تاریخ انتشار خبر: 17 دی 1397 | 15:14:45
کد خبر : 4233

درخشش مخترعان صنعت آبفا خوزستان در جشنواره بیکسپوی کره جنوبی

به گزارش زاگرس نشینان  صادق حقیقی پور مدیر عامل آبفا خوزستان با حضور دیگر چهره های نخبه خوزستان در صنعت آبفا خوزستان توانست مدال نقره جشنواره بیکسپو از کشور کره جنوبی را کسب کند. درخشش مخترعان خوزستانی در جشنواره بیکسپو کره جنوبی خوزستان – مخترعان خوزستانی صنعت آب و برق خوزستان با طرح “تصفیه های […]


به گزارش زاگرس نشینان  صادق حقیقی پور مدیر عامل آبفا خوزستان با حضور دیگر چهره های نخبه خوزستان در صنعت آبفا خوزستان توانست مدال نقره جشنواره بیکسپو از کشور کره جنوبی را کسب کند.

درخشش مخترعان خوزستانی در جشنواره بیکسپو کره جنوبی

خوزستان – مخترعان خوزستانی صنعت آب و برق خوزستان با طرح “تصفیه های قابل حمل خورشیدی” موفق به کسب مدال نقره جشنواره بیکسپو از کشور کره جنوبی شدند.
صادق حقیقی پور، یکی از اعضای تیم طراح “تصفیه خانه سیار”  اظهارکرد: از دو سال قبل مطالعات خود را در این زمینه آغاز کردیم و این تصفیه خانه به جدیدترین روش گندزدایی در دنیا که ترکیبی از  روش های ازن زنی، uv و رادیکال های آزاد و الکترولیز که هر کدام به عنوان روش جداگانه ای برای تصفیه آب مورد استفاده قرار می گیرد، طراحی و ساخته شده که انرژی مورد نیاز آن با استفاده از پنل های خورشیدی تامین می شود.

حقیقی پور افزود: برای اولین بار در این دستگاه قابلیت استفاده همزمان از این روش ها در یک سیستم به صورت سیار فراهم شده است.

وی با اشاره به تامین آب مورد نیاز مناطق دوردست تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم آب آشامیدنی با کیفیت در روستاهای دوردست تامین کنیم، به دلیل اینکه تامین تجهیزات سخت و دشوار است، با احداث این تصفیه خانه پیشرفته خورشیدی می توانیم آب شرب بهداشتی و با کیفیت را تامین کنیم.

عضو گروه منتخب جشنواره بیکسپو با اشاره به این فناوری نوین تصفیه آب در دنیا، خاطر نشان کرد: در برخی از کشورهای توسعه یافته از روش ازن برای گند زدایی استفاده می شود که ما با طراحی و ساخت این تصفیه خانه با متدهای پیشرفته تصفیه گندزدایی، توانستیم با طراحی فناوری نوین و بی نظیر تصفیه آب بار دیگر اقتدار علمی کشورمان و استان خوزستان را با افتخار به اثبات برسانیم.

وی افزود: در کشور ایران برای تصفیه آب از روش کلرزنی استفاده می شود که این روش نیاز به تاسیسات وسیعی دارد و برای اجرای آن نیاز به افراد متخصص در این زمینه است.

مدیرعامل شرکت آبفا خوزستان خاطر نشان کرد: از این رو در این طرح به دنبال ساخت دستگاهی بودیم که بتوان ضمن ارتقاء شاخص های حفاظت از محیط زیست، از آن در مناطق صعب العبور، شرایط بحرانی و بلاهای طبیعی استفاده و آب تصفیه شده را تولید کرد. همچنین می توان از آن به عنوان یک سیستم آب شیرین کن رفع معایب و نواقص تاسیسات موجود با کاربرد و مزایایی مانند RO استفاده کرد.

حقیقی پور با اشاره به تولید آب این تصفیه خانه تصریح کرد: توان تولید این دستگاه در صورت استفاده از آب چاه یا رودخانه به میزان ۱۰ لیتر در دقیقه با TDS بین ۱۰ تا ۲۰ ppm آب آشامیدنی با کیفیت است.

به گزارش ایسنا، جشنواره بیکسپو، به بزرگ ترین گردهمایی نوآوری صنعت انرژی در دنیا معروف است که به وسیله شرکت کپکو و وزارت صنعت و تجارت کشور کره جنوبی با همکاری فدراسیون بین المللی مخترعین برگزار شده که بزرگ ترین شرکت های صنعت آب و برق، جدیدترین نوآوری ها و فناوری های خود را ارائه می دهند.

افراد شرکت کننده صنعت آب و برق خوزستان در این طرح شامل دکتر صادق حقیقی پور، مهندس شریفی فرد و مهندس آرش طاهری بودند.

در این جشنواره ۶۸۰ شرکت از ۶۰ کشور حضور داشتند که طرح تصفیه خانه سیار با قابلیت ضد عفونی و میکروب زدایی از کشور ایران توانست در بخش اختراعات بین المللی با پذیرش در مرحله فینال از بین ۵۴ طرح برتر از ۴۰ کشور مقام دوم را کسب کند و به مدال نقره دست یابد.