تاریخ انتشار خبر: 17 فروردین 1398 | 14:52:54
کد خبر : 4866

خسارت ۹۴۸ میلیارد تومانی سیلاب به بخش کشاورزی خوزستان/بیش از ۷ هزارتن علوفه و سبوس بین دامداران توزیع شد

  به گزارش زاگرس نشینان به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان خوزستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان گفت: سیلاب تاکنون بیش از ۹۴۸ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خوزستان خسارت وارد کرده است. کیخسرو چنگلوایی با اعلام این خبر افزود: خسارت زیربخش زراعت استان حدود ۶۶۹ میلیارد تومان، تاسیسات و ساختمان […]

به گزارش زاگرس نشینان به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان خوزستان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان گفت: سیلاب تاکنون بیش از ۹۴۸ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خوزستان خسارت وارد کرده است.

کیخسرو چنگلوایی با اعلام این خبر افزود: خسارت زیربخش زراعت استان حدود ۶۶۹ میلیارد تومان، تاسیسات و ساختمان حدود ۱۶۹ میلیارد تومان، زیربخش باغی حدود ۱۰۴ میلیارد تومان و زیربخش دام و طیور استان نزدیک به ۶ میلیارد تومان بوده است.

وی اضافه کرد: ۵ هزار هکتار از مزارع نیشکر با آبگرفتگی و یک هزار هکتار از این مزارع که به چرای دام ها اختصاص یافته، خسارت ۱۰۰ درصدی دیده است.

چنگلوایی ادامه داد: ۱۰ میلیارد تومان خسارت به دایک ها و تاسیسات کشت و صنعت هایی که برای عبور سیلاب منفجر شده اند، وارد شده است.

وی در باره اقدامات انجام شده گفت: تاکنون میزان ۴۰۰۰ تن علوفه با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد مستضعفان و ۳۱۰۰ تن سبوس میان دامداران آسیب دیده از سیل توزیع شده است.

چنگلوایی خاطرنشان کرد: طی این مدت همچنین ۲۲۰ هزار راس دام را در ۱۰ شهرستان انتقال موقت و اسکان داده ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان اظهار داشت: ۵۴ دستگاه ماشین آلات سنگین شامل بیل مکانیکی ،لودر ،بولدوزر و کمپرسی نیز از بهمن ماه تا کنون برای مدیریت سیل به مناطق درمعرض خطر اعزام شده است.

چنگلوایی درباره کمک رسانی به عشایر تصریح کرد: ۲۰۰ خانوار عشایری را در مناطق امن اسکان موقت داده ایم.

وی در مورد اقدامات فنی مهندسی خاطر نشان کرد: از سال ۹۷ تاکنون لایروبی انهار به میزان ۱۸۰ کیلومتر و تحکیم و مرمت سیل بندها به میزان ۷۵ کیلومتر انجام شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان درباره واکسینه طیور در معرض سیلاب گفت: در حوزه دامپزشکی واکسینه طیور در معرض خطر تاکنون به میزان ۲۰ هزارقطعه انجام و سمپاشی ۱۲۵ هزار متر مربع اماکن دامی و طیور انجام شده ضمن این که درمان دام های سبک و سنگین نیز صورت گرفته است.

وی گفت : از طریق شرکت غله و بازرگانی، مسئولیت نان تمام مناطق سیل زده استان خوزستان را برعهده گرفته ایم و تامین بخش مهمی از نان استان های ایلام و لرستان توانایی تولید و توزیع یک و نیم میلیون قرص نان در روز برای سیل زدگان وجود دارد.

چنگلوایی اذعان داشت: در وهله نخست با انواع شیوه ها، اطلاعات لازم برای پیشگیری و مهار سیلاب در اختیار بهره برداران گرامی بخش کشاورزی قرار گرفته است و برای هرکدام از شهرستان های در معرض خطر یک مسوول معین ستادی مشخص شده تا مدیریت و حل مسائل و مشکلات با تسریع و کیفیت مطلوب انجام شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه پرداخت خسارات سیل گفت:مبلغ ۲۰ میلیارد تومان به منظور تامین خسارت کشاورزان آسیب دیده از سیل در شامگاه ۱۶ فروردین ماه مصوب شده که برای پرداخت در اختیار بانک کشاورزی و صندوق بیمه بخش کشاورزی قرار گرفته و هم اکنون در حال اولویت بندی است.

چنگلوایی افزود: مبلغ ۳ میلیارد تومان خسارت سیل سال ۹۵ دهستان شعیبیه شوشتر با پیگیری های استاندار و رئیس جمهور از محل اعتبارات استانی تامین و مقرر شد ظرف ۱۰ روز آینده پرداخت شود.