تاریخ انتشار خبر: 10 آبان 1398 | 16:40:45
کد خبر : 7053
مجتبی گهستونی:

جوابیه مجتبی گهستونی روزنامه نگار و فعال حوزه میراث فرهنگی در خصوص سو تفاهم ایجاد شده در پست اینستاگرامی خود.

جوابیه زیر طبق ماده ۲۳ قانون مطبوعات، جهت تنویر افکار عمومی، در پاسخ به مطلب مندرج در خبرگزاری فارس به تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۸ با عنوان «واکنش اعتراضی مردم خوزستان به انتشار یک تصویر موهن در فضای مجازی» برای انتشار در آن خبرگزاری تقدیم حضورتان می شود.

به گزارش خبرگزاری زاگرس نشینان؛مجتبی گهستونی فعال میراث فرهنگی وگردشگرخوزستانی درخصوص حواشی چندروزگذشته بیان داشتند:در دو روز گذشته نشر متنی به قلم اینجانب و نشر تصویری که خود من طراح آن نبودم باعث شد تا عده ای از نشر آن تصویر برداشت نادرستی کنند. آنها فرض را بر این گرفته اند که اینجانب سعی در نقد احساسات مذهبی افراد داشته و مخالف انجام پیاده روی اربعین هستم، در حالی که به هیچ وجه چنین قصدی نداشته و لزومی نمی بینم که بخواهم شیفته گی مردم به برگزاری پر رنگ آئین های عاشورایی را به زیر سئوال ببرم. من نیز به مانند میلیون ها نفر دیگر به ندای امام حسین (ع) پاسخ می دهم اما در ادامه چون متوجه شدم نشر آن عکس و مطلب عده ای را نگران کرده است و خود نیز فردی نیستم که بخواهم به آئین های مذهبی همچون آئین های ملی توهین کنم در سریع ترین زمان آن تصویر و نوشتار را از صفحه اینستاگرامم پاک کردم. تاکید می کنم که خالق آن عکس هم بنده نبودم.
ایشان ادامه داد:اینجانب پرورش یافته مسجد محل بودم و افتخار می کنم که از این طریق با حوزه های فرهنگی و هنری آشنا شده و تا به امروز ایمان مذهبی خود را حفظ کردم. اما باور دارم که علایق مل!ی و میراثی به هیچ وجه در تضاد با دین نیست و من نیز به عنوان یک روزنامه نگار با ۲۵ سال سابقه مفید و حضور در رسانه های تماما حرفه ای کوشش کردم که در حوزه های تخصصی قلم بزنم و یادآور شوم که هر روزنامه نگاری باید از این شاخه به آن شاخه نپرد. مقام معظم رهبری هم بارها در کنار توجه به ارزش های مذهبی بر ایستادگی بر هویت ملی تاکیده کرده اند.
وی افزود:همچنین به دلیل اعتقادی که به نهضت عاشورا و امام حسین دارم خود من نیز هر ساله علاوه بر شرکت در دسته جات و تکایا، مطلبی را درباره آئین های عاشورایی در خوزستان می نویسم که مورد استفاده رسانه های کاغذی و مجازی قرار می گیرد. در همین روزهای نخست محرم هم گفت وگویی با خبرگزاری ایرنا و چند رسانه دیگر درباره آئین های عاشورایی داشتم. هر ساله گردشگران زیادی را به مشاهده آئین های عاشورایی در شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، بهبهان، شوشتر و دزفول می برم.
وی تاکیدکرد:البته تاکید میکنم جدا از انتقاد یک عده دیندار و عاشق نهضت حسینی به انتشار آن تصویر (تاکید میکنم به هیچ وجه هدفم از انتخاب آن تصویر توهین به مقدسات نبود) بلافاصله نوشته و عکس مورد نظر را حذف کردم و معذرت خواهی هم کردم. اما در مقابل مورد حمله شدید جریانی انحرافی ضد نظام، ضد ملی و پیرو جریان های تجزیه طلبانه و قوم گرا شدم که با مراجعه به پست هایشان یا عکس صدام و بعثی ها را نشر می دادند یا پرچم دوران عراق بعثی را نشر داده بودند و یا در برخی پست هایشان شورش های خیابانی را بازتاب داده بودند. به هیچ روی معذرت خواهی من خطاب به آنان نیست. چرا که خون پاک شهیدان در همه دوران های تاریخی تا به اکنون برای دفاع از خاک و مال و ناموس وطن بر زمین جاری شده است و من نیز به عنوان یک ایرانی مسلمان خود را متعهد به دفاع از آن می بینم. آنها باید متوجه شوند که بین شیر ایرانی و گربه بعثی فاصله بسیار است.
گهستونی گفت:مخالفان نهضت عاشورا و پیاده روی میلیونی اربعین کسانی هستند که در روزهای گذشته آشوب های خونین خیابانی براه انداختند. چون خشمگین از انجام موفقیت آمیز اربعین بودند. ما نیز با ایجاد اتحاد بین مردم، اقوام و ادیان الهی که هموطنان ارزشمندمان هستند می کوشیم به پیروی از مقام معظم رهبری سربلند بیرون بیایم.
فعال فرهنگی -گردشگری استان بیان داشت:بی شک من دست بوس هر ایرانی با هر قومیت و مذهبی هستم که دوستدار ایران و ایرانی است و آئین های ملی و مذهبی خود را نیز پاس می دارد. از سویی برخی شبه روزنامه نگار و برخی رسانه های زنجیره ای که کینه و عناد از پیگیری های میراثی ما در وجودشان رخنه کرده با اینکه دیدند و مراجعه کردند که پست مورد نظر در همان ساعات اولیه نشر پاک شده اما به دلیل اهدافی که از پیش تعیین شده دارند اقدام به نشر مطالبی بر علیه اینجانب کردند و دست به تحریک مردم زدند که درست نیست و حتی اتهام زنی هم است. توضیح اینکه من در هیچ دستگاه دولتی از جمله استانداری خوزستان، سازمان برنامه و بودجه خوزستان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان و هیچ اداره دیگری نه تنها اشتغال ندارم بلکه حکم مشاور هم ندارم. هر کدام از این دستگاهها و ادارات ادعای دیگری دارند مستد بیان کنند. آنها در ضمن همواره خوشحال و خشنود بودند که شهروندان یک شهر مسئولیت پذیر اهداف خیرخواهانه فرهنگی دارند.
وی گفت:خدا را گواه می گیرم و خوشحالم که هرگونه همکاری من در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی، محیط زیست ضمن اینکه برای بسیاری اشتغال به وجود آورده و موجب معرفی خوزستان و ایران شده است اما صرفا علاقه شخصی بوده و هیچ منافع مالی برای من نداشته و ندارد و هرگونه همکاری داوطلبانه بوده است.
وی یادآورشد:آنهایی شرمنده و شرمسار باشند که در مقابل رفتارهای تفرقه جویانه عده ای برای تحریک افکار عمومی و تقویت جریان های قوم گرایانه و تجزیه طلبانه سکوت می کنند و گاه به مصلحت مطلبی می نویسند. من که کوشش نکرده و نمی کنم که به قصد همراهی، همنوعان را نیش بزنم. آنهایی که مرا در مقابل مذهب و اقوام قرار می دهند به خوبی عملکرد مرا بررسی کنند تا متوجه خدمات صادقانه فراقومی من شوند. چگونه است که عده بیشمار مردم می بینند و درک می کنند اما عده ای خاص دلشان نیست که آنچه را باید دید بزنند ببینند.
مجتبی گهستونی فعال میراث فرهنگی و گردشگری درپایان گفت:خوشحالم و باور دارم که در تمام این سالها به هیچ وجه مطلبی توهین آمیز از من بر علیه دین، شهدا، حاکمیت و مسئولان نظام نشر پیدا نکرده است ولی همواره نقدهای خود را از طریق جلسات و یا نشر مطالب در چهارچوب های قانونی در رسانه ها نشر دادم.

سخن آخر اینکه به وجدان خویش بیش از جان خود می اندیشم.
با سپاس. به امید سربلندی ایران و ایرانی.