تاریخ انتشار خبر: 13 شهریور 1402 | 11:48:19
کد خبر : 14860

خالق کلنچی به حماسه‌هایش پیوست

به گزارش خبرگزاری نشینان،عبد الرسول منجزی سلاطینی شاعر،نویسنده،و حماسه سرای تاریخ بختیاری فرزند آغفور و پدر مرحوم استاد عباس منجزی نوازنده نی و موسیقی‌دان بختیاری در ۵ فروردین ۱۳۱۰ خورشیدی در روستای کوشک خلف سفلی از توابع مسجد سلیمان متولد شد. او در سال ۱۳۲۲ در مکتب خانه سنتی شروع به فراگیری قرآن نمود و […]

به گزارش خبرگزاری نشینان،عبد الرسول منجزی سلاطینی شاعر،نویسنده،و حماسه سرای تاریخ بختیاری فرزند آغفور و پدر مرحوم استاد عباس منجزی نوازنده نی و موسیقی‌دان بختیاری در ۵ فروردین ۱۳۱۰ خورشیدی در روستای کوشک خلف سفلی از توابع مسجد سلیمان متولد شد.
او در سال ۱۳۲۲ در مکتب خانه سنتی شروع به فراگیری قرآن نمود و در کنار آن به خواندن و نگاشتن زبان و ادبیات فارسی نیز روی آورد.
در سال های بعد ضمن مطاله ی کتب گوناگون در یکی از مدارس مدرن آن زمان در نفتون مسجدسلیمان به علم‌آموزی پرداخت و موفق به ادامه تحصیل به شیوه های آموزشی جدید گردید.
نبوغ ذاتی و علاقه او به شعر و ادببات از دوران جوانی با وی همراه بود به گونه ای که مبادرت به نوشتن اشعاری به زبان فارسی و گویش بختیاری می نمودند.اما دست تقدیر و فراهم نبودن شرایط مناسب ، باعث شد تا این اشعار که سرشار از ذوق،و برگفته از تاریخ کهن مردمان بختیاری بودند مکتوب نگردند.
در نهایت در سال ۱۳۸۴ و در سن ۷۴ سالگی به قول خودش، به خود آمده و شروع به گرد آوری و نگاشتن آثار و اشعارش نمودند که بعد از پنج سال یعنی در سال ۱۳۸۹ موفق به چاپ اولین کتاب خود به نام “حماسه کلنچی” شد.
خالق حماسه‌های بختیاری سرانجام در سحرگاه شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ چشم از جهان خاکی فروبست و به‌حماسه‌های جاودانش پیوست.

گزارشگر/پژمان کریمی