد تمام خدمات به افراد دچار حیوان گزیدگی که بیش از یک میلیون تومان  می باشد  کاملاً  رایگان است، .

شریفی در پایان ضمن گلایه مندی از متولیان این امر خواستار بهبود وضعیت و ساماندهی وضعیت کنونی شد وی از سازمانهای ذیربط  و متولیان خواست  قبل از بروز خطرات ناگوار چاره اندیشی صورت پذبرد و بر اساس دستورالعمل و آئین نامه های موجود نسبت به کنترل و کاهش سگهای بلاصاحب در سطح شهر اقدام لازم صورت پذیرد .