تاریخ انتشار خبر: 25 اردیبهشت 1401 | 13:59:30
کد خبر : 13072
سرپرست اداره کل بهزیستی خوزستان :

خانواده مهم ترین نهاد برای تأمین امنیت، آرامش روانی و عاطفی اعضا، پرورش نسل جدید و اجتماعی کردن فرزندان است 

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛سرپرست اداره کل بهزیستی خوزستان ضمن تبریک فرارسیدن پانزدهم ماه مه مصادف با ۲۵ اردیبهشت ماه که از سوی مجمع جهانی سازمان‌ ملل  به عنوان «روز جهانی خانواده» نام گذاری شده است گفت: هدف از گرامیداشت «روز جهانی خانواده»، اهمیت جامعه جهانی به خانواده به عنوان اصلی‌ترین واحد اجتماعی و برطرف کردن مسائلی […]

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛سرپرست اداره کل بهزیستی خوزستان ضمن تبریک فرارسیدن پانزدهم ماه مه مصادف با ۲۵ اردیبهشت ماه که از سوی مجمع جهانی سازمان‌ ملل  به عنوان «روز جهانی خانواده» نام گذاری شده است گفت: هدف از گرامیداشت «روز جهانی خانواده»، اهمیت جامعه جهانی به خانواده به عنوان اصلی‌ترین واحد اجتماعی و برطرف کردن مسائلی است که کانون خانواده را در دنیای امروز تهدید می‌کند.

مهران کریمیان با اشاره به اینکه خانواده، مهم ترین نهاد برای تأمین امنیت، آرامش روانی و عاطفی اعضا، پرورش نسل جدید و اجتماعی کردن فرزندان است بیان کرد: انجام مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره خانواده، مشاوره پیش از طلاق، برگزاری دوره های آموزشی پیش و حین ازدواج و کارگاه های آموزشی ویژه فرزندپروری از جمله اقدامات سازمان بهزیستی در راستای تحکیم بنیان خانواده  و پیشگیری از آسیب های اجتماعی است.

وی اظهار داشت: برنامه آموزش پیش از ازدواج مجموعه آموزش هایی است که با هدف توانمندسازی افراد در انتخاب همسر و  تشکیل خانواده به منظور مواجهه با مسائل زندگی مشترک و مدیریت درست ارتباطات خانوادگی در قالب روش های فعال آموزشی با موضوعات خواستگاری و آشنایی، عشق و صمیمیت، انتخاب همسر، دوران نامزدی، دوران عقد و سال اول زندگی مشترک، برگزار می شود.

کریمیان ادامه داد: در سال گذشته، برای ۸ هزار و ۱۶۵  فرد در آستانه ازدواج، ۳۰۸ دوره آموزشی پیش از ازدواج، توسط مراکز مشاوره و  مراکز سلامت روان محلی تحت نظارت بهزیستی برگزار شد.

وی  با بیان اینکه  ارائه خدمات روانشناختی  در زمینه های مشاوره خانواده و ازدواج ،کودک و نوجوان ، اختلالات بالینی و اعتیاد توسط روانشناسان و مشاوران دوره دیده در ۱۶۸ مرکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی خوزستان انجام می شود افزود: مراکز مشاوره بهزیستی با همکاری مراکز سلامت روان محلی و پایگاه های مثبت زندگی، در طول سال ۱۴۰۰، اقدام به برگزاری۲۹۲ دوره مهارتهای زندگی ویژه خانواده ها،  برای ۷ هزار و ۲۰ نفر کرده اند.

سرپرست اداره کل بهزیستی در این باره افزود: برنامه آموزش زندگی خانواده، مجموعه آموزش هایی است که با هدف افزایش رضایتمندی و پایداری و تحکیم ازدواج در قالب کارگاه های آموزشی با موضوعاتی مانند دین و اخلاق در خانواده، خانواده در جامعه، ارتباط همسران ، مدیریت اقتصادی خانواده، و یا فرزندپروری با تاکید بر ۵ سال اول زندگی مشترک زوجین انجام می شود.

کریمیان همچنین عنوان کرد: در طول سال گذشته ۷ هزار و ۷۰۸ نفر از خدمات مشاوره آنلاین و غیرحضوری پیش از ازدواج بهره برده اند.

وی گفت: اجرای طرح کنترل و کاهش طلاق با همکاری قوه قضاییه و راه اندازی سامانه تصمیم به منظور ارائه خدمات روانشناختی به زوجین در آستانه طلاق، پرداخت کمک هزینه مشاوره و خدمات روانشناختی به افراد واجد شرایط از جمله دیگر اقدامات بهزیستی در راستای تحکیم بنیان خانواده است.

کریمیان کنترل و کاهش طلاق را از جمله اهداف سامانه تصمیم دانست و یادآور شد: مدیریت یکپارچه و کارآمد در ارجاع، ارتقاء کیفی و کمی خدمات روانشناختی و مشاوره تخصصی در حوزه خانواده، ایجاد آمادگی در اعضای خانواده برای ایفای نقش های صحیح در زمینه های فردی و اجتماعی پس از جدایی، افزایش پایداری زندگی مشترک از طریق بهبود روابط اعضای خانواده و افزایش دسترسی به خدمات سلامت روان از دیگر اهداف این سامانه است.

سرپرست بهزیستی خوزستان  در پایان با اشاره به مشاوره حضوری و غیرحضوری برای ۳۲ هزار و ۴۰۸ نفر توسط خط تلفنی ۱۴۸۰ اظهار داشت: خط تلفنی ۱۴۸۰ همه روزه ، از ساعت ۸ صبح الی ۲۴ شب آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان به عموم شهروندان  عزیزاست.