تاریخ انتشار خبر: 31 خرداد 1399 | 20:13:21
کد خبر : 9012
استاندار خبرداد:

خوزستان هنوز یک درصد مبتلا به کرونا ندارد؛اهواز از وضعیت قرمز کرونا خارج شد

استاندار خوزستان با اشاره به کاهش شهرهای با وضعیت قرمز خوزستان ناشی از کرونا گفت: وضعیت شهر اهواز از قرمز به زرد تبدیل شده است.

اهواز  از وضعیت قرمز کرونا خارج شد

به گزارش زاگرس نشینان؛استاندار خوزستان غلامرضا شریعتی روز شنبه در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری ناشی از کرونا در اداره کل مدیریت بحران خوزستان بیان کرد:علاوه بر اهواز خرمشهر نیز از وضعیت قرمز خارج و به وضعیت نارنجی تبدیل شده است. بنا به نظر مسوولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز و با توجه به پیش‌بینی‌های اپیدمیولوژیک، خوزستان در حال گذر از پیک بیماری است  که نیازمند خود مراقبتی بیشتر مردم است.

وی افزود: هم اکنون خوزستان در شرایط پایداری به لحاظ شیوع ویروس کرونا قرار دارد و تعداد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها  افزایش یا کاهش محسوسی نداشته است هر چند هنوز شرایط خیلی خوبی نداریم اما شرایط بدتر نشده و به صورت جزیی بهتر شده است.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه سلامت و معیشت مردم در اولویت تصمیم‌گیری‌های استان قرار دارد گفت: تا رسیدن به وضعیت مطلوب مردم باید از برگزاری هرگونه آیین ترحیم و شادی و تجمع بپرهیزند و دستگاه‌های متولی از آن جلوگیری کنند چرا که برگزاری تجمع‌ها عامل اصلی انتقال ویروس کرونا است.

وی ادامه داد: وسایل نقلیه عمومی باید تا حد امکان مدیریت و کنترل شوند؛ گاهی اوقات برخی از محدودیت‌ها نتیجه متفاوتی دارد یعنی وقتی بازار رسمی را تعطیل می‌کنیم تجمع در بازارهای غیررسمی و سنتی بیشتر می‌شود برای همین باید تمامی جوانب را برای ایجاد محدودیت با هم دید.

شریعتی بیان کرد: هم اکنون هشت شهر خوزستان از لحاظ شیوع ویروس کرونا وضعیت قرمز دارد و بقیه شهرهای استان در وضعیت زرد و نارنجی هستند؛ با توجه به این وضعیت مساجد در شهرهای زرد می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و با نظارت دستگاه‌های متولی برای نماز جماعت باز شوند و درباره شهرهای قرمز خوزستان هفته آینده تصمیم گرفته و اعلام می‌شود.

وی با اشاره به صحبت‌هایی در خصوص تعطیلی ۲۸ روزه در خوزستان بیان کرد: تاکنون هیچ پیشنهاد رسمی از مراجع فنی و علمی برای تعطیلی نداشته‌ایم و اگر تعطیلی یا محدودیتی بنا باشد اعمال شود به صورت شهر به شهر است.

استاندار خوزستان  درباره اینکه چرا آماری از تعداد مبتلایان منتشر نمی‌شود گفت:خیلی از استان‌ها از ماه‌ها پیش آماری را منتشر نمی‌کردند اما ما اصرار داشتیم که به مردم استان خود آمار بدهیم  اما سیاست کشوری بر این بود که آمار به صورت استانی ارایه نشود.

شریعتی ادامه داد: در استان خوزستان هنوز یک درصد جمعیت هم به کرونا مبتلا نشده‌اند  این در حالی است که  در برخی استان‌ها  از هشت درصد تا ۳۰ درصد از جمعیت آنها مبتلا داشته‌اند. البته درست است شرایط ما با یک ماه پیش کاملا متفاوت است و این برای ما یک هشدار است اما اوضاع از کنترل خارج نشده و باید دست به دست هم دهیم تا از پیک بیماری به تدریج عبور کنیم.

وی با اشاره به کمک به اقشار کم درآمد و ضعیف جامعه گفت: شهرداری تلاش کند به صورت روزانه ماسک رایگان در اختیار دستفروشان و فروشندگان خرد قرار دهند.

ویروس کرونا نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد و تاکنون به بیش از ۲۰۰ کشور سرایت کرده است که سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد کل مبتلایان به کرونا تا عصر روز جمعه به ۲۰۰ هزار و ۲۶۲ نفر رسید که از این تعداد ۱۵۹ هزار و ۱۹۲ نفر بهبود یافتند و ۹ هزار و ۳۹۲ نفر جان خود را از دست دادند